Zamknij

Czy pies może zostać ukąszony przez komara?

Weronika Domoradzka
22.05.2020 11:54
Dog in garden
fot. Shutterstock

Oczywiście, że tak! Komary w poszukiwaniu pożywienia nie atakują jedynie ludzi.

Ich ugryzienia są równie nieprzyjemne dla człowieka, jak i psa, powodując często groźne w skutkach powikłania. Warto przy tym wiedzieć, że już pojedyncze ukąszenie może być groźne w skutkach.

Na jakie miejsca warto uważać?

Z racji tego, że psie ciało pokryte jest w sierścią, komar musi się postarać, aby móc się w nie wkłuć, dlatego najbardziej podatnymi miejscami na ataki komara są okolice oczu, pyska uszy i nos. Są to wrażliwe miejsca, a pojawiający się świąd jest bardzo dokuczliwy dla psa.
 

Napuchnięte bąble, rumień wokół miejsca ukąszenia, silny świąd, sączące się rany, z takimi objawami mierzy się nasz pies. Początkowo pies zaczyna się drapać i przygryzać, właściciel niespecjalnie zwraca na to szczególną uwagę, lecz jeśli ukąszeń jest więcej drapanie zaczyna mieć charakter nawykowy i prowadzi do silnych podrażnień wspomnianych wcześniej wrażliwych miejsc, powstają rany a nawet powoduję to wyłysienie wokół miejsca ukąszenia, szczególnie przy przygryzaniu.
Jeśli w porę zareagujemy i udamy się z psem do weterynarza możemy uniknąć długotrwałego zapalenia skóry naszego czworonożnego przyjaciela.

infografika 6(2)
fot.

Jak uniknąć podrażnień oraz bolesnych i swędzących dla psa ukąszeń komarów?

-zmieniaj miski z wody
- usuń zastaną wodę w swoim domu
-obserwuj psa na spacerach, zwłaszcza porannych i wieczornych
- unikaj wyprowadzania psów w bagnistych rejonach
- regularnie odwiedzaj weterynarza i lecz dolegliwości, pamiętaj, że lepiej zapobiegać niż zwalczać,
- stosuj regularną pielęgnacje i sprawdzaj ciało, czy nie występują żadne podejrzane ślady lub opuchlizną
-dokładnie przepatrz swojego psa po powrocie z lasu, po przejściu obok wysokich traw, po skończonym spacerze

- Stosuj krople zapewniające swojemu zwierzakowi ochronę, idealnie sprawdzą się krople Advantix: krople dla psów przeciw kleszczom, pchłom i komarom, które skutecznie odstraszają kleszcze, pchły i komary, a także popularne meszki, co za tym idzie, zmniejszają ryzyko zarażenia się psa poważnymi chorobami.

Prewencja jest bardzo ważna, ponieważ nawet niewinne ukąszenie może być dla psa nieprzyjemne, a co gorsza – niebezpieczne.

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344