Zamknij

Jak poradzić sobie z gryzieniem u szczeniaka?

Weronika Domoradzka
17.06.2019 13:32
Pani bawi się na dywanie ze szczeniakiem rasy husky

Szczeniaki, choć słodkie, mogą przysporzyć nam niekiedy sporo bólu podczas wspólnych zabaw. Mają one bardzo ostre zęby, które skrupulatnie wykorzystują w trakcie harców.

Większość małych psów gryzie swoich właścicieli po rękach i jest to dość normalny odruch, gdyż szczeniak gryząc coś wycisza się i uspokaja. Czasami jest to też ich sposób na zniwelowanie bólu, który towarzyszy wymianie mlecznych zębów na stałe. Niestety, małe psy nie bardzo panują nam siłą swoich podgryzań i fundują tym samym naszym delikatnym dłoniom sporą dawkę nieprzyjemnych doznań, a czasem nawet ran. Jak więc oduczyć szczeniaka gryzienia dłoni? Istnieje kilka skutecznych metod, dzięki którym oduczymy małego psa podgryzania.

1. Nie bawmy się z psem naszymi dłońmi

Po pierwsze nie powinniśmy dopuścić do sytuacji, w której szczeniak traktuje nasze dłonie jak zabawkę. Nie zaczepiajmy nimi psa, nie bawmy się z nim, na przykład, w zapasy. Nasze dłonie powinny posłużyć do głaskania szczeniaka, wyciszania go i okazywania mu czułości. Jeśli podczas głaskania pies zacznie podgryzać nasze ręce należy zareagować szybko i stanowczo - odsunąć od niego ręce i powiedzieć głośno i wyraźnie: "Nie, nie wolno!”. Jeśli pies, mimo naszej negatywnej reakcji na jego zachowanie, nie przestaje być natarczywy i nie ustaje w próbach gryzienia, wówczas powinniśmy wyjść do innego pomieszczenia. Zostawienie szczeniaka samego pozwoli mu się wyciszyć, a brak interakcji z nami będzie dla niego karą za złe zachowanie.

Gryzienie przez szczeniaka przyczyny i zapobieganie

2. Przekierujmy uwagę psa na zabawki

Aby oduczyć psa gryzienia dłoni, najlepiej zapewnić mu interesującą alternatywę w postaci zabawek. W ten sposób ukierunkujemy odruch gryzienia szczeniaka z rąk na specjalnie do tego celu wybrany przedmiot. Ważne, by zmieniać psie gadżety dosyć często, by pies się nimi nie znudził i ciągle był zainteresowany dawaną mu przez nas rzeczą. Nie powinniśmy się bać kosztów związanych z kupnem psich zabawek, ponieważ te z łatwością możemy zrobić sami z kawałków sznurka lub starego szalika, wystarczy tylko trochę czasu i kreatywności.

3. Zapewnijmy naszemu psu wysiłek fizyczny i intelektualny

Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się nawyku gryzienia u naszego szczeniaka, musimy zapewnić mu odpowiednią ilość czasu, w trakcie którego pies będzie miał okazję zmęczyć się i fizycznie i intelektualnie. To bardzo ważne, szczególnie w przypadku szczeniąt, które eksplorują świat i muszą znaleźć ujście dla pokładów swojej młodzieńczej energii. Zapewnijmy naszemu psu solidną dawkę spacerów oraz poświęcajmy mu dużo uwagi w trakcie rozwojowych zabaw. Wtedy szczeniak wykorzysta swoją energię w pozytywny i aprobowany przez nas sposób i porzuci chęć gryzienia właściciela.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: