Zamknij

Psy, bieg z przeszkodami i świetna zabawa, czyli Hard Dog Race 2019

Weronika Domoradzka
04.06.2019 12:20
Pies biega po łące
fot. Shutterstock

Wspaniała atmosfera, świetna zabawa i aktywnie spędzony czas z czworonożnym przyjacielem – to kluczowe elementy, które towarzyszą Hard Dog Race, imprezie udowadniającej,  że nie ma nic mylnego w stwierdzeniu, iż pies jest najlepszym przyjacielem człowieka.

Czym jest Hard Dog Race 2019

Hard Dog Race to wyścig, który polega na pokonaniu trasy z przeszkodami. Bieg odbywa się oczywiście w parze człowieka z psem. Startować można już od 8. roku życia. Zależnie od formuły, na jaką się zdecydujemy, będziemy mieli do pokonania odpowiednią długość trasy i konkretną liczbę przeszkód. W przypadku dzieci (do 14. roku życia) mowa o 2 kilometrach i 8 przeszkodach, jeśli chodzi o dorosłych, to mamy do czynienia z 6 kilometrami trasy i 16 przeszkodami.

Jak przygotować się do Hard Dog Race?

Hard Dog Race to przede wszystkim zabawa, jednak, jak do każdego wyścigu, trzeba się odpowiednio przygotować. W jaki sposób? " Biegamy razem z psami, to jedna z naszych aktywności. Na każdym spacerze staramy się zrobić coś innego – wskoczyć na drzewo, przeskoczyć drzewo, ławeczkę, wpaść do kałuży, przebiec przez rzekę. Wykorzystujemy wszystkie naturalne aktywności, jakie możemy zrobić na spacerze. To samoczynnie przekłada się na zawody" – opowiada nam Amelia Bartoń z Zamerdani.pl, która brała udział we wszystkich dotychczasowych edycjach Hard Dog Race odbywających się w Polsce.

Przed biegiem psy nie stosują żadnej specjalnej diety. Czworonogi Amelii jedzą na przykład suchą karmę. "Czasami urozmaicamy ją mokrymi karmami. Stosujemy też suplementy - u starszego pieska na stawy, u młodszego suplementy regeneracyjne, izotoniki. W zależności od potrzeby i od sezonu, w zimie czy na jesieni są to czasami jeszcze inne suplementy" – tłumaczy.

Kluczowa dobra relacja z psem

Szczególnie ważną kwestią, a być może najważniejszą, jest zbudowanie odpowiedniej relacji ze swoim czworonogiem. "Pies, który nie ufa opiekunowi, nie czuje wsparcia, nie będzie chciał pokonywać przeszkód. Są to często przeszkody, które pies widzi na oczy pierwszy raz, nie widzi, co jest za nimi. Pies, który boi się opiekuna czy miał przykre doświadczenia, zraził się, nie będzie chciał pokonać czegoś nowego sam z siebie. Ta relacja na linii pies – opiekun jest bardzo potrzebna, żeby to bezpiecznie i fajnie zrobić, żeby się tym bawić" – mówi Amelia Bartoń.

Podczas biegu trzeba używać specjalnego sprzętu – szelek, smyczy czy też pasa biodrowego, wszystko po to, aby zadbać o wygodę własną i czworonoga. – Szelki powinny być dostosowane do tego, co robimy. Jeśli dużo biegamy, to takie, które nie obciążają kręgosłupa psa. Ewentualnie takie z rączką, które będą pomagać nam np. podnieść i przestawić psa. Dla nas najważniejszy jest pas biodrowy. Wtedy mamy wolne ręce i możemy nimi pracować. Trzecia ważna rzecz, to smycz z amortyzatorem. Wtedy, jeśli pies ciągnie, to ani my, ani on nie odczuwa szarpania. Zdarza się oczywiście, że psy biegają w obrożach. Jeśli sobie z tym radzą, nie ma problemu. Trzeba jednak unikać dławików, kolczatek i wszystkiego co powoduje u psa dyskomfort – przyznaje Amelia.

Tym samym Hard Dog Race to impreza, która otwarta jest dla każdego, kto ma ochotę spróbować swoich sił na trasie i aktywnie spędzić czas ze swoim czworonożnym przyjacielem, bez względu na to, czy pies jest mały, duży, młodszy czy starszy. "Traktujemy to jako przygodę, jeśli czas nie ma dla nas znaczenia, a jeśli ma znaczenie, to tym bardziej. Mamy wtedy rywalizację i prawdziwe zawody" – podsumowuje uczestniczka wszystkich dotychczasowych edycji Hard Dog Race.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: