Zamknij

W ten prosty sposób ochronisz psa przed kleszczami i komarami

pies podnosi łapę w górę
fot. Shutterstock

Kleszcze i komary mogą być śmiertelnie niebezpieczne dla twojego psa i zarazić go poważnymi chorobami. Sprawdź, jak uchronić przed tym swojego pupila.

Wychodzisz z psem na spacer? Idziecie do lasu, a może po prostu bawicie się w miejskim parku? W tych wszystkich miejscach na Twojego pupila czyhają pasożyty zewnętrzne takie jak komary i kleszcze, których ugryzienie może spowodować poważne problemy ze zdrowiem Twojego czworonożnego przyjaciela. Zdradzamy prosty sposób na to, jak do tego nie dopuścić.

Dlaczego kleszcze i komary są groźne dla psa?

Kleszcze, podobnie jak komary, stanowią duże zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia czworonogów, ponieważ mogą przenosić wiele poważnych chorób. W przypadku kleszczy to m.in. babeszjoza, bolerioza, anaplazmoza, erichlioza czy europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, a w przypadku komarów, np. dirofilarioza i leiszmanioza. Ich przebieg może być bardzo ciężki, a nieleczone lub zbyt późno rozpoznane mogą skutkować wieloma poważnymi powikłaniami, a nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Co więcej, należy pamiętać o tym, że kleszcze mogą czaić się tak naprawdę wszędzie. Te podstępne pajęczaki bytują bowiem nie tylko w lasach i na łąkach. Spotkasz je także w miejskich parkach, na skwerach i trawnikach, a nawet we własnym przydomowym ogrodzie. Podobnie w przypadku komarów – wystarczy wyjść na zewnątrz, zwłaszcza wieczorem, by usłyszeć koło ucha charakterystyczny dźwięk, który wydają te owady. I choć ugryzienie przez kleszcza lub komara nie jest jednoznaczne z tym, że pies zachoruje, to niestety coraz więcej tych pasożytów jest nosicielami różnych chorób, a jak mawia stare przysłowie – lepiej zapobiegać, niż leczyć.

infografika 2(14)
fot.

Jak chronić psa przed kleszczami i komarami?

Na szczęście ochrona psa przed pasożytami zewnętrznymi, którymi są kleszcze i komary, a tym samym – przed chorobami, które przenoszą – jest niezwykle prosta. Wystarczy stosować specjalne preparaty odstraszające te insekty. Na rynku jest dostępnych wiele takich produktów, ale warto wybrać taki, który poza skutecznością działania odznacza się także łatwością aplikacji jak Advantix. To preparat typu spot-on, który zawiera dwie substancje czynnepermetrynę i imidaklopryd. Pierwsza z nich należy do I typu pyretroidów owadobójczych i zaburza działanie kanałów sodowych w komórkach ciała owada. Prowadzi to do stanu stałego pobudzenia, w wyniku czego stopniowo dochodzi do drgawek, przesadnie silnych reakcji na bodźce, nieskoordynowanych skurczów mięśni grzbietowych, nadpobudliwości oraz śmierci pasożyta. Druga zaś jest substancją niszczącą ektopasożyty i jest skuteczna zarówno wobec osobników dorosłych, jak i larw. Hamuje także przewodnictwa cholinergicznego w układzie nerwowym owada, wspierając działanie permetryny. Advantix dzięki połączeniu obu substancjinie dopuszcza do wczepienia się pasożyta w skórę psa, odstraszając i/lub zabijając kleszcze, a także pchły, komary i muchówki.Jednorazowe zastosowanie zapobiega dalszej inwazji pasożytów przez cztery tygodnie, przez co zostaje ograniczone także ryzyko wystąpienia chorób przez nie przenoszonych.Advantix jest wodoodporny, ale jeśli pies codziennie się kąpie, dla zapewnienia skutecznego działania preparat należy aplikować częściej niż raz w miesiącu. Jego ogromną zaletą jest także to, że można bez przeszkód stosować go także u zwierząt w ciąży i podczas laktacji.

Jak stosować Advantix? Instrukcja krok po kroku

Aplikacja Advanitx jest niezwykle prosta. Wystarczą 4 nieskomplikowane kroki, by Twój pupil był w pełni chroniony przed kleszczami oraz pchłami i komarami, a tym samym – chorobami, które przenoszą.

Krok 1: Wyjmij pipetę z opakowania.

Krok 2: Trzymając pipetę w pozycji pionowej, końcówką do góry, przekręć i zdejmij końcówkę. Odwróć końcówkę i umieść drugim końcem na pipecie. Przekręć końcówkę, aby przebić zamknięcie, a następnie zdejmij ją z pipety.

Krok 3: Rozsuń sierść psa między łopatkami tak, aby widoczna była goła skóra.

Krok 4: Zbliż koniec pipety do skóry i kilkukrotnie, mocno ją ściśnij, aby jej zawartość podać bezpośrednio na skórę. Preparat zaaplikuj w równych częściach w cztery miejsca wzdłuż linii grzbietowej, od łopatek do nasady ogona.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix.
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344