Zamknij

Jak dbać o dobrą kondycję fizyczną psa?

Weronika Domoradzka
10.07.2019 10:35
Pies biegający po trawie
fot. Shutterstock

Chcesz, aby Twój pupil żył długo i w zdrowiu towarzyszył Ci jeszcze przez wiele lat? Zadbaj o jego dobrą kondycję fizyczną! Podpowiadamy, jak to zrobić.

4 sposoby na utrzymanie psa w dobrej kondycji

1. Odpowiednia dieta psa

Podobnie jak u człowieka zbilansowana dieta bogata w różnorodne składniki odżywcze to podstawa zdrowia psa. Dlatego koniecznie uważnie przyjrzyj się temu, co je Twój pupil. Jeśli sam przygotowujesz jedzenie dla psa, dbaj o to, by dieta była zróżnicowana i zawierała wszystkie potrzebne psu witaminy i mikroelementy. Jeśli karmisz pupila gotową karmą, wybierając ją, koniecznie zwróć uwagę na jej skład oraz rekomendacje na opakowaniu. Znajdziesz tam informacje na temat tego, dla jakich ras przeznaczona jest karma, jakie składniki zawiera, jak ją dozować. Nie zapominaj też o tym, że Twój pupil powinien mieć stały dostęp do wody. To istotne zwłaszcza jeśli karmisz psa wyłącznie lub przeważnie karmą suchą. Jeśli po wizycie u weterynarza okaże się, że Twój pies ma jakieś niedobory składników odżywczych lub problemy zdrowotne, do jego diety warto włączyć suplementy przeznaczone specjalnie dla psów.

2. Utrzymanie prawidłowej wagi psa

Podobnie jak my, ludzie, nas czworonożni przyjaciele też mogą cierpieć na nadwagę lub otyłość. Niestety najczęściej jest to wina nas, właścicieli. Chcąc okazać miłość naszym pupilom, dokarmiamy ich między posiłkami, często jedzeniem z własnego talerza. Tymczasem dorosły pies powinien jeść 2–3 razy dziennie i to wyłącznie psią karmę lub domowy posiłek, ale przygotowany specjalnie dla czworonoga. Pod żadnym pozorem nie karm zwierzęcia resztkami z własnego stołu, nawet gdyby psiak brał Cię „pod włos” i godzinami skamlał u Twoich stóp, robiąc smutną minę i prosząc o kawałek schabowego. Nasze posiłki zawierają zbyt dużo soli oraz przypraw, do których psi żołądek nie jest przyzwyczajony, dlatego mogą one powodować różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wymioty, biegunka czy zatwardzenie. Co więcej, ludzkie jedzenie często jest zbyt tłuste dla zwierzęcia, a nadprogramowe kalorie to prosta droga do nadwagi i otyłości, a następnie – do chorób z nimi związanych, takich jak schorzenia stawów, problemy z układem krążenia czy cukrzyca.

 
infografika 10

3. Aktywność fizyczna psa

Odpowiednia dawka ruchu nie tylko sprawi, że Twój pies rozładuje nadmiar energii i będzie szczęśliwszy, lecz także – może przede wszystkim – pozwoli utrzymać mięśnie i stawy psa w dobrej kondycji, wzmocni serce i cały układ krwionośny, a także pozytywnie wpłynie na układ trawienny. Długie spacery i zabawy na świeżym powietrzu to coś, co czworonogi wprost uwielbiają. Zadbaj więc o to, by codziennie poza rutynowym wyprowadzeniem pupila na dwór w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, znaleźć także czas na dłuższy spacer trwający 30–40 min lub dynamiczne zabawy. Dobrym pomysłem jest także wybranie się na imprezy sportowe organizowane specjalnie dla czworonogów. To doskonała okazja, żeby poznać różnorodne aktywności dla zwierząt, a także spotkać się z innymi właścicielami psów i ich pupilami oraz porozmawiać na temat zdrowia, żywienia oraz utrzymania dobrej kondycji fizycznej czworonoga. Kto wie, może w następnej imprezie Ty i Twój pupil weźmiecie udział jako zawodnicy i staniecie na podium? Pamiętaj jednak, by rodzaj aktywności fizycznej zawsze dostosować do rasy psa, jego stanu zdrowia i indywidualnych predyspozycji.

4. Regularne kontrolne u weterynarza

Będąc właścicielem czworonoga, powinieneś wyrobić sobie nawyk odbywania regularnych wizyt w klinice weterynaryjnej razem ze swoim pupilem. Dzięki temu będziesz miał pewność, że zdrowie Twojego podopiecznego jest w dobrym stanie, dowiesz się, na co zwrócić uwagę w codziennej opiece i pielęgnacji zwierzęcia, a także będziesz miał szansę wcześnie zdiagnozować ewentualne choroby, a to zazwyczaj jest kluczem do szybkiego wyleczenia zwierzęcia.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: