Zamknij

9 pytań o kleszcze i choroby odkleszczowe u psów

Dog in forest
fot. Shutterstock

Masz psa? Jeśli tak, koniecznie musisz to przeczytać! Oto odpowiedzi na 9 najważniejszych pytań dotyczących kleszczy i chorób odkleszczowych. Powinien znać je każdy właściciel czworonoga.

Czy kleszcze są groźne dla psów? Czy pies może zachorować na boleriozę? Jakie są najczęstsze objawy chorób odkleszczowych u psów? To pytania, na które odpowiedzi powinien znać każdy właściciel czworonoga, zwłaszcza że „sezon na kleszcze” jest w pełni. Poznaj odpowiedzi na 9 najczęstszych pytań, które zadają właściciele psów, i dowiedz się, jak ochronić swojego czworonożnego przyjaciela przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami.

1.  Czy kleszcz może ugryźć psa?

Jak najbardziej tak! Te podstępne pajęczaki polują nie tylko na ludzi, lecz także na zwierzęta, a ich ofiarą może paść również Twój pies. Co więcej, wcale nie musisz wybierać się z pupilem do puszczy, na łąkę czy na długi spacer po lesie. Wystarczy przechadzka po miejskim parku, zabawa na osiedlowym skwerku, a nawet wypuszczenie psa do przydomowego ogrodu, by Twój czworonożny przyjaciel wrócił z pasażerem na gapę. Kleszcze można bowiem spotkać właściwie na każdym skrawku zieleni w naszej szerokości geograficznej.

2.  Gdzie szukać kleszczy u psa?

Waśnie dlatego, że kleszcze można spotkać właściwie wszędzie, tak ważne jest, by po każdym spacerze dokładnie obejrzeć ciało psa i sprawdzić, czy nie ma na nim pasażerów na gapę. Kleszcze najchętniej wczepiają się w miejsca osłonięte, wilgotne i dobrze ukrwione, np. okolice uszu, pod obrożą, pod ogonem, pomiędzy palcami, na łokciach i pod pachami, dlatego sprawdź je ze szczególną uwagą.

3.  Czy pies może zarazić się jakimiś chorobami przez ugryzienie kleszcza?

Niestety tak i to bardzo poważnymi. Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, najgroźniejsze z nich to babeszjoza, bolerioza, anaplazmoza, erichlioza czy europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu u psów. Część z nich jest bardzo trudna i długotrwała w leczeniu, a niektóre (jak np. babeszjoza) mogą być nawet śmiertelne. Do zarażenia zawsze dochodzi w ten sam sposób – poprzez ugryzienie kleszcza będącego nosicielem którejś z tych chorób i wpuszczenie do ciała czworonoga zainfekowanej śliny.

4.  Czy każde ugryzienie kleszcza jest groźne?

Na szczęście nie. Ugryzienie przez kleszcza nie jest jednoznaczne z tym, że pies zachoruje na jedną z chorób odkleszczowych, bo aby to się stało, pajęczak musi być nosicielem. Zła wiadomość jest jednak taka, że obecnie coraz więcej kleszczy jest nosicielem jakiejś choroby, dlatego po ugryzieniu psa przez kleszcza należy zachować szczególną ostrożność i uważnie obserwować zwierzę przez kilka dni.

infografika 3(10)
fot.

5.  Czy pies może zachorować na boleriozę?

Tak, bolerioza to choroba, na którą zapadają nie tylko ludzie. Może dosięgnąć także Twojego pupila co więcej, jest dla niego nie mniej groźna niż dla Ciebie. Boleriozę u psów wywołują te same co u ludzi patogeny, czyli bakterie Borrelia. Warto jednak zaznaczyć, że w przeciwieństwo do ludzi dla psów to wcale nie bolerioza jest najgroźniejszą chorobą odkleszczową. Czworonogom zagraża bardziej babeszjoza wywoływana przez pierwotniaki Babesia canis, które infekują układ krwionośny psa. To z kolei prowadzi stopniowo do niszczenia czerwonych krwinek, a w konsekwencji – do anemii. Babeszjoza to bardzo podstępna choroba, a jej przebieg może być gwałtowny. Nierozpoznana w porę i nieleczona może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

6.  Jakie są objawy chorób odkleszczowych u psa?

Najczęstszymi objawami chorób odkleszczowych u psa są:

·  apatia,

·  brak apetytu,

·  gorączka,

·  wymioty,

·  senność.

Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie choroby dają specyficzne objawy, a niektóre, jak np. babeszjoza, mogą przebiegać bezobjawowo.

7.  Co zrobić, kiedy psa ukąsi kleszcz?

Jeśli na jego skórze swojego pupila zauważysz kleszcza, nie wpadaj w panikę i od razu zacznij działać. Pajęczaka trzeba jak najszybciej usunąć. Możesz to zrobić samodzielnie w domu za pomocą pęsety lub specjalnego zestawu do usuwania kleszczy, który kupisz w każdej aptece. Kleszcza należy pewnie złapać pęsetą i wyciągnąć zdecydowanym, ale płynnym ruchem. Po zabiegu obejrzyj dokładnie miejsce po ugryzieniu, zdezynfekuj je i upewnij się, że w ciele pupila nie zostały żadne fragmenty pasożyta. Jeśli tak się stało, nie czekaj i od razu jedź z psem do weterynarza.

8.  Jak leczyć choroby odkleszczowe u psa?

Jeśli Twój pies ma jakiekolwiek objawy chorób odkleszczowych lub masz choć cień podejrzenia, że został zarażony, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. Choroby odkleszczowe wymagają bowiem leczenia farmakologicznego, a działania na własną rękę nie przyniosą żadnych rezultatów. Lekarz zleci odpowiednie badania, na których podstawie postawi diagnozę i przepisze leki. Większość chorób odkleszczowych leczy się odpowiednimi antybiotykami, np. doxycyliną. W bardziej zaawansowanych stadiach czasem konieczne jest włączenie do tej kuracji również leków przeciwpierwotniaczych lub sterydów. Pamiętaj, że największą rolę w leczeniu pupila odgrywa czas, jaki upłynie od zarażenia, do postawienia trafnej diagnozy i rozpoczęcia terapii. Im szybciej zaczniesz działać, tym lepsze będą rokowania.

9.  Jak chronić psa przed kleszczami i chorobami, które przenoszą?

Wbrew pozorom ochrona psa przed kleszczami wcale nie jest trudna. Wystarczy zaopatrzyć się z w specjalny preparat przeciw tym pajęczakom, taki jak Advantix. Środek ten odstrasza te pajęczaki, przez co trzymają się one z dala od Twojego pupila i nie wczepiają w jego sierść i skórę. Advantix zapewnia także ochronę przed pchłami, komarami i muchówkami. Aplikacja preparatu jest niezwykle prosta – wystarczy raz w miesiącu nakropić skórę grzbietu. Advantix jest wodoodporny, więc nie musisz się martwić, jeśli pies podczas spaceru wbiegnie do jeziora czy morza, ale jeśli kąpie się codziennie, aby mieć pewność, że ochrona jest skuteczna i nieprzerwana, aplikuj preparat częściej niż co 4 tygodnie.

 

 

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix.
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344