Zamknij

Kleszcze atakują nie tylko wiosną!

Weronika Domoradzka
03.10.2019 11:31
Pies bawi się z panią w parku o zachodzie słońca
fot. Shutterstock

Sądzisz, że jesienią i zimą nie musisz się martwić, że Twój pupil wróci do domu z pasażerem na gapę w postaci kleszcza? To nieprawda! Te niebezpieczne pajęczaki mogą żerować przez cały rok. Sprawdź, jakie zagrożenie niesie ze sobą ich ukąszenie i jak chronić przed nimi swojego pupila.

Większość z nas sądzi, że tzw. sezon na kleszcze, to wiosna i lato. Nic dziwnego, bo to właśnie w ciepłych miesiącach roku jesteśmy przez media i placówki medyczne bombardowani informacjami na temat tych groźnych pajęczaków i ostrzeżeniami przed chorobami, które przenoszą. Niewiele osób wie jednak, że kleszcze zaczynają być aktywne, gdy temperatura gleby osiąga zaledwie 5 stopni Celsjusza, co oznacza, że jesienią, a nawet zimą, nie powinniśmy tracić czujności. Warto pamiętać o tym, że kleszcze stanowią zagrożenie nie tylko dla nas, ludzi, lecz także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jakie choroby przenoszą i jak chronić przed nimi pupila? Podpowiadamy!

Jakie choroby przenoszą kleszcze?

Kleszcze mogą być nosicielami wielu chorób, które stanowią poważne zagrożenie dla naszych czworonożnych przyjaciół. Najczęstsze choroby, którymi może zarazić się pies wskutek ugryzienia kleszcza to:

  • Anaplazmoza – jest wywoływana przez bakterię anaplasma. Jej objawy to przede wszystkim: wymioty, biegunka, blade błony śluzowe, kaszel, napięty brzuch, przyspieszony oddech, kaszel i duże pragnienie. Nieleczona lub późno wykryta choroba może powodować groźne powikłania, które mogą doprowadzić nawet do śmierci psa. Chorobę leczy się za pomocą antybiotyków, które pies musi przyjmować około miesiąca.
  • Erichlioza – wywoływana przez bakterię Ehrilicha, która powoduje objawy: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, obrzęki na kończynach, zmętnienie rogówki, zapalenie mięśni czy krwotoki z błon śluzowych, a w skrajnych przypadkach – nawet śmierć zwierzęcia. Erichliozę leczy się, podając psu antybiotyki, ale w bardziej zaawansowanym stadium choroby konieczna może okazać się transfuzja krwi.
  • Bolerioza – wywoływana przez Borrelia (z gatunku burgdorferi, afzelli i garinii). Jej najczęstszymi objawami są: apatia; brak apetytu; brak chęci do zabawy; wysoka gorączka (do 40 stopni Celsjusza); kulawizna i obrzęki stawów, które w efekcie mogą prowadzić do zwyrodnień; rzadko: kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie wątroby, opon mózgowych i mięśnia sercowego, niedowłady kończyn, padaczka. Aby wyleczyć boreliozę u psa, zwierzęciu podaje się antybiotyki, a cała terapia trwa ok. miesiąca.
  • Babeszjoza – powodowana przez pierwotniaki z rodzaju Babesia: Babesia canis i Babesia gibsoni. Jej najbardziej charakterystyczne symptomy to: niedokrwistość, co powoduje bladość błon śluzowych zwierzęcia; apatia; brak apetytu; ospałość; zmiana koloru moczu z żółtego na czerwony; wysoka gorączka; czasem żółtaczka. Jeśli babeszjoza przebiega z powikłaniami, może dojść także do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi, zapalenia trzustki, obrzęku kończyn, wymiotów, niewydolności nerek i zaburzenia funkcjonowania układów neurologicznego i oddechowego, a w bardzo poważnych przypadkach – nawet do śmierci zwierzęcia. Leczenie tej choroby jest trudne i długotrwałe, nie ma bowiem jednego leku, który skutecznie zwalczałby przyczynę tej choroby. Psu podaje się leki przeciw pierwotniakom, antybiotyki i sterydy, a czas trwania leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania choroby.
  • infografika 16(5)
    fot.

Jak chronić psa przed kleszczami?

Jak widzisz, choroby, które przenoszą kleszcze, stanowią poważne i bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia, a nawet życia Twojego pupila. Dlatego zgodnie ze starym przysłowiem lepiej zapobiegać niż leczyć i po prostu nie dopuścić do tego, by pies został ugryziony przez kleszcza. Jak to zrobić? Bardzo prosto – wystarczy zaopatrzyć się w specjalny preparat przeciw tym pajęczakom, taki jak Advantix, który dzięki działaniu odstraszającemu nie dopuszcza do wczepienia się kleszczy w skórę psa, odstraszając i/lub zabijając kleszcze, a także pchły, komary i muchówki. Advantix sprawdzi się doskonale u psów, które nie przepadają za obrożami przeciwkleszczowymi. Aplikacja preparatu nie jest trudna – wystarczy rozdzielić włosy psa i bezpośrednio na skórę nakropić grzbiet czworonoga od łopatek do ogona. Zabieg należy powtarzać co miesiąc. Advantix jest wodoodporny, ale jeśli pies codziennie się kąpie, dla zapewnienia skutecznego działania preparat należy aplikować częściej niż co 4 tygodnie.

*Artykuł powstał we współpracy z marką Advantix.