Zamknij

Bzyczące towarzystwo - wszystko, co musisz wiedzieć o komarach i meszkach jeśli masz psa

Dog in garden
fot. Shutterstock

Nie tylko pchły i kleszcze są niebezpieczne dla naszych pupili. Po deszczach nadchodzi plaga komarów, z powodu których nasze psy cierpią, a właściciele zgłaszają się do lecznic, bowiem zarówno w przypadku ludzi jak i psów bliskie spotkanie są często groźne w skutkach.

Zapalenie skóry

Komary nie tylko smakują ludzkiej krwi, nie szczędzą również psów. Zazwyczaj wieczorne wyjście z psem bądź weekend sprzyja bliskim spotkaniom z uporczywymi komarami. Mały komar ma ogromną siłę rażenia, która najlepszym wypadku kończy się tylko swędzącym bąblem. Już kilka ukąszeń wystarczy aby skóra się zaczerwieniła a drapanie było nieuniknione, a stąd już mały krok do wystąpienia rumienia, silnego świądu i zapalenia skóry. Ukąszenia komarów mogą wywołać wtórne bakteryjne zapalenia skóry psa. Drapanie i wygryzanie prowadzą do infekcji bakteryjnej, której dodatkowo mogą sprzyjać wysokie temperatury. Takie objawy, to wyraźny znak, że trzeba jak najszybciej udać się do weterynarza.
Zmiany mają postać silnie zaczerwienionych, sączących ognisk, często bezwłosych.

Groźne bzyczące towarzystwo

Zapalenie opisane powyżej to zaraz po bąblu najłagodniejszy ze skutków, jakie może wywołać komar. Komary przenoszą setki bakterii i chorób, które mogą być nawet śmiertelne. Przede wszystkim, to wspomniane we wcześniejszym artykule dirofilarioza i lejszmanioza

infografika 8(4)

Jak chronić psy przed komarami?

Lekarze weterynarii apelują do właścicieli czworonogów, aby zabezpieczali swoje zwierzęta przed pasożytami zewnętrznymi, zarówno ze względu na ich dobro, jak i na konieczność zapobiegania rozprzestrzenianiu się groźnych chorób. Tak jak w każdym przypadku, tak i tutaj najlepszą ochroną będzie profilaktyka.
Wiele ludzi, chcąc ochronić swoje psy, stosuję środki przeznaczone dla ludzi, co przynosi odwrotny skutek do zamierzonego, ponieważ środki te, zazwyczaj działają uczulająco na zwierzę. Istnieją preparaty przeznaczone do ochrony, do jednych z najwygodniejszych należą krople dla psów Advantix Spot-on przeciw kleszczom, pchłom i komarom, które zapewniają długotrwałą i skuteczną ochronę.

 

Co przyciąga komary?

Żeby skutecznie się chronić przed komarami, warto wiedzieć, co je do nas przyciąga. Są to przede wszystkim:

·  dwutlenek węgla zawarty w wydychanym przez nas powietrzu;

·  kwas mlekowy

·  kwiatowe i owocowe zapachy zawarte w kosmetykach, perfumach, środkach czystości, a także kwiaty i owoce same w sobie;

·  wilgoć;

·  ciemne kolory, które są lepiej widzialne dla komarów.

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344