Zamknij

Adopcja psa ze schroniska podczas pandemii koronawirusa

Trzy psy wystające spod koca
fot. Shutterstock

Chcesz adoptować psa? Nie musisz zmieniać swoich planów z powodu pandemii koronawirusa. Podpowiadamy, jak przygarnąć psa ze schroniska w czasie, kiedy walczymy z wirusem, i czy jest to bezpieczne.

Od jakiegoś czasu myślałeś o adopcji psa ze schroniska? A może ten pomysł pojawił się w Twojej głowie dopiero teraz? Bez względu na to, od jak dawna marzysz o tym, by razem z Tobą zamieszkał czworonożny przyjaciel, nie musisz rezygnować z tego z powodu pandemii koronawirusa. Większość schronisk nieprzerwanie prowadzi procesy adopcyjne. Zmieniła się tylko ich forma. Jak zatem teraz wygląda adopcja psa i czy jest to bezpieczne?

Jak adoptować psa ze schroniska podczas pandemii koronawirusa?

Większość schronisk mimo pandemii koronawirusa działa normalnie zgodnie z wytycznymi Sanepidu i Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej i przeprowadza procedury adopcyjne. Jeśli jesteś zdecydowany na to, by przygarnąć psa, najpierw wybierz schronisko, z którego chcesz adoptować zwierzę. Większość takich placówek ma swoje strony internetowe, gdzie znajdziesz zdjęcia i opisy psów do adopcji, a także informacje dotyczące tego, jak obecnie wyglądają wszystkie formalności. Zazwyczaj po wybraniu czworonoga, którego właścicielem chciałbyś się stać, należy skontaktować się telefonicznie z jego opiekunem i umówić na spacer adopcyjny, by lepiej poznać zwierzaka. Kolejnym krokiem jest wypełnienie specjalnego formularza adopcyjnego online, a następnym – odbycie telefonicznego wywiadu z pracownikiem schroniska. Finalizacja adopcji tj. podpisanie umowy i odbiór zwierzęcia przeważnie odbywa się przed wejściem do placówki, bez
wchodzenia na jego teren. Pamiętaj, by zachować wtedy zasady bezpieczeństwa, czyli założyć maseczkę, w miarę możliwości warto mieć też ze sobą jednorazowe rękawiczki oraz swój długopis.

Czy adopcja psa podczas pandemii koronawirusa jest bezpieczna?

Jak zgodnie zapewniają Światowa Organizacja Zdrowia i Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna, psy, koty czy inne zwierzęta towarzyszące nie przenoszą koronawirusa. Być może zastanawiasz się teraz, dlaczego wobec tego procedury adopcyjne są zmienione, a wchodzenie na teren schroniska – mocno ograniczone? Wynika to z tego, że koronawirus jest groźny dla ludzi, dlatego dąży się do zminimalizowania kontaktu pracowników schroniska z osobami z zewnątrz. Nie musisz mieć zatem żadnych obaw, że pies czy kot może Cię zarazić. Co więcej, warto przygarnąć zwierzaka właśnie teraz, bo schroniska nie korzystają z pomocy wolontariuszy, a sami pracownicy nie są w stanie poświęcić tak dużo czasu, aby wszystkim podopiecznym dać tyle samo ciepła i miłości. Pamiętaj jednak, że decyzja o adopcji to poważna sprawa i musi być dobrze przemyślana. Nie podejmuj jej pod wpływem chwilowych emocji i szlachetnej, acz ulotnej chęci pomocy opuszczonym zwierzętom. Pies czy kot to nie zabawka i biorąc go do domu, jednocześnie bierzesz na swoje barki dużą odpowiedzialność.

O czym należy pamiętać, adoptując psa ze schroniska podczas pandemii?

Nadrzędną zasadą adopcji zwierzęcia powinna być Twoja świadoma decyzja. Nie kieruj się wyłącznie sercem, lecz także rozumem. Zastanów się, czy na pewno jesteś gotowy na przyjęcie czworonożnego lokatora, czy masz wystarczająco dużo miejsca, a także czasu, by się nim zajmować. Teraz, gdy większość z nas nie pracuje lub pracuje w trybie home office, może Ci się wydawać, że masz mnóstwo czasu, a zabawy z pupilem będą wspaniałą odskocznią od codzienności. Pomyśl jednak, co będzie, gdy wrócisz do pracy. Czy dasz radę wrócić do pupila na czas, by wyprowadzić go na spacer i nakarmić? Nie zapominaj też o tym, że utrzymanie psa to dodatkowy koszt. Policz, czy będzie Cię stać na zakup karmy, zabawek i akcesoriów, opłacenie wizyt u weterynarza, szczepień oraz leków, gdy pies zachoruje.

Pamiętaj również o tym, że adoptując psa w tych dość specyficznych warunkach, musisz jednocześnie przygotować go do życia w normalności, która prędzej czy później wróci. Jeśli pracujesz zdalnie, pupil szybko przyzwyczai się, że cały dzień jesteś w domu, a Twój powrót do pracy w biurze i kilkugodzinna nieobecność będzie dla niego ogromnym szokiem. Dlatego nawet podczas pandemii zostawiaj psa na kilka godzin samego, by przywykł do takiej sytuacji. Pamiętaj też, by socjalizować go z innymi zwierzętami oraz ludźmi poza domownikami. W przeciwnym razie pies może nie wiedzieć, jak zachować się wobec czworonogów lub osób, których nie zna, i reagować agresją lub lękiem.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix.
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344