Zamknij

Wizyta u weterynarza w czasie pandemii koronawirusa

Weronika Domoradzka
25.05.2020 13:51
Cute dog at home with blank card. Pet at room during pandemic coronavirus
fot. Shutterstock

Kiedy koniecznie trzeba iść z psem do weterynarza, a kiedy wizytę można przełożyć? Jakie środki ostrożności zachować, wybierając się z pupilem do lecznicy dla zwierząt? Podpowiadamy!

Zwierzęta są jak dzieci – chorują w najmniej odpowiednim momencie. Co zatem zrobić, kiedy Twój pies zachoruje w czasie pandemii koronawirusa? Kiedy wizyta u weterynarza jest absolutnie konieczna, a kiedy można przełożyć ją na inny termin? O czym pamiętać, wybierając się czworonogiem do lecznicy dla zwierząt? Oto odpowiedzi na pytania, które w czasie pandemii każdy właściciel psa zadał sobie przynajmniej raz.

Kiedy wizytę u weterynarza można przełożyć?

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Weterynarii w sytuacjach, które nie stanowią bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia, z wizyty u weterynarza lepiej zrezygnować i przełożyć ją na inny termin, kiedy sytuacja epidemiologiczna się poprawi. Nie idź zatem do weterynarza w celu:

·  wykonania corocznego szczepienia (poza pierwszymi szczepieniami kociąt i szczeniąt – pierwsze szczepienie powinno się odbyć, a także poza szczepieniem na wściekliznę, bo to obowiązkowe szczepienie psów);

·  przeprowadzenia odrobaczania;

·  wykonania planowanego zabiegu chirurgicznego, który nie jest konieczny do uratowania życia lub zdrowia zwierzęcia;

·  zakupu suplementów i środków do pielęgnacji;

·  odbycia wizyty kontrolnej.

Jeśli Twój pies choruje przewlekle na schorzenia kardiologiczne, cukrzycę, zespół Cushinga czy niedoczynność tarczycy, koniecznie zaopatrz się z wyprzedzeniem w leki, które musi regularnie przyjmować. Nie zapomnij tez o tym, by zabezpieczyć psa przed kleszczami i innymi pasożytami zewnętrznymi, które czyhają na Twojego czworonożnego przyjaciela nie tylko na spacerze w lesie czy parku, lecz nawet w Twoim przydomowym ogródku. Przez ugryzienie kleszcza Twój pupil może zarazić się poważnymi chorobami takimi jak chociażby babeszjoza, bolerioza, anaplazmoza, erichlioza czy europejskie odkleszczowe zapalenie mózgu, a w przypadku komarów, np. dirofilarioza i leiszmanioza. Ich leczenie jest długotrwałe i wymaga opieki weterynaryjnej, a dodatkowych kłopotów ze zdrowiem psa w okresie pandemii zdecydowanie lepiej unikać. Dlatego kup specjalny preparat odstraszający kleszcze i komary taki jak Advantix. Wystarczy raz na 4 tygodnie zaaplikować kilka kropli na skórę psa na linii grzbietu od łopatek do ogona, by mieć pewność, że Twój pupil jest bezpieczny i nie musisz obawiać się, że zachoruje na jedną z chorób odkleszczowych czy tych przenoszonych przez komary.

Kiedy koniecznie trzeba iść z psem do weterynarza mimo pandemii koronawirusa?

Główny Inspektoraty Weterynarii zaleca, by do weterynarza udać się wyłącznie w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia. Jeśli zatem u swojego czworonoga zaobserwujesz niepokojące i nasilające się objawy takie jak:

·  gorączka,

·  biegunka,

·  wymioty,

·  długo utrzymująca się apatia,

·  brak apetytu i odmawianie przyjmowania pokarmów

nie zwlekaj i umów się na wizytę w lecznicy. Może się okazać, ze Twój pies jest poważnie chory, a każdy dzień zwłoki pogarsza rokowania i zmniejsza szansę na wyleczenie.

infografika 1(13)

Jak umówić się na wizytę u weterynarza podczas pandemii koronawirusa i o czym pamiętać?

Zanim wybierzesz się do weterynarza, koniecznie upewnij się, czy placówka, do której chcesz się wybrać, jest czynna i w jakich godzinach przyjmują lekarze. Możesz to zrobić, wchodząc na stronę internetową danej przychodni lub dzwoniąc. Najlepiej uprzedź o tym, że chcesz przyjechać z pupilem na wizytę i określ jej cel. Dzięki temu unikniesz czekania pod kliniką i będziesz mieć pewność, że Twój pies zostanie przyjęty. Wybierając się na wizytę u weterynarza, koniecznie pamiętaj o zachowaniu zalecanych środków ostrożności. Poza założeniem maseczki warto wziąć też ze sobą jednorazowe rękawiczki. Pamiętaj także o zachowaniu dystansu min. 2 metrów zarówno od personelu, jak i innych ludzi, które możesz spotkać w przychodni. Po powrocie do domu koniecznie starannie umyj ręce. Możesz także umyć psu łapki, jednak pod żadnym pozorem nie dezynfekuj ich! Opuszki na psich łapach oraz skóra między pacami psa jest bardzo delikatna, a preparaty zawierające duże stężenie alkoholu mogą doprowadzić do jej poważnych uszkodzeń.

Bądź też odpowiedzialny nie tylko za siebie, lecz także za innych. Jeśli chorujesz na COVID-19 lub kontaktowałeś się z osobą, u której potwierdzono koronawirusa, zostań w domu i poproś kogoś innego, by pojechał z Twoim psem do weterynarza.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344