Zamknij

Zagrożenia czyhające na psa w lesie oraz na działce

Jack Russell Terrier and Kelpie. two dogs together, friendship. Pets outdoors on the nature in the forest.
fot. Shutterstock

Dla psa, szczególnie tego, który na co dzień mieszka w mieście zarówno działka jak i las to ogromny plac zabaw. Jednak tej ekscytującej atrakcji towarzyszą również niebezpieczeństwa, które są nad wyraz groźne dla naszego psa. Z jakiego rodzaju niebezpieczeństwami musimy się zmierzyć?

1. Bardzo groźni, nieproszeni goście

Oczywiście mowa tu o kleszczach, komarach i meszkach, które muszą znaleźć się na podium niebezpieczeństw czyhających na naszego zwierzaka tuż po przekroczeniu wstępu do lasu bądź w ogródkach działkowych, nie jest tajemnicą, że są bardzo groźnymi pasożytami zewnętrznymi, które atakują w ciepłe dni. Choć największe prawdopodobieństwo występuje na łąkach i w lasach, tak naprawdę nieproszonego gościa możemy napotkać wszędzie – na działce, w ogrodzie czy nawet na trawniku w centrum miasta. Pamiętajmy, że odstraszanie pasożytów jest bardzo ważne, sprawdzonym środkiem są krople Advantix, które odstraszają kleszcze zanim wczepią się w skórę psa – w ten sposób redukując ryzyko zarażenia. Działają również na komary i pchły. Więcej informacji na ten temat znajdziecie TUTAJ.

 2. Las niczym pole minowe?

Pamiętajmy, że nie tylko kleszcze i komary stanowią dla naszych zwierząt śmiertelne niebezpieczeństwo, wstąpienie psa we wnyki również do nich należy. Proceder niestety występuję cały czas, szczególnie w lasach prywatnych. Nawet jeśli uwolnimy psa bardzo szybko, to może on zostać ciężko ranny lub nawet zginąć.

infografika 9(2)

3. Uwaga na wysokie trawy

Pies biegający w wysokich trawach to bardzo znany nam element zabawy, jednak musimy pamiętać, że jest on wtedy narażony na poranienia. Kłosy mogą wbić się w skórę, w gardło, trafić do nosa lub zostać połknięte przez naszego zwierzaka. Po każdej zabawie w wysokich trawach należy dokładnie obejrzeć psa i jeśli zauważymy najdrobniejszą ranę, od razu ją zdezynfekujmy.

4. Piękny ogród

Wiosna to czas, gdzie wszystko budzi się do życia, również my budzimy do życia swój piękny ogród bądź działkę i rośliny na niej kwitnące. zwróćmy uwagę na to, czy przypadkiem nie należą one do grupy tych szczególnie niebezpiecznych dla naszych czworonogów. Jednym z najbardziej trujących jest rododendron. Spożycie go przez naszego psa może mieć opłakane skutki do których należą: biegunka, wymioty, a w skrajnych przypadkach śpiączka i śmierć.
Inne niebezpieczne gatunki roślin to: kasztanowiec, brzoskwinia, hortensja, krokus, lilia, Niebezpieczne są też pomidory i winogrona, (tutaj możesz przeczytać również o tym, czego pies nie może jeść) jeśli więc mamy rabatki kwiatowe lub uprawiamy warzywa i owoce, starajmy się, aby pies nie miał do nich dostępu.

5. Pies alergik

Podobnie jak ludzie, psy również mogą odczuwać uczulenia na pyłki drzew lub traw i związane z nimi przykre dolegliwości. Wszystkie inne alergie tj. na kurz lub alergie kontaktowe i wziewne mogą zaostrzać się w okresie wiosenny.
Jeśli zauważysz, że Twój pies drapie się, liże lub ociera bardziej niż zwykle, może cierpieć na schorzenie skóry.
Przyjrzyj się miejscom, które wydają się powodować najwięcej problemów. Poniżej kilka najczęściej występujących przyczyn problemów dermatologicznych u psów:

·  Czerwone punkty, grudki lub krosty

·  Strupy lub zgrubienia skórne

·  Swędzenie, drapanie, ocieranie lub lizanie

·  Utrata sierści

·  Brzydki zapach skóry

Jeżeli zauważysz jeden z wymienionych objawów problemów skórnych u psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii i umów się na dokładne badanie.

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344