Zamknij

Otyłość u psa

Weronika Domoradzka
12.07.2019 11:40
Pies je karmę ze swojej miski

Któż oprze się spojrzeniu swojego ukochanego pupila? Kilka smakołyków nie mogą być przecież takie złe, a jednak. Problem z otyłością to coraz powszechniejsze zjawisko nie tylko wśród ludzi, ale także wśród psów i to my sami jesteśmy przyczyną nadwagi u psa i jego smutku, ponieważ gruby pies, to nieszczęśliwy pies. Krótkie lub brak jakichkolwiek spacerów, ciągłe dokarmianie i stały dostęp do jedzenia to tylko kilka z powodów.

Nadwaga i otyłość nie są jedynie związana ze złym wyglądem psa i jego estetyką, to przede wszystkim schorzenia, które dotykają prawie 30% wszystkich tych czworonogów. W wypadku zwierząt chorych na otyłość (nadwaga powyżej 25% optymalnej masy ciała) najpierw trzeba zrobić badania. Co więcej, ważne, aby zapytać weterynarza o wskazówki związane z dietą psa oraz oczywiście kontrole.

Jak zdrowo odchudzić psa?

1. Sposób na odchudzenie psa: karmy light

Niezwykle ważną rolę w zrzuceniu zbędnych kilogramów u Twojego pupila odgrywa sposób żywienia. Pierwsza zasada: czytaj etykiety produktów spożywczych, Nierzadko produkty „light” zawierają dokładnie tyle samo kalorii co te zwykłe, ponieważ słowo to nie jest chronione prawnie. Karma niskiej jakości nie tylko w pełni nie zaspokoi apetytu psa, ale także nie dostarczy mu niezbędnych składników odżywczych. Stopniowo przez tydzień, a nawet dwa zmniejszamy ilość pokarmu o 10-15%, aż dojdziemy do masy i objętości zbliżonych do zalecanej dawki karmy. Karmy light dobrej jakości zawierają specjalne dodatki wspomagające proces odchudzania naszego pupila i chronią zwierzę przed chorobą.

2. Sposób na odchudzenie psa: sport

Ruch jest bardzo dobrym pomocnikiem w walce z nadwagą, lecz tutaj wszystko zależy od wieku, ze starszym psem trudno uprawiać sport, im pies jest starszy, tym słabsze są jego kości i szybciej się męczy, w tym przypadku lepsza okaże się dieta. Jeśli jednak Twój czworonożny przyjaciel jest w pełni sił, to zdecydowanie zabawy na świeżym powietrzu oraz długie, wyczerpujące spacery nie tylko wpłyną pozytywnie na utratę kilogramów i zdrowie psa, lecz także na jego samopoczucie.

3. Sposób na odchudzenie psa: błonnik dla psa

Błonnik jest wielocukrem, który występuje we wszystkich nieprzetworzonych produktach roślinnych, jego wpływ zarówno na ludzki jak i zwierzęcy organizm jest dość istotny. Niweluje on problemy z trawieniem i usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, a także daje uczucie sytości. Najważniejsza jednak właściwość to wiązanie wody, dzięki czemu wszystkie uboczne produkty przemiany materii są łatwiej trawione, a pies nie ma problemów z wypróżnianiem się. Brak błonnika w codziennej diecie może skutkować nadwagą, zaparciami oraz chorobami jelit.

infografika 12
 

4. Czego psom jeść nie wolno?

Wiemy nie od dziś, że nasze psy zrobią wiele, by dostać smakołyki, którymi w danej chwili się zajadamy, jednak nie wolno ulegać słodkim oczom i szturchaniu niewinnie łapką, ponieważ "ludzkie" produkty są dla psa bardzo niezdrowe. Ludzki przewód pokarmowy znacząco różni się od psiego odpowiednika. Zakaz odnosi się to do wszystkich produktów, a w szczególności: czekolady, ciast i ciasteczek, lodów, mleka i napojów mlecznych, wędlin i konserw, półproduktów i dań gotowych oraz niektórych warzyw (cebula, czosnek, kapusta itp.) czy owoców (winogrona, owoce pestkowe). Wyżej wymienione produkty są bardzo toksyczne dla psa.
Otyłość u naszych pupili poza ogólnym komfortem jego życia wiąże się często z negatywnym wpływem na jego zdrowie, a nawet życie. Według badań naukowych psy z nadwagą żyją średnio o dwa lata krócej, więc nie jest to problem, który możemy zlekceważyć.

*Artykuł powstał we współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: