Zamknij

Jakie psy są najbardziej przyjazne małym dzieciom?

Weronika Domoradzka
17.06.2019 14:56
Pies liże dziewczynkę po policzku

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, wiele rodzin wychowujących dzieci zamierza spełnić marzenie swoich pociech i podarować im psa. Decydując się na ten krok, należy pamiętać, że pies nie powinien być chwilową zachcianką, decyzja ta, powinna być przemyślana i świadoma. Posiadanie psa, to nie tylko zabawa, ale przede wszystkim duży obowiązek i odpowiedzialność. Zwierzę, które mamy w domu, powinno zarówno chronić, jak i umieć bawić się z tobą i twoim dzieckiem. Dlatego warto zwrócić uwagę na rasę. Okazuje się bowiem, że to ona w dużej mierze decyduje o predyspozycjach zwierzęcia oraz jego zachowaniu.

1. Golden Retriever

Spokojne i cierpliwe będą dobrymi towarzyszami zarówno maluchów, jak i małych dzieci. Wykazują się łagodnym charakterem i inteligencją, chociaż duże znaczenie ma tu (jak zresztą w przypadku każdego psa) wychowanie i tresura. Golden retrivery odznaczają się żywiołowością i towarzyskością. Szczenięta i młode psy są ruchliwe i absorbujące. Z wiekiem stają się bardziej stateczne. Golden retriever to pies rodzinny, który potrzebuje bliskiego kontaktu z ludźmi, a także dobrze toleruje nawet najbardziej wymagające w zabawie dzieci.

shutterstock_141945937

2. Cocker spaniel angielski

To bardzo mądra, spokojna i cierpliwa rasa, polecana przez słynnego specjalistę od psów Stanleya Corena jako idealny zwierzak do miasta. Bardzo towarzyskie, są dobrym kompanem do zabawy, zważywszy na swój niewielki rozmiar, nie wyrządzą dziecku krzywdy. Pies ten może być doskonałym przyjacielem zarówno dla starszych, jak i młodszych dzieci, pod warunkiem jednak, że od początku będzie układany w tym kierunku.

shutterstock_733018798

3. Owczarek szkocki collie

Jeśli masz dziecko i chcesz kupić psa, w Twoim domu spokojnie może zagościć popularna Lessie, czyli owczarek szkocki collie. Powieść dość dobrze oddaje niektóre z cech tego pupila: są przywiązane do swojego właściciela, w kontaktach z dziećmi są bardzo delikatne, a przede wszystkim niezwykle wierne. Zaliczany do psów pasterskich doskonale odnajduje się w atmosferze rodzinnej, gdzie przebywają dzieci. Uwielbia opiekować się małymi ludźmi, dlatego też jego obecność w domu przynosi wiele dobrego dla każdej rodziny.

shutterstock_593634296

4. Beagle

Psy średniej wielkości, z krótką sierścią i o łagodnym charakterze, kochający ruch. Są bardzo sprytne, ale również spokojne i opanowane. To żywiołowe pupile, w ogóle nieprzejawiające jakiejkolwiek agresji w stosunku do człowieka. Nic dziwnego, że z takim rysem charakterologicznym uznano je za genialne psy rodzinne, dobrze nadające się dla dzieci. Beagle to chodzący żywioł, dlatego poza zabawą z dziećmi zapewnić należy swojemu psu porządną dawkę ruchu i zawsze nadzorować jego zabawę z dzieckiem.

shutterstock_1376338181

5.  Owczarek niemiecki

Obecnie to najbardziej popularna rasa na świecie, nic dziwnego, ponieważ charakteryzuje go wierność, będą idealnym i przyjaznym kompanem dla nieco starszych pociech, ze względu na swoje nieco większe gabaryty. Jego silny charakter połączony z typową psią uległością jest powodem wielkiej miłości człowieka do tego czworonoga. Dobrze sprawdzają się na różnych szkoleniach. Są bardzo aktywne i potrzebują dużo ruchu, jednak jeżeli sytuacja tego wymaga, potrafią być cierpliwe.

Nie ma uniwersalnej i idealnej rasy psa, każda jest inna i ma inne cechy, lecz każdy pies bez względu na rasę i usposobienie pragnie towarzysza, zainteresowania i poczucia miłości, to my decydujemy o jego charakterze, poprzez jego wychowanie, które sprawia, że pies wie jaką rolę pełni w domu.

shutterstock_420735295
Rasy psów odpowiednie dla małych dzieci(2)

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: