Zamknij

Twojego pupila ugryzł komar? Sprawdź, czy nie ma psiego pasożyta.

Happy dog in garden
fot. Shutterstock

Zwierzęta odgrywają bardzo ważną rolę w naszym życiu. Od najmłodszych lat rozwijają nasz wrażliwość i uczą nas wielu rzeczy. Jednak istnieją również pasożyty, przed którymi musimy chronić naszych czworonożnych przyjaciół.

Wielu weterynarzy ostrzega i propaguję odpowiedzialną i profilaktyczną opieką nad zwierzętami, zalecają również stosowanie preparatów chroniących przed komarami nie tylko u człowieka, ale również i u psa.
Dirofilarioza to choroba pasożytnicza wywoływana przez nicienie z rodzaju Dirofilaria. U psów, podobnie zresztą jak i u ludzi, dirofilarioza występuje w dwóch formach klinicznych, jako postać sercowo-płucna oraz postać skórną.

Wyróżniamy dwie postaci dirofilariozy:

·  postać płucną wywoływaną przez Dirofilaria immitis,

·  postać skórną, która jest powodowana przez D. repens.

Dirofilaria immitis

Okres rozwoju choroby u psa waha się od od 6 do 7 miesięcy.
Choroba często doprowadza do niewydolności serca, która kończy się śmiercią.
Jeśli zauważysz u swojego psa takie objawy jak: szybkie męczenie się, brak apetytu, utrata masy ciała, kaszel, ciężki oddech, zmianę zabarwienia skóry, krwawienie z nosa, omdlenia, zabierz go od razu do lekarza weterynarii, ponieważ Twój pies może mieć dirofolariozę.

infografika 7(2)

Dirofilaria repens

Jest to nicień podskórny. Komary są żywicielami pośrednimi dla larw. Nicienie mogą stanowić zagrożenie aż 4 lata, ponieważ to okres ich żywotności. Pasożyt może być ogromnym zagrożeniem dla zdrowia i życia Twojego zwierzaka.
Najczęstsze objawy to: podskórne guzy, łupież czy łysienie. Zdarza się, że choroba przebiega bezobjawowo. W tym wypadku tylko badanie krwi potwierdzi obecność lub brak pasożyta w organizmie, dlatego tak ważna jest ochrona swojego pupila, ponieważ dzięki temu także Ty będziesz bezpieczny. Staraj się także unikać obszarów, w których występuje duża ilość komarów, czyli lasy oraz tereny błotniste bądź wody, szczególnie w gorące letnie dni. Jeśli Twój pupil zaraził się, pamiętaj, aby reagować i leczyć go jak najszybciej, zgodnie z zaleceniami weterynarza.

Czy dirofilariozą można zarazić się od psa?

Zwierzęta bezpośrednio nie zarażają dirofilariozą. Larwy, występujące u zwierząt, nie są dla nas groźne. Muszą dostać się do organizmu komara i tam przejść przemianę, tzw. wylinkę. Dopiero wtedy mogą wniknąć do naszej krwi. Innymi słowy, może zarazić nas komar, który wcześniej ugryzł psa.

Jak jej uniknąć?

Postaraj się chronić swoich ulubieńców przed zakażeniem, stosuj krople Advantix Spot-on które odstraszają i zabiją kleszcze, pchły i komary oraz inne muchówki jak np. bolimuszki czy much piaskowe. Preparat może być stosowany u psów już powyżej 7 tygodnia życia.

Aby zapewnić pełną skuteczność odpowiednio zastosuj Advantix:

1.  Rozdziel włosy psa tak, aby skóra była widoczna,

2.  Ściśnij pipetę i nakrop na grzbiet psa od łopatek do ogona.

Pamiętaj, abyś podawał Advantix co miesiąc, bo tylko wtedy skutecznie go chronisz.
Po aplikacji preparatu pies może się kąpać (zalecany czas to 48h od zaaplikowania Advantix), jednak nadmierne korzystanie z wody (codzienna kąpiel) może zmniejszyć skuteczność preparatu.

Na szczęście większości z opisanych chorób można zapobiegać dzięki prostym i nieswoistym metodom i środkom zaradczym. Z pewnością podstawą jest stosowanie środków odstraszających i zwalczających pasożyty skórne np. krople przeciw komarom, które skutecznie chronią je przed bzyczącym i niechcianym towarzystwem.

*Artykuł powstał przy współpracy z Advantix
L.PL.MKT.AH.05.2020.0344