Zamknij

Dog Walker – co musisz wiedzieć o tym zawodzie?

Weronika Domoradzka
17.05.2019 13:50
Dog walker wyprowadza kilka psów na smyczy

Niewiele osób zdaję sobie sprawę z tego, kim jest dog walker i czym się zajmuję. Nie zagłębiając się w temat, ludzie podchodzą do tego dość lekceważąco, bo niby co to za filozofia wziąć psa na spacer? Nic bardziej mylnego – to przede wszystkim wielka odpowiedzialność za powierzone psy, którymi się zajmuje.

Kim jest Dog Walker?

W dużym skrócie to opiekun czworonogów, który zajmuję się pupilami pod nieobecność właściciela lub w trakcie jego choroby. Dog walker dobiera spacery do wieku, stanu fizycznego i upodobań psiaka. Każdy pies wymaga indywidualnego podejścia, aby mógł poczuć się dobrze przy obcej osobie. Może być to zarówno spokojny spacer po parku, jak i gonitwa za piłką. Petsitter (tak również brzmi nazwa tego zawodu), może również zabrać psiaka do fryzjera, podawać mu leki, bądź czuwać, gdy jest chory. Zazwyczaj dog walker współpracuje z kilkoma klientami, nie może ich być zbyt dużo, ponieważ chodzi tu o jakość, nie o ilość wykonywanych usług. Chociaż w internecie tysiące osób zamieszcza oferty opieki nad czworonogami, to w Polsce wciąż jest to branża raczkująca, a zawodowych dog walkerów jest niewielu, wiec czy wystarczy być miłośnikiem zwierząt, by zostać dobrym petsitterem? Zdecydowanie nie.

Niezbędne kompetencje dog walkera

Dog walker musi najpierw poznać psiaka i jego wszelkie rytuały – to, co lubi, jak się zachowuje. Czy dobrze reaguje na inne psy? Czego się boi na spacerach? I wiele innych pytań, które wydają się trywialne, lecz spacery z psami to nie do końca taka łatwizna, ponieważ nawet zmiana stałej trasy może skończyć się agresywnym zachowaniem. Przede wszystkim chodzi tu o zrozumienie zwierzęcia i jego potrzeb. Trzeba również odegrać rolę przewodnika dla psa, jest to szczególnie ważne dla zwalczania zachowań problemowych, takich jak, agresja czy nadpobudliwość. To właściciele kształtują charakter psa, który przekłada się na jego późniejsze zachowanie. Ważna jest również umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Nie możemy wpadać w panikę, gdy pies zerwie się ze smyczy, czy wda się w walkę z innym zwierzakiem, wtedy niezbędne jest zachowanie zimnej krwi. Zdarzają się również zadławienia, czy skaleczenia podczas których musimy wiedzieć jak mu pomóc. Dog walker jest odpowiedzialny za zdrowie swoich podopiecznych.

Kto może zostać dog walkerem?

Wydaje się to praca idealna dla miłośników zwierząt, musimy zdawać sobie sprawę, że ciąży na nas ogromna odpowiedzialność. Niewątpliwie miłość do zwierząt jest tu kluczowa – ale niewystarczająca. Trzeba mieć duże pokłady cierpliwości. Bardzo dobrą kondycję fizyczną i dobre zdrowie – cały dzień spędzasz w ruchu. Potrzeba dużo wolnego czasu – jeśli chcemy traktować to jako zajęcie dorywcze, to weźmy to pod uwagę. To też praca trochę dla samotników – spędzamy godziny tylko ze zwierzakami. Z drugiej strony te nieliczne kontakty z klientem, właścicielem psa, są istotne. Należy posiadać umiejętność zdobywania zaufania ludzi. Być osobą w 100% odpowiedzialną i rzetelną, a także punktualną. Mieć dobrą samoorganizację, tak by ustalać spacery z wieloma psami w ciągu dnia.
Co należy więc wiedzieć o psach, żeby zostać ich dobrym opiekunem? Najlepiej wszystko, jak widać samo zamiłowanie nie wystarcza, o ile bez pasji ani rusz, tutaj potrzebujemy wiedzy i kilku innych cech oraz umiejętności. Zawód ten nie jest jeszcze tak popularny jak na Zachodzie, o tyle, warto, aby przyszli dog walkerzy pracowali nad swoimi kompetencjami.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Advantix
*Zapoznaj się z ulotką: