Zamknij

Jak rozpoznać, że kot ma robaki?

Weronika Domoradzka
07.02.2020 10:54
Weterynarz bada kociaka w szpitalu zwierząt P

Twój kot ma biegunkę, wymiotuje, jest apatyczny i nie chce jeść? Bądź czujny – przyczyną mogą być pasożyty wewnętrzne.

Od jakiegoś czasu zauważyłeś u swojego pupila zmianę w zachowaniu? Z radosnego i skorego do zabawy kota stał się apatycznym, osowiałym i chorowitym zwierzakiem? Bądź czujny i uważnie go obserwuj – takie objawy mogą być wprawdzie spowodowane chwilowymi problemami z układem pokarmowym czy też zwykłym przeziębieniem, niewykluczone jednak, że twój pupil ma pasożyty wewnętrzne.

Zarobaczenie u kota – objawy

Jak rozpoznać, że kot jest zarobaczony? Najbardziej oczywistym i niepozostawiającym wątpliwości objawem jest obecność pasożytów w kale lub wymiocinach zwierzęcia. Jak one wyglądają? Glista to biały, podobny do nitki robak o długości od 3 do 10 cm. W przypadku tasiemca najczęściej wydalane są jego człony, które przypominają ziarenka ryżu. Inwazja pasożytami może także objawiać się mniej specyficznie. Niespecyficzne objawy inwazji pasożytów wewnętrznych u kota to:

·  biegunka,

·  wymioty,

·  zaburzenia łaknienia: nadmierny apatyt lub jego brak,

·  utrata masy ciała,

·  obecność krwi i śluzu w kale,

·  apatia,

·  pogorszenie się kondycji sierści, która staje się matowa, przerzedzona i szorstka,

·  anemia,

·  kaszel, duszności.

koty 6

Jak widzisz, powyższe symptomy łatwo pomylić na przykład z objawami przeziębienia czy problemów trawiennych, dlatego jeśli zauważysz któryś z nich u swojego kota, najlepiej nie zwlekaj i skonsultuj się z weterynarzem, który pomoże ustalić przyczynę dolegliwości. Jeśli okaże się, że Twojego pupila zaatakowały pasożyty wewnętrzne, nie panikuj. W takiej sytuacji zazwyczaj wystarczy odrobaczyć zwierzaka. Robi się to szybko i łatwo, podając kotu specjalny preparat odrobaczający taki jak . Dronspot jest dostępny w postaci kropli, które stosuje się bezpośrednio na skórę zwierzęcia i skutecznie zwalcza nicienie i tasiemce. Pamiętaj także, że zgodnie z zaleceniami lekarzy weterynarii kota należy odrobaczać regularnie co trzy miesiące. Pozwala to uniknąć groźnych chorób, które mogą być powodowane przez obecność pasożytów w organizmie.

*Materiał powstał we współpracy z marką Dronspot.
*Zapoznaj się z ulotką: