Zamknij

Skuteczne sposoby na podanie psu tabletki

Weronika Domoradzka
17.06.2019 12:17
Śpiący pies

Wiele czworonogów niechętnie przyjmuje lekarstwa, ale czasem nie ma innego wyjścia i musisz przekonać pupila, by połknął tabletkę. Jak to zrobić? Podpowiadamy!

O tym, jak trudne bywa podanie psu leku w formie tabletki, wie chyba każdy właściciel czworonoga. Nie mnie jednak bywa to konieczne, na przykład wtedy, gdy pupil jest chory lub gdy czeka go rutynowe odrobaczanie. Jak zatem podać zwierzęciu lek, by mieć pewność, że go połknął?

Jak podać psu tabletkę?

To, w jaki sposób możesz podać psu lek, zależy od tego, czy tabletki, które ma zażyć Twój pupil, można kruszyć, czy też nie. Taką informację znajdziesz na ulotce leku. Koniecznie zapoznaj się z nią wcześniej, bowiem rozdrobnione tabletki, których zgodnie z zaleceniami producenta nie wolno kruszyć, mogą okazać się nieskuteczne w działaniu.

W przypadku tabletek, które można kruszyć, możesz wypróbować jeden z dwóch sposobów:

  1. Rozgnieć tabletkę na proszek (np. w moździerzu) i wymieszaj go z mokrą karmą. Tak przygotowaną papkę umieść w misce lub podaj psu bezpośrednio do zlizania z łyżki. Jeśli Twój pupil jest chory i zupełnie nie ma apetytu, rozdrobniony proszek wymieszaj z wodą, pobierz go strzykawką, a następnie podaj psu bezpośrednio do pyska, ostrożnie aplikując miksturę i upewniając się, że zwierzę ją połyka.
  2. Jeśli pies ma apetyt i jest skory do zabawy, podziel tabletkę na mniejsze części i umieść je w jego ulubionych przysmakach, np. psich kabanosach. Przysmaków z lekiem użyj jako nagrody np. po udanym aportowaniu lub podaniu przez czworonoga łapy.

Jeśli tabletek nie wolno kruszyć, wypróbuj poniższe metody:

  • Zaserwuj swojemu pupilowi wyjątkowo smaczny posiłek o dość zwartej konsystencji. Niech to będzie coś, co absolutnie uwielbia i dostaje nieczęsto. W pożywieniu umieść tabletkę i obserwuj jedzącego psa. Koniecznie upewnij się, że zjadł wszystko, łącznie z lekarstwem.
  • Jeśli pierwsza metoda okazała się bezskuteczna, a pies zjadł z miski wszystko poza kęsem z ukrytą tabletką, pora sięgnąć po pewniejszą metodę i podać pupilowi tabletkę bezpośrednio do pyska. Aby to zrobić, połóż dłonie na policzkach psa i ostrożnie włóż palce między dolną a górną szczękę – dzięki temu pies sam rozluźni żuchwę. Umieść tabletkę na języku czworonoga tak głęboko, jak to tylko możliwe. Następnie zamknij jego pysk i przytrzymaj go w dłoni, przechylając jego głowę nieco do góry. Drugą ręką przez kilka sekund masuj gardło psa, by wywołać odruch przełykania. Przez kilka minut po podaniu tabletki obserwuj pupila, by mieć pewność, że nie wypluł leku. Nie zapomnij także go pogłaskać i nagrodzić pieszczotami za to, że był taki dzielny.

Warto wypracować ze swoim pupilem najlepszy dla niego sposób podawania leku, bo poza sytuacjami, gdy pies jest chory, nawet kilka razy do roku powinieneś podać mu tabletki na odrobaczenie. Dobrze byłoby więc, aby zabieg nie był dla psa nieustającym źródłem stresu. Dlatego wybierając preparat odrobaczający, warto sięgnąć po tabletki smakowe takie jak Drontal o przyjemnym mięsnym aromacie, dzięki czemu są chętniej przyjmowane przez zwierzęta. Dzięki temu masz pewność, że Twój pies w całości przyjmie lek, a tym samym będzie chroniony przed pasożytami wewnętrznymi takimi jak glisty, tęgoryjce czy włosogłówki.

 

*Artykuł powstał we współpracy z marką Drontal.

 *Zapoznaj się z ulotką: