Zamknij

Jak zachęcić kota do większej aktywności fizycznej?

Weronika Domoradzka
07.02.2020 11:39
Szczęśliwy kotek lubi być głaskanym kobiecą ręką. Brytyjski krótkowłosy
fot. Shutterstock

Zabawa jest dla kota bardzo ważna - od kocięcia aż do wieku podeszłego. Koty posiadają wiele zmysłów, które należy rozwijać, zapewniając kotu odpowiednią zabawę oraz aktywność fizyczną. 

Twój kot nie potrzebuje do szczęścia dużej przestrzeni, potrzebuje jednak zróżnicowanego otoczenia pobudzającego go do ruchu i różnego rodzaju zabawy takiej jak: znakowania terytorium, drapania, chowania się, poszukiwań, wspinaczki, drapania, obserwacji i oczywiście spania, jak również odpowiedniej diety do utrzymania odpowiedniej sylwetki.
Ruch niesie ze sobą również ogromne korzyści dla zdrowia, zachęcając kota do bycia aktywnym, pozostawania zwinnym i utrzymania zdrowej sylwetki.

Ćwiczenia dla kota – obowiązek czy zalecenie?

Zalecany obowiązek. Koty z natury bardzo lubią się bawić i odkrywać świąt. Choć są pod tym względem bardziej wybredne, jeśli chodzi o akceptowanie przez nie rozrywek, które im zapewniasz niż na przykład psy.
Z tego też powodu jeśli chcesz, aby Twój zwierzak regularnie wykonywał ćwiczenia dla kota, musisz wiedzieć, jak utrzymać jego zainteresowanie na odpowiednim poziomie.

Różnego rodzaju kulki i piłeczki.

Kłębki wełny, niewielkie piłki wielkości tych do ping-ponga czy golfa są idealnymi przykładami zabawek dla kotów. Większość kotów kocha piłki. Mogą za nimi biegać, podrzucać je i wciskać w najmniejsze zakamarki możemy jednak bardziej angażować kota, przemieszczając piłkę, wtedy przełoży się to na jego aktywność fizyczną, spalanie kalorii i dobre samopoczucie.

Sznurki.

Na końcu sznurka zawiąż piórko lub inny mały przedmiot, następnie po prostu zainteresuj nim kota, poruszając nim w powietrzu, kot będzie podążał za Twoimi ruchami, ponieważ Niezwykle ważne dla zapewnienia kotu dobrego samopoczucia jest umożliwienie mu zaspokojenia jego naturalnych instynktów, na przykład instynktu polowania, sznurek jest ich potencjalną ofiarą. Ta prosta alternatywa dostarczy wystarczająco ruchu dla Twojego kota, a także dostarczy dużo rozrywki dla was obu.

Kartonowe pudełko.

To ulubiona zabawka dla wielu kotów, ponieważ daje im możliwość wskoczenia do pudła, chowania się w nim lub potrząsania nim. Aby jak najlepiej wykorzystać karton na potrzeby ćwiczenia dla kota, możesz wyciąć kilka otworów w tekturze (3-4 cm) i wrzucić do środka zabawkę. Najważniejsze jest to, aby kot mógł łatwo włożyć w nie łapkę, próbując złapać zabawkę.

Aport nie tylko dla psów.

Koty, tak jak psy, mogą aportować, jeśli tylko nauczy się je tej sztuczki. Czasami koty same przynoszą rzucony im przedmiot, jednak większość musi zostać zachęcona przez właściciela. Zacznij od rzucania zabawki na małą odległość i jeśli zwierzę przyniesie ją z powrotem, daj mu smakołyk. Pamiętaj jednak, że aport do dość trudny rodzaj zabawy z kotami. Nie wszystkie czworonogi zrozumieją, na czym polega aportowanie.

Jak zachęcić kota do większej aktywności fizycznej_(1)
fot.

Tylko wtedy, kiedy ma ochotę.

Mimo że zachęcanie kota do aktywności fizycznej jest obowiązkiem i jest dla naszego kota bardzo dobre, pamiętajmy, aby nie przesadzić i szanować naturalny rytm fizjologiczny naszego czworonożnego przyjaciela. Na wczesnych etapach interakcji najlepiej ograniczyć czas wspólnej zabawy do 2-3 minut. Zabawa i standardowe interakcje nie powinny być wymuszone i nie mogą zakłócać spokoju kota. Angażuj więc swojego kota do zabawy tylko wtedy, kiedy widzisz, że ma na to ochotę!

Nadwaga oraz otyłość u kotów potrafi być bardzo uciążliwa i potrafi być przyczyną wielu problemów. Czworonóg staje się coraz bardziej ociężały i mniej się rusza. To powoduje, że tyje jeszcze szybciej i więcej. Otyłość u kotów może być przyczyną wielu poważnych chorób, między innymi zapalenia stawów, chorób serca, wątroby, czy cukrzycy, dlatego tak ważne jest utrzymanie prawidłowej wagi u swojego pupila oraz dbanie o jego aktywność fizyczną.

 

*Materiał powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: