Zamknij

Czym się objawia babeszjoza?

Weronika Domoradzka
02.04.2019 13:59
Właściciel głaszcze swojego psa
fot. Shutterstock

Babeszjoza to choroba odkleszczowa, na którą nasze psy narażone są przez cały rok. Każdy właściciel psa powinien znać objawy babeszjozy oraz przebieg, by uchronić go przed ciężkimi powikłaniami.

Babeszjoza jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób, z jakimi zmagają się nasze psy. Wywołuje ją przenoszony przez kleszcze pierwotniak Babesia canis, który może doprowadzić do poważnych zaburzeń, a nawet do śmierci czworonoga.

Babeszjoza – jak dochodzi do zarażenia?

Do zarażenia dochodzi, kiedy kleszcz będący nosicielem ukąsi psa. Pierwotniaki Babesia canis przedostają się do krwi i zaczynają zasiedlać krwinki czerwone, powodując ich rozpad. W szybkim tempie rozmnażają się i rozprzestrzeniają, atakując organizm psa.

Następnie dochodzi do reakcji obronnej układu odpornościowego. Organizm próbuje usunąć pasożyta wraz z czerwonymi krwinkami, co prowadzi do niedokrwistości organizmu, a także nierzadko do stanów zapalnych np. wątroby, oczu czy nerek.

Objawy babeszjozy u psa

Babeszjoza zaczyna ujawniać się po upływie 10-20 dni od zarażenia. Pierwszymi symptomami są:

  • brak apetytu,
  • niechęć do zabawy,
  • brak sił,
  • gorączka,
  • ospałość.

Z czasem mogą dojść kolejne objawy takie jak ciemny kolor moczu, bladość błon śluzowych, bóle brzucha, nudności, wymioty, powiększenie wątroby i śledziony, żółtaczka, ostra niewydolność nerek, ostra niewydolność oddechowa.

Babeszjoza powikłana może powodować szereg zaburzeń neurologicznych, zaburzeń oddychania i duszności, niskie ciśnienie krwi, zapalenie trzustki, obrzęk kończyn, niewydolność nerek, wymioty.

 
Foresto-infografika-2
fot.
 

Babeszjoza – leczenie

Im dłużej zwlekamy z leczeniem, tym większe spustoszenie babeszjoza może wywołać w organizmie psa. Właśnie dlatego tak ważna jest natychmiastowa wizyta w lecznicy weterynaryjnej oraz wykonanie niezbędnych badań krwi zaraz po rozpoznaniu niepokojących objawów.

Po diagnozie prawdopodobnie wdrożone zostanie leczenie lekami pierwotniakobójczymi, antybiotykami oraz sterydami. W niektórych przypadkach niezbędna jest transfuzja krwi w celu ustabilizowania poziomu erytrocytów.

Leczenie zwykle zajmuje kilka dni. Gdy jednak choroba zostaje późno zdiagnozowana lub dojdzie do powikłań, okres leczenia może się wydłużyć. Niepodjęcie leczenia zwykle prowadzi do śmierci.

Sposoby zapobiegania babeszjozie

Aby uchronić psy przed babeszjozą, należy stosować odpowiednią profilaktykę przeciwkleszczową.

Do wyboru mamy kilka sposobów walki z kleszczami. Jednym z najpopularniejszych jest obroża przeciwkleszczowa Foresto. Jej zadaniem jest odstraszanie kleszczy. Zaś w przypadku, gdy już pasożyt wbije się w skórę, ma ona spowodować jego natychmiastową śmierć i odpadnięcie od skóry żywiciela.

Do wyboru mamy 2 rodzaje obroży – dla psów do 8 kg oraz dla psów ważących ponad 8 kg. Oba rodzaje obroży różnią się długością. Pierwsza mierzy 38 cm, a druga 70 cm.

 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
Zapoznaj się z ulotką: