Zamknij

Choroby odkleszczowe u psów

Weronika Domoradzka
05.04.2019 10:45
Choroby odkleszczowe u psów
fot. Shutterstock

Wiosna to pora, kiedy wiele organizmów budzi się do życia. Niestety dla nas i naszych pupili, wśród nich znajdują się również kleszcze. W Polsce występuje 19 gatunków tych pajęczaków, w tym pięć gatunków, które mogą pasożytować na psach. Ich bytowanie na ciele psa jest bardzo niebezpieczne i może zakończyć się nawet śmiercią czworonoga. Kleszcze bowiem przenoszą szereg patogenów wywołujących poważne choroby. Poniżej przyjrzymy się chorobom odkleszczowym, jakie mogą zagrażać naszym psom.

Kleszcze, choć są niewielkich rozmiarów, mogą stanowić bardzo poważne zagrożenie dla naszych pupili. Te małe pajęczaki przenoszą bowiem wiele niebezpiecznych chorób. Jak je rozpoznać i jak leczyć, a przede wszystkim - jak im zapobiegać?

Erichlioza u psów

Choroba wywoływana jest przez bakterię Ehrilicha, która atakuje komórki układu odpornościowego psa. Wywołuje ona liczne objawy: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych i śledziony, obrzęki na kończynach, a nawet zmętnienie rogówki i zbieranie się komorze oka krwi. Erichlioza jest bardzo niebezpieczna, może skutkować zapaleniem mięśni, krwotokami z błon śluzowych i porażeniem. Nieleczona może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.

Erichlioza wymaga długotrwałego leczenia antybiotykami. Za najskuteczniejszy lek uważa się doxycyklinę. W ciężkim stadium wymagana może być transfuzja krwi.

Babeszjoza u psów

Babeszjoza to choroba wywoływana przez pierwotniaki przenoszone przez ślinę kleszczy. Pierwsze objawy, takie jak gorączka, senność, wymioty i czerwone zabarwienie moczu. Choroba jest bardzo niebezpieczna między innymi dlatego, że może pojawiać się pozorna poprawa, często obniżająca czujność właścicieli czworonogów. Leczenie należy podjąć natychmiastowo. Babeszjoza może bowiem prowadzić do uszkodzenia wątroby i trzustki, wstrząsu oraz niewydolności nerek.

Leczenie, w zależności od stadium choroby, polega na podawaniu przez kroplówkę leków przeciwpierwotniaczych, sterydów, antybiotyków i płynów wieloelektrolitowych Z reguły trwa ono kilka dni, jednak w wypadku dodatkowych powikłań może się przeciągać. Nie podjęcie leczenia bardzo często doprowadza do śmierci psa.

Anaplazmoza u psów

Czynnikiem wywołującym u psów anaplazmozę jest bakteria anaplasma, która atakuje granulocyty lub płytki krwi. Wystarczy tydzień żerowania kleszcza, by doszło do zarażenia. Objawami anaplazmowy są: wymioty, biegunka, blade błony śluzowe, kaszel, napięty brzuch. Chore psy często mają przyspieszony oddech, kaszlą i piją duże ilości wody. W wypadku anaplazmozy trombocytowej może również pojawić się krwawienie z nosa i odbytu. Nieleczona, choroba atakuje wiele narządów, doprowadzając do stanów zapalnych, zwiększa aktywność enzymów wątrobowych i powoduje niedokrwistość. Choroba niezwykle rzadko doprowadza do śmierci, ale może wywoływać groźne powikłania mogące do niej doprowadzić.

Podobnie jak w wypadku erlichiozy skuteczna okazuje się kuracja doxycykliną. W wypadku anaplazmozy leczenie trwa jednak o wiele dłużej, nawet do miesiąca.

 
Foresto-infografika-5
fot.

Borelioza u psów

Podobnie jak ludzie, psy narażone są na przenoszone przez kleszcze krętki borelii. Bakteria jest w stanie zaatakować niemal wszystkie ssaki, a nawet ptaki. U psów do zakażenia dochodzi rzadziej niż u ludzi, pamiętajmy jednak, że w ostatnich latach liczba kleszczy przenoszących krętki Borrelia znacznie wzrosła.

Kłopot z boreliozą polega na tym, że jest ciężka do zdiagnozowania. Objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od momentu zakażenia. Chory na boreliozę pies staje się apatyczny, traci apetyt, pojawia się również wysoka gorączka oraz problemy ze stawami. Rzadziej spotykane są wymioty i obrzęki łap.

Borelioza może doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego, wątroby, czasem również opon mózgowych (choć nie tak często jak u ludzi). Zdarza się również niedowład kończyn oraz padaczka. Choroba leczona jest poprzez kurację antybiotykową oraz, jeśli jest to konieczne, środków przeciwzapalnych i wspomagających pracę nerek.

Europejskie odkleszczowe zapalenie mózg u psów

Jest to choroba wywoływana przez wirus TBE przenoszony przez kleszcza pospolitego. Objawia się gorączką, apatią, wycieńczeniem oraz oczywiście zapaleniem mózgu, powodującym drgawki, niedowład kończyn, porażeniami a nawet śmiercią. Choroby nie da się wyleczyć przyczynowo, można jedynie reagować odpowiednio na pojawiające się symptomy i powikłania.

 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą Foresto
Zapoznaj się z ulotką: