Zamknij

Czy komary są groźne dla psów?

Weronika Domoradzka
17.06.2019 12:51
pies drapie się, ponieważ ma pchły
fot. Shutterstock

Twój pies został ukąszony przez komara? Uważaj! Te insekty mogą przenosić choroby zagrażające zdrowiu, a nawet życiu Twojego pupila. Jakie są ich objawy, jak je leczyć i jak im zapobiegać? Sprawdź!

Ukąszenia komarów zazwyczaj są niegroźne i powodują jedynie szereg dokuczliwych objawów takich jak: świąd, opuchnięcie w miejscu ukąszenia czy rumień. Te małe insekty mogą jednak przenosić groźne dla zwierzęcia choroby takie jak leiszmanioza czy dirofilarioza. Jak je rozpoznać i co zrobić, jeśli pies zachoruje?

Dirofilarioza – co to za choroba?

Dirofilarioza to choroba pasożytnicza wywołana przez nicienie Dirofilaria. Do zarażenia nią dochodzi poprzez ugryzienie komara, w którego organizmie bytuje inwazyjna forma tego pasożyta. Możemy wyróżnić dwa rodzaje dirofilariozy: sercowo-płucną (powodowaną przez gatunek Dirofilaria imitis) oraz skórną (wywoływaną przez Dirofilaria repens). W przypadku dirofilariozy sercowo-płucnej – pasożyty bytują w naczyniach krwionośnych zwierzęcia, powoli prowadząc do ich zatykania, a w przypadku dirofilariozy skórnej zwykle powodują powstawanie guzków pod skórą, ale znane są też przypadki powstawania guzków w narządach wewnętrznych.

Objawy dirofilariozy

Dirofilarioza sercowo-płucna objawia się:

 • szybkim męczeniem się zwierzęcia;
 • suchym kaszlem, często z krwistą wydzieliną;
 • brakiem apetytu;
 • spadkiem masy ciała;
 • zmniejszoną wydolnością krążeniowo-oddechową (w przypadku, gdy pies ma więcej niż 50 pasożytów);
 • zatkaniem tętnicy płucnej i prawej komory serca (w przypadku, gdy pies ma więcej niż 100 pasożytów).

Dirofilarioza skórna objawia się:

 • pojawieniem się na skórze psa bolesnych guzków o średnicy ok. 2 cm;
 • zapaleniem skóry;
 • świądem;
 • rumieniem;
 • powstawaniem guzków pod skórą, ale znane są też przypadki powstawania guzków w narządach wewnętrznych.

  infografika-4

Jak leczyć dirofilariozę?

Jeśli masz podejrzenia, że Twój pies mógł zachorować na dirofilariozę, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z weterynarzem. Lekarz wykona niezbędne badania i postawi właściwą diagnozę, a  także zaordynuje odpowiednie postępowanie. W przypadku obu rodzajów dirofilariozy konieczne będzie leczenie farmakologiczne, natomiast przy dirofilariozie skórnej – lekarz wykona także zabieg chirurgiczny w celu usunięcia bolesnych guzów oraz pasożytów, które się tam zgromadziły.

Leiszmanioza – co to za choroba?

To druga groźna choroba przenoszona przez komary. Jej przyczyną są wiciowce z rodzaju Leishmania infantum (który odpowiada za trzewną postać choroby) lub L. braziliensis, L. mexicana, L. donovani i L. tropica. Do zarażenia dochodzi w trakcie ukłucia psa przez owada, który wcześniej pobrał krew od nosiciela, jednakże możliwe jest też rozgniecenie owada i wtarcie wiciowców do rany. Rozwój choroby trwa bardzo długo – od zarażenia do pojawienia się pierwszych objawów i rozpoznania choroby może minąć kilka miesięcy, a nawet lat. Po przedostaniu się do organizmu pasożyty – w zależności od postaci choroby – wędrują wraz z krwią do narządów wewnętrznych takich jak śledziona, wątroba, szpik kostny, bądź też rozwija się postać miejscowa ograniczona do całej skóry lub jedynie niektórych jej obszarów. Pasożyty rozmnażają się przez podział w obrębie zaatakowanych komórek, zajmując coraz większą część organizmu.

Objawy leiszmaniozy

Symptomami najczęściej spotykanej postaci skórnej tej choroby są:

 • zapalenie skóry;
 • łysienie;
 • guzki na powierzchni skóry;
 • Powiększenie węzłów chłonnych;
 • zapalenie wątroby, przewodu pokarmowego, oczu, kości oraz stawów;
 • niewydolność nerek.

Jak leczyć leiszmaniozę?

Leiszmanioza to ciężka i groźna choroba, bardzo oporna na leczenie (zwłaszcza w postaci trzewnej). Obecnie leiszmaniozę u zwierząt uznaje się za chorobę nieuleczalną – po zaprzestaniu leczenia zazwyczaj następuje jej nawrót. Dlatego tak ważne jest, by zapobiegać ugryzieniom komarów, a tym samym nie dopuścić do zarażenia zwierzęcia jedną z chorób roznoszonych przez te insekty. Jak to zrobić? Prostym i wygodnym sposobem jest założenie psu specjalnej obroży odstraszającej pasożyty zewnętrzne, takiej jak Foresto. Produkt ten dzięki dwóm substancjom czynnym imidakloprydowi oraz flumetrynie aż do 8 miesięcy nieprzerwanie chroni czworonoga przed kleszczami, pchłami, komarami i muchówkami. Co więcej, obroża Foresto jest wodoodporna, co oznacza, że jej działanie nie osłabnie, nawet gdy w ciepłe letnie dni pies będzie szukał ochłody w morzu czy jeziorze.

 

*Artykuł powstał we współpracy z marką Foresto.
*Zapoznaj się z ulotką: