Zamknij

5 pomysłów na zabawę z kotem

A closeup selective focus shot of a cute kitten with a sad facial expression
fot. Shutterstock

Zabawa z kotem jest tak samo ważna jak odpowiednie żywienie, czy dbanie o kocią higienę, to jeden z najważniejszych elementów, na którym powinniśmy skupić swoją uwagę. 

Jeśli nie będziemy  zaspokajać potrzeb łowieckich przy wspólnej zabawie, emocję kota, mogą znaleźć ujście w agresji czy depresji.

Odpowiednie zabawy mogą rozwijać Twojego pupila na wielu płaszczyznach, uczą również przede wszystkim dobrych nawyków oraz eliminują niepożądane cechy o których wspominamy wyżej.

Poznaj najlepsze pomysły na zabawę z Twoim kotem

1. Polowanie

Kot jest drapieżnikiem, jego podstawową podstawową potrzebą jest polowanie na zdobycz. Wędkowanie to najlepsza forma zabawy jaką możesz zaoferować swojemu futrzastemu przyjacielowi. W tej zabawie świetnie sprawdzą się wszystkie przedmioty, które są długie i można je ciągnąć po podłodze. Podczas zabawy wykonuj ruchy podobne do uciekającej myszy i zgrabnie kradnij zdobycz sprzed pyszczka swojego kota. Tym sposobem zapewniamy mu świetną zabawę oraz realizujemy jego potrzebę łowiecką. Jeśli masz zbyt mało czasu, możesz również przywiązać dłuższy sznurek z ulubioną zabawką swojego kota na jego końcu, do swojego paska u spodni, po czym oddać się ruchowym zadaniom domowym.

2. Karton

Karton, kilka wyciętych dziur i zabawka dla kota gotowa. Gwarantujemy, że nie istnieje kot, który oprze się pudełku, w którym leży jego zdobycz.
W kawałku tektury wytnij otwory o średnicy nie większej niż 4 cm, włóż do środka smakołyk bądź zabawkę i postaw pudełko w bezpiecznym miejscu. Kot będzie zahipnotyzowany patrzył i czekał na moment w którym będzie mógł dorwać swoją ofiarę i od razu ją skonsumować. Wybieraj te  smakołyki, które są odpowiednie dla kotów.

3. Papierowe torby

Torba to idealny punkt obserwacyjny dla naszego pupila, dzięki temu strategicznemu miejscu, Twój kot może się chować i obmyślać plany nad schwytaniem ofiary, która szturcha jego torbę, pozostając tym samym niezauważonym.

5 pomysłów na zabawę z kotem(2)
fot.

4. Bezpłatne aplikacje dla kotów

W sieci jest mnóstwo gier dla kotów. Koty za nimi wprost szaleją. Mimo, że jest ich bardzo dużo, na ogół opierają się na jednym schemacie – imitują polowanie. Na ekranie pojawia się ruszający punkt, który przyciąga uwagę kota i skłania do próby złapania. Jedynym minusem aplikacji, jest to, że są wirtualne, kot nigdy nie dotknie namacalnie schwytanej ofiary, dlatego takie polowanie może nie mieć końca, co doprowadzi Twojego pupila do frustracji i złego zachowania kota, przeczytaj również, jak możesz sobie z tym radzić.

5. Kulki z papieru

Jeśli nie masz pod ręką odpowiedniej piłeczki, sprawdź czy kotu spodoba się pogoń za zwykłą kulką papieru lub jeszcze lepiej - kuleczką zrobioną z szeleszczącego papierka! W oczach kota nawet zwykła nakrętka umiejętnie rzucona może zamienić się w niczego nie spodziewającą się ofiarę, którą można dopaść. Podczas tej zabawy zwróć uwagę, by kot nie połknął żadnego z elementów.
Uznaniem wśród naszych pupili cieszą się również tzw. wędki, czyli połączenie kijka oraz maskotki czy piórek. Ten rodzaj zabawki jest idealny do wspólnej zabawy z kotem, jednak lepiej nie pozwalać bawić się naszemu kotu tym bez naszego nadzoru.

Pamiętaj, żeby nadzorować swojego kota w trakcie zabawy, żeby nie zrobił sobie krzywdy. Sprawdzaj stan zabawek, w razie potrzeby wymieniaj je na nowe, ponieważ połknięcie jednego i ich elementu może nieść za sobą bardzo negatywne skutki.

*Materiał powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: