Zamknij

Czy karać kota za złe zachowanie?

beautiful tricolor cat
fot. Shutterstock

Twój kot niszczy meble, drapie domowników, załatwia się poza kuwetą albo zrzuca przedmioty, a Ty nie masz już pomysłu, co zrobić? Wyjaśniamy, z czego mogą wynikać takie zachowania czy należy karać za nie kota.

Wracasz do domu i z rozpaczą stwierdzasz, że podczas Twojej nieobecności Twój pupil nie próżnował – starannie zaznaczył swój teren, zbił ulubiony wazon i podrapał całą kanapę. W dużym skrócie – Twoje mieszkanie wygląda jak po przejściu tajfunu. Brzmi znajomo? Z pewnością zdecydowana większość właścicieli kotów doskonale wie, o czym mowa. Z pewnością pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to pytane, jak ukarać kota, by taka sytuacja już się nie powtórzyła. Zanim jednak zaczniesz wymyślać kary, najpierw zastanów się, dlaczego Twój pupil tak się zachowuje.

4 najczęstsze zachowania kota, których nie cierpisz, i ich przyczyny

Wbrew temu, co może czasem myślisz, gdy Twój pupil zmienia dom w stajnię Augiasza, kot wcale nie jest złośliwą istotą, której jedynym celem w życiu jest zrobienie Ci na złość. Często stoją za tym poważne „kocie powody”:

1. Kot drapie meble.

Większość z nas z pewnością uważa, że koty robią to, by zetrzeć swoje pazurki. To prawda, jednak to nie jedyny powód takiego zachowania. Takie zachowanie prezentuje koci instynkt w całej krasie – chodzi bowiem o oznaczenie terytorium poprzez pozostawienie na przedmiotach swojego zapachu. Gruczoły wydzielające zapach znajdują się bowiem właśnie na spodzie łap oraz między palcami. Drugim takim miejscem są policzki i okolice ogona, dlatego Twój pupil często ociera się o rzeczy, które chce oznaczyć jako swoje. Poprzez drapanie koty rozładowują także lęk i frustrację, a także radzą sobie w ten sposób z nudą.

Co zatem zrobić, gdy kot drapie meble? Zamiast karać pupila, spraw mu drapak lub zabawki do drapania. Jeśli podejrzewasz, że drapanie może być wynikiem stresu lub poczucia samotności – poświęć kotu więcej uwagi, a jeśli problem nie zniknie – skonsultuj się z behawiorystą.

2. Kot drapie i gryzie domowników.

Każda próba zabawy z kotem lub pogłaskania go kończy się poważnymi zadrapaniami? Drapanie i gryzienie najczęściej wcale nie jest przejawem agresji czy złośliwości zwierzęcia, ale… kociego instynktu łowieckiego. Dotyczy to zwłaszcza kotów, które nie wychodzą na dwór. Ponieważ zwierzak nie może zapolować na gryzonia czy przegonić gołębi, poluje… na Ciebie. Takie zachowania mogą być także wynikiem frustracji czy lęku oraz nieodpowiedniej socjalizacji. Często bowiem zdarza się, że z małymi kociętami bawimy się, używając do tego dłoni czy stóp, i pozwalamy się po nich drapać i gryźć. O ile drapnięcie małej łapki czy chapsnięcie niewielkich ząbków jest prawie bezbolesne i bywa urocze, o tyle kiedy kot dorasta i nabiera siły, taka „zabawa” przestaje być dla nas komfortowa. Zwierzę zaś nie rozumie, dlaczego to, co kiedyś było dla Ciebie świetną zabawą, nagle stało się powodem do ukarania go.

 
 

Co zrobić, gdy kot gryzie i drapie?

Spraw, by zwierzę mogło dać upust swojej łowieckiej potrzebie tak naturalnej dla każdego drapieżnika. Baw się z nim częściej, wykorzystując do tego akcesoria, lub kup zabawki, na które będzie mógł „zapolować”, np. nakręcane myszy. Jeśli masz małego kota, pamiętaj, by nigdy nie pozwalać mu gryźć i drapać ludzi. Gdy kot to zrobi, od razu zakończ zabawę. Jeśli podejrzewasz, że zachowanie kota może być wynikiem stresu, frustracji czy lęku, możesz zasięgnąć porady behawiorysty.

3. Kot zrzuca przedmioty.

To kolejny przejaw naturalnego kociego instynktu. Nie zapominaj bowiem, że mimo iż Twój pupil jest niewielkich rozmiarów, to tak naprawdę jest drapieżnikiem, dla którego naturalnym zachowaniem jest polowanie. Ponieważ zwierzak cały swój czas spędza w domu, „poluje” na to, co tam znajdzie, a więc wazon czy Twoją ulubioną filiżankę. Zrzucanie przedmiotów, zwłaszcza u kociąt, może być także przejawem chęci odkrywania otaczającego ich świata oraz zwyczajnej nudy.

Co zrobić, kiedy kot zrzuca przedmioty?

Spraw, by koty miał szansę rozładować nadmiar energii w inny sposób niż poprzez psocenie. Poświęcaj mu więcej czasu, baw się z nim lub kup mu nowe zabawki, które pomogą mu eksplorować świat.

Czy karać kota za złe zachowanie(1)
fot.

Jak karać kota?

Jeśli faktycznie zaistnieje potrzeba wymierzenia kotu kary, pamiętaj, że musisz to zrobić od razu po „przestępstwie”, którego pupil się dopuścił. Jeśli futrzak rozbił wazon, a Ty odkryjesz to dopiero po kilku godzinach, karanie kota nie ma sensu – zwierzę nie zrozumie, o co Ci chodzi. Kara musi więc nastąpić od razu, by między nią a zaistniałą sytuacją pupil zauważył związek przyczynowo-skutkowy. Jak ukarać kota? Na pewno zapomnij o jakiejkolwiek przemocy fizycznej – bicie, rzucanie w zwierzaka jakimiś przedmiotami czy przyciskanie go do podłogi nie tylko niczego kota nie nauczą, ale mogą sprawić, że zacznie się Ciebie bać. Zamiast tego znajdź coś, co kot lubi, a czego utrata będzie dla niego dotkliwa. Może to być głaskanie, Twoja uwaga czy ulubiona zabawka. Kiedy kot napsoci – zabierz mu to. Pamiętaj też, że często od kary skuteczniejsza jest… nagroda.

Co zrobić, gdy kot psoci?

W wychowaniu zwierzęcia domowego bardzo ważna jest konsekwencja. Jeśli ustalasz jakieś zasady, zawsze egzekwuj ich przestrzeganie i nigdy nie rób wyjątków. Kiedy na przykład nie chcesz, by kot wchodził na stół, przeganiaj go zawsze, kiedy próbuje to zrobić. Zauważaj też i nagradzaj dobre zachowania zwierzaka. Jeśli Twój kot ma na przykład problemy z korzystaniem z kuwety (które nie mają przyczyny fizjologicznej) i zdarza mu się załatwić poza nią, zamiast krzyczeć na niego, doceń i nagródź każdą sytuację, kiedy udało mu się dotrzeć w porę do swojej toalety. Nagrody mogą być symboliczne – wystarczy pogłaskanie i pochwała czy ulubiony przysmak. Zastanów się też, co jest powodem psot. Być może kot po prostu się nudzi, albo nie ma gdzie wyładować nadmiaru energii? Jeśli tak, problem może rozwiązać kupienie mu kilku zabawek czy nowego drapaka albo po prostu poświęcanie więcej czasu na zabawę z nim.

*Materiał powstał we współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: