Zamknij

Jak wybrać dobrego behawiorystę dla psa lub kota?

Weronika Domoradzka
16.05.2019 12:26
Jak wybrać dobrego behawiorystę dla psa lub kota?
fot. Shutterstock

Gdy posiadamy psa lub kota, bardzo pomocną dla nas osobą może być behawiorysta, zwany również ,,psychologiem zwierząt".

To człowiek, który nie tylko pomoże nam rozwiązać kłopoty wychowawcze jakie mamy z naszym czworonogiem, ale również poradzi jak wykorzystać potencjał naszego pupila i jego naturalne zdolności do nauki, tak by nasz towarzysz się rozwijał, był szczęśliwy, a więź łącząca zwierzę z właścicielem stała się silna i oparta na wzajemnym zaufaniu. O czym należy pamiętać wybierając behawiorystę?

Wykształcenie i doświadczenie

Podstawową kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest wykształcenie oraz doświadczenie behawiorysty. Sprawdźmy czy jest to osoba kompetentna i wiarygodna. Z reguły wykwalifikowani behawioryści są w stanie udokumentować nam swoje sukcesy wychowawcze, a także nakreślić jakie metody stosują podczas współpracy z psem i dlaczego wybrali właśnie te. Bardzo pomocne mogą okazać się fora internetowe oraz strony na Facebook'u, na których możemy przeczytać opinie dotyczące behawiorysty napisane przez osoby, które wcześniej korzystały z jego usług.

Jak wybrać dobrego behawiorystę dla psa lub kota(1)
fot.

Stosunek do zwierząt

Czasami imponujące wykształcenie oraz duże doświadczenie behawiorysty bledną na tle jego niewłaściwego stosunku do zwierząt. Dlatego tak ważne przy wyborze psychologa dla naszego pupila jest sprawdzenie jak traktuje on zwierzęta i czy przypadkiem metody przez niego stosowane nie są zbyt rygorystyczne i  czy nie przypominają raczej musztry wojskowej aniżeli spokojnej pracy nad zachowaniem czworonoga.

Kontakt zwierzęcia z behawiorystą

Aby praca z psem lub kotem przebiegała sprawnie oraz zakończyła się sukcesem wychowawczym, Twój pupil powinien polubić osobę, z którą będzie pracował. Antypatia do psychologa może sprawić, że zwierzę nie będzie chciało wykonywać jego poleceń, stanie się krnąbrne i złośliwe. W takim przypadku lepiej poszukać innego specjalisty, który będzie wzbudzał w psie lub kocie pozytywne uczucia.

Dobre relacje z właścicielem

Behawiorysta powinien mieć nie tylko dobre relacje z psem, ale również z jego właścicielem. Ważne, by na każdym etapie pracy z naszym pupilem informował o metodach, które stosuje i co dzięki nim chce osiągnąć. Powinien również na bieżąco mówić właścicielowi, jakie są postępy czworonoga w nauce i jaki jest przewidywany czas terapii lub szkolenia. Jeśli sposób w jaki behawiorysta pracuje z naszym psem lub kotem nam nie odpowiada lub gdy nie mamy w niego wglądu, wówczas powinniśmy rozważyć zmianę zwierzęcego psychologa.

Gdy behawiorysta spełni powyższe kryteria, wówczas możemy liczyć na owocną współpracę zakończoną sukcesem w wychowaniu naszego czworonoga.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: