Zamknij

Czy to już czas na wizytę u behawiorysty? Sprawdź, czy sam zapanujesz nad swoim psem

Weronika Domoradzka
17.06.2019 15:49
Pies rasy labrador, który pogryzł i zniszczył domowe przedmioty pod nieobecność właściciela
fot. Shutterstock

Wiele osób stających przed problemami wychowawczymi ze swoim psem zastanawia się, czy powinni udać się do behawiorysty. Sprawdź, kiedy wizyta u specjalisty jest konieczna, a w jakich przypadkach lepiej samemu spróbować okiełznać złe zachowanie czworonoga.

Spróbuj sam popracować z psem

Z niektórymi uciążliwymi zachowaniami naszego pupila jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, bez konieczności wizyty u behawiorysty. Są to z reguły naturalne, dość często spotykane psie aktywności, które wiążą się na przykład z młodym wiekiem czworonoga. Do niepożądanych psich zachowań, których możemy oduczyć psa sami, należą, na przykład, podgryzanie dłoni przez szczeniaka. To naturalny odruch, który przy odrobinie cierpliwości z naszej strony i dzięki odpowiedniemu szkoleniu szybko zanika. Kolejnym częstym problemem właścicieli psów jest to, że, pod nieobecność opiekuna, pies niszczy wyposażenie domu. Dzieje się tak, ponieważ zwierzę odczuwa tęsknotę i daje upust swoim negatywnym emocjom, szarpiąc i gryząc przedmioty, które są wokół niego. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie psu aktywności i odpowiedniej dawki ruchu przed pozostawieniem go samego. Wtedy nasz pupil zamiast szaleć po domu, będzie wypoczywał po długim spacerze. Należy również stopniowo przyzwyczajać psa do naszej nieobecności, wydłużając każdorazowo czas rozłąki.

Idź z psem do behawiorysty

Bywają sytuacje, kiedy jedynym sposobem na poradzenie sobie ze złym zachowaniem naszego psa jest wizyta u specjalisty. Do behawiorysty powinniśmy się zwrócić w momencie, gdy:

  • nasz pupil jest agresywny

Jego agresja jest bardzo uciążliwa zarówno w odniesieniu do ludzi, jak też do innych zwierząt. Podczas spacerów boimy się, że nasz czworonóg zaatakuje przechodnia lub jego psa. W chwilach ataku agresji mamy problem z utrzymaniem psa na smyczy, nie reaguje on również na nasze komendy. Wtedy należy rozpocząć terapię psa pod okiem behawiorysty, który w sposób konsekwentny i spokojny stopniowo oduczy psa agresywnych zachowań.

  • widzimy zmiany emocji u naszego psa

Czy nagle Twój pupil z radosnego i aktywnego czworonoga zmienił się w osowiałe, smutne i leniwe zwierzę? To może być znak, że Twojego psa dopadła depresja lub, że z pewnych powodów czuje się on w Twoim domu nieszczęśliwy. Czasami źródła takiego stanu rzeczy są trudne do odkrycia i pomóc nam może tylko wykwalifikowany "psi psycholog", który umie dotrzeć do przyczyny problemu.

W podjęciu decyzji o wizycie u behawiorysty może pomóc nam pytanie o to, czy poświęcamy psu wystarczającą ilość czasu. Niekiedy, zamiast sesji terapeutycznych u "psiego psychologa”, naszemu pupilowi potrzebna jest chwila uwagi ze strony właściciela i poczucie jego miłości.

 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: