Zamknij

Kleszcze nie biorą wolnego! Chroń swojego czworonoga przez cały rok

Kleszcze nie biorą wolnego! Chroń swojego czworonoga przez cały rok
fot. Shutterstock

Wydaje Ci się, że możesz wreszcie odetchnąć z ulgą i przestać chronić swojego psa przed kleszczami? Jesteś w ogromnym błędzie! Kleszcze zagrażają Twojemu pupilowi także jesienią i zimą. Sprawdź, co zrobić, aby ustrzec przed nimi czworonoga.

Wzmożona aktywność kleszczy kojarzy nam się zazwyczaj z sezonem wiosenno-letnim. Musisz jednak wiedzieć, że te groźne pajęczaki wcale nie zapadają w sen zimowy, kiedy na dworze robi się nieco chłodniej, a słońce nie świeci już tak mocno, przez co stanowią zagrożenie również jesienią i zimą. Dlaczego tak się dzieje i jak ochronić przed nimi psa?

Dlaczego trzeba chronić psa przed kleszczami również jesienią i zimą?

1. Aktywność kleszczy zależy od temperatury, a nie pory roku.

Te niebezpieczne pajęczaki stają się aktywne wtedy, gdy temperatura powietrza wynosi min. 4,5 stopnia Celsjusza. Postępujące zmiany klimatyczne sprawiają, że w naszej strefie geograficznej temperatury w chłodnych miesiącach są coraz częściej dodatnie, co powoduje, że kleszcze mogą być aktywne przez cały rok. Dlatego, mimo że lato już dawno za nami, nie trać czujności i koniecznie chroń swojego czworonoga przed kleszczami oraz chorobami, które przenoszą.

2. Kleszcze możesz spotkać praktycznie wszędzie.

Wcale nie musisz iść z pupilem na długi spacer do lasu czy na łąkę, aby Twój przyjaciel wrócił z niechcianym pasażerem na gapę wczepionym w jego skórę. Kleszcze możesz spotkać nawet we własnym ogródku, miejskim parku, skwerku pod blokiem czy na działce.

3. Każda postać kleszcza jest tak samo niebezpieczna.

Cykl rozwojowy tego pasożyta wcale nie kończy się wiosną, lecz trwa nieprzerwanie cały rok, póki pozwala im na to temperatura. Pamiętaj, że poza najczęściej widywanymi na plakatach czy ulotkach dorosłymi osobnikami, kleszcze występują jeszcze w postaci larw i nimf, które są znacznie mniejsze (mierzą zaledwie od 1 do 1,5 mm), za to tak samo niebezpieczne.

4. Ugryzienie kleszcza nie boli.

Nie licz więc na to, że uda Ci się zauważyć, jak pasożyt będzie wczepiał się w skórę Twojego pupila, bo pies piśnie z bólu czy zacznie się drapać. Te podstępne pajęczaki, mają w ślinie substancje znieczulające, dzięki którym wgryzają się w ciało swojego żywiciela całkowicie bezboleśnie, a przez to – niepostrzeżenie.

5. Kleszcze przenoszą wiele groźnych chorób.

Wśród nich należy wymienić chociażby babeszjozę, anaplazmozę, boreliozę, które wykryte zbyt późno i nieleczone mogą nie tylko spowodować ogromnie spustoszenie w organizmie psa, lecz także doprowadzić do jego śmierci.

Wiedza to skuteczna broń przeciw kleszczom

 

W walce z kleszczami obowiązuje taka sama zasada jak na wojnie – im więcej wiesz o wrogu, tym większa szansa, że nie dasz mu się podejść podstępem i z nim wygrasz. Niestety wiele osób wciąż nie ma wystarczającej wiedzy na temat kleszczy oraz chorób odkleszczowych, na które zapadają zwierzęta. Dlatego właśnie powstała akcja edukacyjna Kleszcze nie biorą wolnego, której sponsorem jest marka Foresto – producent obroży przeciwko kleszczom i pchłom dla psów i kotów. Akcja ma na celu szeroko pojętą edukację właścicieli czworonogów, którzy zmagają się z trudnym zadaniem zapewnienia bezpieczeństwa swoim pupilom podczas spacerów i zabawy na łonie natury. Jej głównym zadaniem jest budowanie świadomość właścicieli psów oraz kotów na temat całorocznej aktywności kleszczy i zagrożeń z tym związanych. W ramach akcji właściciele zwierząt domowych będą mieć dostęp do merytorycznych artykułów tematycznych, które dostarczają użytecznej wiedzy na temat kleszczy (m.in. ich zwyczajów żywieniowych), ochrony przed nimi oraz metod zapobiegania chorobom odkleszczowym.

Akcja będzie prowadzona w listopadzie i grudniu 2020 roku w mediach społecznościowych oraz na platformie YouTube. Ponadto, udział w akcji potwierdziło ponad 500 sklepów zoologicznych oraz lecznic weterynaryjnych. W placówkach tych będą aktywnie dystrybuowane materiały edukacyjne i promujące wydarzenie.

Więcej na temat funkcjonowania kleszczy w naszym klimacie i chorób, jakie roznoszą, znajdziesz na:  

www.mojzdrowyfutrzak.bayer.com/pl/kleszczowe-abc/
https://www.facebook.com/PiesFajnyJest

Sponsorem akcji edukacyjnej Kleszcze nie biorą wolnego jest marka Foresto.