Zamknij

Co wybrać dla małego psa: obrożę czy szelki?

Weronika Domoradzka
16.05.2019 10:34
Pani bawi się z psem rusy husky w domu na dywanie
fot. Shutterstock

"Obroża czy szelki? Co będzie lepsze dla mojego pupila?" – to pytanie pewnie nie raz zadawał sobie właściciel, dla którego ważny jest komfort i bezpieczeństwo jego psa.

Na pytanie, które rozwiązanie jest lepsze – czy jest to obroża czy szelki – trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. To, które sprawdza się u jednego psa, niekoniecznie musi zdać egzamin w przypadku innego. Czy zatem takie czynniki jak wielkość psa mają znaczenie przy wyborze: obroża czy szelki? I co w takim razie wybrać dla małego psa?

Szelki dla psa– zalety i wady

Rozwiązanie, jakim są szelki, świetnie sprawdzi się w przypadku, gdy spędzamy czas z psem bardzo aktywnie, na przykład biegając lub jeżdżąc na rowerze. Pierwotnie były stosowane głównie w celach zaprzęgowych, w sytuacji, gdy pies miał coś ciągnąć, na przykład sanie. Z reguły szelki są zapinane od góry, na grzbiecie czworonoga, a to duże obciążenie dla naszych rąk, które muszą sobie poradzić z całym ciężarem masy naszego pupila. Natomiast spotykane coraz częściej szelki typu ,,easy walk" zapinane na piersiach czworonoga nieco blokują ruch przednich łap psa i mogą być dla zwierzęcia mało komfortowe, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do dysfunkcji układu ruchu. Szelki muszą być zapięte dosyć ciasno, ponieważ zbyt luźne zapięcie może doprowadzić do obtarć skóry psa. Najlepiej zamawiać szelki pod indywidualne wymiary naszego czworonoga tak, by były przystosowane do jego naturalnej postawy i ruchów. Ważna jest też odpowiednia szerokość pasków tworzących szelki - im większy pies, tym paski również powinny być szersze.

Foresto-infografika-14
fot.

Obroża dla psa – zalety i wady

Gdy wybieramy obrożę warto pamiętać o paru kwestiach takich jak materiał, zapięcie, sposób ułożenia na psiej szyi oraz szerokość. Jeśli chodzi o materiał, to polecanym rodzajem obroży są te wykonane ze skóry. Jest to naturalny oraz bardzo trwały budulec, który nie ulega zbyt szybkiemu zniszczeniu oraz nie podrażnia skóry psa. Rekomendowanym rodzajem zapięcia są klamry, które pozwalają na dopasowanie długości obroży do potrzeb psa oraz bardzo rzadko się rozpinają, co jest głównym minusem innych zapięć, na przykład obroży na zatrzaski. Obrożę należy również dosyć ciasno zapiąć tak, by pies nie mógł się z niej wyswobodzić, ale powinna być ona umiejscowiona nisko na szyi psa, by nie uciskała krtani i nie blokowała psiego oddechu. Co do szerokości obroży to im większy pies, tym szerszą obrożę powinniśmy dla niego wybrać. Jeśli chodzi o wady tego rozwiązania to trzeba pamiętać, że obroża nie jest dobra dla psów, które posiadają bardzo krótką szyję – są to z reguły rasy płaskonose takie jak mops czy buldog angielski. Może ona za bardzo uciskać na organy służące do oddychania. Co do zalet obroży to jest ich zdecydowanie więcej. Kluczową zaletą jest to, że gdy używamy obroży mamy większą kontrolę nad psią głową, od której zaczyna się każde działanie naszego pupila i w której skupione są ośrodki psich zmysłów. Jest to również idealne rozwiązanie dla czworonogów, które uczą się chodzić na smyczy – pozwala na większą kontrolę psa oraz korygowanie błędnego chodu. Obroża także lepiej sprawdzi się w przypadku małych psów, ponieważ nie stanowi nadmiernego obciążenia dla naszego psiaka, co może mieć miejsce w przypadku stosowania szelek. Ponadto nie krępuje jego ruchów i umożliwia swobodne spacerowanie.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: