Zamknij

Kocia dieta, czyli czym karmić swojego pupila?

Piękny pręgowany kot siedzi obok miski żywności, umieszczone na podłodze obok okna salonu i jedzenia. Selektywne skupienie
fot. Shutterstock

Podstawą długiego, zdrowego i szczęśliwego życia każdego kota jest odpowiednio dobrana dieta. Wszystkie gatunki zwierząt domowych mają swoje naturalnie odpowiednie, biologiczne wymagania żywieniowe, którym musimy sprostać.

Na początek musisz wiedzieć, czego konkretnie wymagasz od karmy. Oraz odpowiednio dostosować jakość, ilość oraz proporcje do aktualnego stanu zwierzęcia.
Co to oznacza dokładniej? Jak powinno wyglądać właściwe żywienie kota?

ABC diety i żywienia kota 

Bazując na informacji, że koty były wcześniej udomowione niż psy, ich podstawowymi składnikami, które muszą znaleźć się w diecie, muszą być produkty pochodzenia zwierzęcego oraz mięso, które są źródłem białka.

Istnieją trzy podstawowe zasady odpowiedniego karmienia kota:
1. Zawsze karma, którą podajesz swojemu pupilowi powinna być w pełni wartościowa.Nie zagwarantujesz tego poprzez własnoręcznie przygotowane posiłki dla kota, koty potrzebują dużej ilości substancji budulcowych, szczególnie w fazie intensywnego wzrostu, dlatego stosując taki typ diety ciężko zapewnić kotu wszystkie potrzebne składniki.

 

2.  Bardzo uważnie przyglądaj się jeśli wybierasz kupno karmy w markecie, miej na uwadze, że wysoka cena nie zawsze idzie w parze z jakością produktu. Czytaj etykiety karm ze zrozumieniem, ponieważ to on jest kluczem w podejmowaniu decyzji kupna. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, iż podana kolejność składników użytych w karmie, jest wprost proporcjonalna do ich procentowej zawartości.

 

3.  Pokarm, którym żywisz swojego kota musi być odpowiednio zbilansowany pod kątem potrzeb pupila, musisz wiedzieć, co dana karma powinna zawierć. Czy ma być bogata w białko, albo poszczególne witaminy? Czy potrzebujesz karmy dostosowanej do wieku Twojego kota? Czy przez chorobę Twojego zwierzaka powinieneś kupić karmę weterynaryjną? Istnieje wiele pytań, na które powinieneś wcześniej odpowiedzieć, jednak wybór karm dostępnych na rynku jest tak duży, że na pewno znajdziesz odpowiednią dla swojego pupila.

 

Skład analityczny karmy

O jakości produktu świadczy jego skład, który musimy szczegółowo przeanalizować. Śmiało można stwierdzić, że kot jest mięsożercą. Do prawidłowego rozwoju potrzebuje bowiem odpowiedniej ilości składników odżywczych, takich jak tauryna czy witamina A, których źródłem są mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego.

Kupując karmę dla naszego kota zwróćmy szczególną uwagę na kilka pozycji w składzie analitycznym karmy.

·  Białko - najważniejszy składnik, będący podstawowym materiałem budulcowym oraz źródłem energii. Im więcej białka tym lepiej.

·  Tłuszcz - tworzy on warstwę izolacyjną, dostarcza energii mięśniom i reguluje procesy metaboliczne, decyduje również o smaku karmy.
Należy jednak szukać karm z niską zawartością tłuszczu,

·  Węglowodany – inaczej cukry, im mniej tym lepiej,

·  Popiół – jest to % ilość produktu jaka pozostanie po jego spaleniu, świadczy o tym ile karma zawiera substancji mineralnych. 

Uważaj również na zapisy typu "tłuszcz min. 15%" może to oznaczać, że tego tłuszczu jest 15 % lub  znacznie więcej. Najlepiej aby każdy poszczególny składnik karmy był precyzyjnie i jasno określony tak abyśmy nie mieli wątpliwości co do jego pochodzenia oraz posiadał % zawartość w produkcie.

Odpowiednia kocia dieta, czyli czym karmić swojego kota(1)
fot.

Niezastąpiona tauryna

Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania kociego organizmu, zaliczana do aminokwasów biogennych. Jest silnym neuroprzekaźnikiem. Jej niedobór u kotki może prowadzić do zamierania płodów, deformacji rozwojowych oraz opóźnionego wzrostu i rozwoju kociąt, może skutkować również wieloma schorzeniami, takimi jak kardiopatia i degeneracja siatkówki. Ponieważ koty wolno żyjące dostarczają ją sobie do organizmu poprzez jedzenie gryzoni, musimy uzupełnić dietę naszych domowych mruczków w ten wyjątkowy aminokwas, na który mają wyjątkowo duże zapotrzebowanie.

Sucha karma dla kota

W zabieganym świecie najprostszym sposobem są suche karmy dla kota. Są wygodne w użyciu, ponieważ wystarczy raz bądź dwa razy dziennie nasypać do miski ich odmierzoną porcję. Kot ma stały dostęp do jedzenia, bez obawy, że karma się zepsuje. Suche karmy zawierają mniej sztucznych składników. Dzięki procesowi suszenia składniki odżywcze w nich zawarte mogą wytrzymać dłuższy czas bez zepsucia i utraty swojej wartości. Dodatkowym atutem karmy suchej jest jej dobroczynny wpływ na higienę jamy ustnej granulki karmy systematycznie ścierają kamień nazębny i tym samym zmniejszają ryzyko chorób dziąseł.

Pamiętaj jednak, że karmy suche mają bardzo małą wilgotność, musisz więc zapewnić kotu stały dostęp do wody. Zbyt mała ilość płynów może doprowadzić do problemów z nerkami. Warto jednak poświęcić odrobinę czasu i stosować karmy różnego rodzaju i o różnej konsystencji, ponieważ tak jak już wspomnieliśmy, może ona obciążać pęcherz i nerki.

Mokra karma dla kota

Przy jej wyborze zwróć uwagę na to, że dobrzy producenci karm podają ich szczegółowy skład.  Brak sztucznych składników, wysoka zawartość mięsa i białka pochodzenia zwierzęcego, to podstawowe zasady i składniki odpowiedniej karmy. Mokre karmy mają kilka zalet, po pierwsze- posiada więcej wartościowych składników,  zawiera również w sobie więcej wody, co pozytywnie wpływa na nawodnienie organizmu kota. Czworonogi te mało piją, ponieważ w środowisku naturalnym woda jest im dostarczana wraz z pożywieniem (np. świeżym mięsem). Dlatego stosowanie karmy mokrej na pewno będzie dla kotów bardziej naturalne.

Niewątpliwą zaletą takiej karmy jest także mniejsza kaloryczność w porównaniu do suchych karm. Ma to duży wpływ dla kotów mających tendencję do zwiększonej wagi, co w konsekwencji skutkuje mniejszą ilością chorób. Niestety nie jest także idealna - szybciej się psuje i różni się cenowo od suchego pokarmu. Pamiętaj o tym, że jedzenie z puszki powinno być podawane w temperaturze pokojowej.

Karmienie mieszane

Karma mokra powinno służyć jako pokarm podstawowy, a sucha jako posiłek uzupełniający. W ten sposób dostarczysz kotu wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników i zadbasz o to, aby dieta była urozmaicona.

Błędy popełniane podczas żywienia kota:

·  Podawanie karmy zimnej prosto z lodówki

·  Karmienie marketowymi karmami - karmy, które są najłatwiej dostępne z reguły mają najmniej wartości odżywczych i tylko 4 proc. mięsa. 

·  Stosowanie cały czas tej samej karmy -  należy ją co pewien czas zmieniać, by kot się nauczył, że są karmy o różnym smaku, zapachu, kształcie, konsystencji (

i mokre).

·  Podawanie nieświeżej karmy - może ona spowodować zatrucie.

·  Dokarmianie kota resztkami posiłków - ludzkie potrawy zawierają dużo soli i tłuszczów, które są szkodliwe dla kotów.

·  Podawanie kotu krowiego mleka - niektóre koty mają po mleku biegunkę, więc powinny tylko wodę.  

Zobacz również: Czy karać kota za złe zachowanie? Jeśli tak, to jak?

*Materiał powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: