Zamknij

Kot w dom, szczęście w dom - jak przyzwyczaić kota do nowego mieszkania

Weronika Domoradzka
19.02.2020 14:14
Piękny kot domowy
fot. Pixabay

Dla kota nowe miejsce zamieszkania jest ogromnym przeżyciem. Oczywiście, przed przywiezieniem nowego członka rodziny pamiętaj aby skompletować wszystkie niezbędne akcesoria, takie jak kuweta, miski, legowisko, drapak i wiele innych rzeczy.  Najlepszą receptą jest czas, zarówno Ty musisz się przyzwyczaić do życia z kotem, jak i on z Tobą.

Przed przybyciem nowego domownika…

Przed przywiezieniem zwierzaka, mieszkanie powinno być przygotowane na przyjęcie nowego lokatora. Oprócz niezbędnych do życia rzeczy takich jak - dwie miski, jedna na pokarm, druga na wodę, drapak, kuweta, zabawki, czy legowisko, które niekoniecznie będzie przez niego używane, pamiętaj aby dobrze zabezpieczyć mieszkanie. Zabezpiecz okna i balkony, aby przypadkiem nie doszło do nieszczęśliwego wypadku. Należy pamiętać również o reklamówkach, foliach i małych elementach pozostawionych w miejscach łatwo dostępnych. Kolejną rzeczą są rzeczy elektryczne, szczególnie te, które wytwarzają ciepło, pamiętajmy, że kot z łatwością może wskoczyć na blat, a później dostać się do rozgrzanej kuchenki bądź płyty indukcyjnej. Warto również zapoznać się z listą roślin, które niekoniecznie są przyjazne dla zwierząt i ewentualnie pozbyć się ich z domu.

Pierwsze chwile w nowym miejscu

Niektóre koty pewnie wkroczą do nowego domu obchodząc swój nowy teren. Częściej jednak bywa tak, że kot w obliczu nowego, nieznanego miejsca, schowa się w trudno dostępne miejsce. Musimy przede wszystkim zapewnić mu spokój i pozwolić zapoznać się z nowym terytorium. Warto do nowych zabawek dorzucić coś, co kot już zna, tak, aby było przesiąknięte znanym przez niego zapachem. Pamiętajmy, że kot wyczuwa emocje opiekunów, nasze zdenerwowanie będzie się więc mu udzielać. Staraj się więc przede wszystkim zachować spokój, dzięki temu pomożesz kotu, i sobie zarazem. Poświęcaj kotu dużo czasu na głaskanie, przytulanie, zabawę.

Jeżeli w domu masz już jednego kota, zapewnij mu koci pokój, może być to nawet łazienka. Wydzielona przestrzeń zapewni mu bezpieczeństwo i odpowiednią dawkę komfortu. Poza tym, lepiej będzie, jeśli stały bywalec będzie zapoznawał się z nowym lokatorem poznając jego odgłosy i zapach ”przez drzwi”.

Postaraj się, aby przez pierwsze dni w domu ograniczyć swojemu pupilowi kolejne bodźce, uważaj na kontakty zwierzaka z innymi domownikami bądź dziećmi, zestresowany kot, który jest zmuszany do zabawy może zadrapać dziecko. Przez pierwsze tygodnie uczcie się swoich zachowań, kot będzie z dnia na dzień nabierał do nas coraz większego zaufania, tylko musimy dać mu czas, dlatego tak ważne jest aby aklimatyzacja przebiegła w spokojnej atmosferze.

Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej?

Jeśli okoliczności nowej lokalizacji przerosną Twojego pupila, nic nie wyda mu się bardziej zachęcające i nie doda więcej pewności siebie jak bezpieczne legowisko i przytulanie o ile będzie miał na nie ochotę. Pamiętaj, aby legowisko było przede wszystkim ciepłe i mięciutkie, umiejscowione z dala od przeciągów i hałasu.
 Kolejnym ważnym wyborem jest wybór karmy, która jest podstawą prawidłowego rozwoju. Jeśli zaadoptowałeś kota, dowiedź się, czym karmiono go wcześniej, nie należy od razu zmieniać jego diety, możesz mieszać ją z nową do chwili, gdy w pełni jej nie zastąpisz. Kociakowi daj 5 do 7 dni na przyzwyczajenie się do nowego pożywienia. Stosuj zasadę „mało i często”, kocięta od ośmiu do dwunastu tygodni potrzebują czterech posiłków dziennie, o szóstego miesiąca życia – trzech i dwóch, gdy ukończą pół roku.
Podawaj mu tylko kompletną karmę o wysokiej jakości, więcej na ten temat możesz przeczytać tutaj (link do artykułu o prawidłowej diecie dla kotów).

Po kilku dniach, jak Twój przyjaciel się zadomowi, zacznie się zabawa, która jest bardzo dobrą formą integracji. Z kotem chętnie również bawią się dzieci, które wcześniej musimy nauczyćodpowiednich zachowań wobec zwierząt, kotu nie spodoba się przebieranie w ubranka dla lalek, bądź wycieczki w wózku, może to doprowadzić do agresji bądź nadmiernego strachu.

Adaptacje kota najlepiej przeprowadzić w weekend, gdy masz więcej czasu. Nie pozostawiaj kota na początek samego, podaruj mu trochę swojego czasu i atencji. Adaptacja powinna trwać od kilku godzin do 3 dni, oczywiście w wyjątkowych przypadkach potrzeba więcej czasu.

 

*Materiał powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: