Zamknij

Jak pies z kotem, czyli które rasy psów i kotów polubią się ze sobą pod jednym dachem

Weronika Domoradzka
02.04.2019 14:23
Kot przytula się do psa

Żyć jak pies z kotem wcale nie oznacza wiecznych kłótni. Między naszymi domowymi pupilami psem i kotem możliwa jest przyjaźń. Jak przygotować zwierzaka do pojawienia się nowego lokatora w domu? Które rasy mogą się ze sobą polubić, mieszkając pod jednym dachem? Podpowiadamy.

Jeśli istnieje taka możliwość, warto przyzwyczajać nowych współlokatorów do swojego towarzystwa. Pies, w którego domu niebawem zamieszka kot, może odwiedzać koci dom przez kilka miesięcy. Jest szansa, że już wtedy mogą się polubić. Z kolei kocie odwiedziny w domu psa już nie będą takie lekkie i przyjemne.

Dla kota to ogromny stres, również dlatego, że musi być przewieziony w transporterze. Jeśli kot pojawi się w domu, w którym mieszka pies, warto zwrócić uwagę psu, aby nie zaczepiał nowego lokatora. Z kolei kota na początku trzeba odseparować od całego mieszkania, aby mógł oswoić się z  jednym pomieszczeniem, a następnie „obwąchać” pozostałą część domu. Warto też na początku wspólnego mieszkania obu zwierzaków nie stawiać misek obok siebie. Przyjaźń nie przyjdzie od razu, jednak warto pamiętać, że kot i pies mogą się lubić, jeść z jednej miski czy nawet tulić.

4 rasy psów i kotów, które polubią się pod jednym dachem

Pies rasy bolończyk

To pies, który jest bardzo przywiązany do rodziny, a przy tym wesoły i bardzo towarzyski. Źle znosi samotność, dlatego gdy nie ma opiekunów, świetnie w takiej sytuacji sprawdza się kot, który dotrzyma mu towarzystwa. Bolończyk to pies dobrze sprawdzający się w roli terapeuty, bo świetnie wyczuwa nastroje człowieka.

blog-7-1200x794

Pies rasy spaniel miniaturowy papillon

Bardzo inteligentny pies, który w rankingu tych najbardziej inteligentnych czworonogów, zajmuje ósme miejsce. Jest bardzo towarzyski, kocha swoich opiekunów, no i też oczywiście kota, z którym lubi się bawić. Psy tej rasy są wesołe i pełne temperamentu. Papillon jest inteligentny, przyjacielski i pewny siebie. Bardzo przywiązuje się do właściciela. Wobec obcych jest powściągliwy, czasem bywa nieufny.

shutterstock_1025477725

Pies rasy owczarek australijski

To świetna rasa dla osób, które lubią aktywność. Jest przyjazny i bardzo ufny. Dogada się zarówno z dziećmi, jak i kotami. To pies, który jest podatny na szkolenie, a jego posiadanie sprawdzi się w wielu sytuacjach: ratownictwie czy pasterstwie. Lubi towarzyszyć w jeździe konnej czy wycieczkach rowerowych.

dog-2723147_960_720

Pies rasy flat coated retriever

To pies zawsze zadowolony z życia, pogodny, radosny. Nie odstępuje swojego opiekuna nawet na krok. Jest zupełnie pozbawiony agresji i kocha koty tak samo, jak ludzi.  Wydawać się może, że prędzej kot może coś zrobić psu, niż pies kotu. Flat może przegonić sierściucha, ale tylko dla zabawy. Flat to bardzo aktywny pies i do tego ma świetną pamięć.

 

dog-3820415_960_720

Kot rasy ragdolle

Z kolei rasy kotów również potrafią być bardzo przyjazne i bez problemu dogadać się dosłownie z każdym.

Jednym z nich są Ragdolle. Są piękne, słodkie i kochają każdego, również i psy. Są bardzo ufne i zaprzyjaźniają się z każdym. Uwielbiają być głaskane i noszone na rękach.

Kot norweski leśny

Ten kot w latach 70. XX wieku uznany został za króla Norwegii Olafa za narodowy skarb. Ponoć towarzyszył wikingom w ich wyprawach i ceniono go za zdolności łowieckie. Jest piękny i może pochwalić się imponującym, długim futrem. Jest też doskonale przystosowany do mroźnego klimatu. Z charakteru jest bardzo otwarty, towarzyski, życzliwy i ciekawski. Kocha ludzi, inne koty, ale też psy. Jest bardzo łagodnym stworzeniem.

 

hangover-385586_960_720

Kot tonkijski

To zwierzak bardzo towarzyski,  który lubi bliskość i chwile spędzone z właścicielem. Jest bardzo inteligentny i silnie uspołeczniony. Nie znosi samotności. Ma duży temperament i jest bardzo energiczny.  Te koty są bardzo przywiązane do swoich opiekunów. Bardzo lubią też dzieci. Są inteligentnymi, ciekawskimi i towarzyskimi kotami. Koty tonkijskie są odważne, nie stresują ich nieznane sytuacje ani dźwięki. W swoich postanowieniach potrafią być uparte i konsekwentne.

8387826_kot-tonkijski

Kot abisyński

Ta rasa ukształtowana została w Wielkiej Brytanii. Wyglądem przypomina miniaturową pumę, a jego umaszczenie najczęściej jest rude. Jest inteligentny, oddany i bardzo silnie związany emocjonalnie z opiekunem. Świetnie dogaduje się z psami, ale też z innymi kotami. Lubi chodzić na smyczy i chętnie uczy się nowych sztuczek.

cat-1746822_960_720

Kot burmski

Według legendy Koty burmskie miały strzec klasztorów buddyjskich. Współcześnie wywodzi się od kotki imieniem Wong Mau, która została przywieziona  z Birmy do Stanów Zjednoczonych w latach 30. XX wieku. Ma piękne złociste oczy, a jego sierść przypomina futro szynszyli. Kocha towarzystwo innych zwierząt oraz ludzi. Świetnie dogada się z psem, ale też szybko go sobie podporządkuje. Kot burmski to zwierzę, którego wszędzie jest pełno. Jest wesoły, wierny, szybko się uczy i uwielbia towarzystwo swojego opiekuna, z którym najczęściej śpi  w jednym łóżku.

519px-British_burmese_-_Andel_Alois_at_Cat_show
 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
Zapoznaj się z ulotką: