Zamknij

Pielęgnacja kota – 5 ważnych zasad

Weronika Domoradzka
10.02.2020 13:19
piękny ładny kot lizanie łapy na stylowym łóżku z zabawnymi emocjami na tle pokoju
fot. Shutterstock

Koty to niezwykle czyste zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją higienę każdego dnia, w porównaniu do psów, są mniej wymagające.

Czy to oznacza, że kot poradzi sobie z pielęgnacją sam?  Niekoniecznie, bowiem koty przebywające w zaciszu domowym, są poddane działaniu stałej temperatury, której skutkiem jest linienie.
Dlatego, koty potrzebują naszej pomocy jeśli chodzi o zadbanie o jego higienę. Do głównych zabiegów pielęgnacyjnych zalicza się higiena nosa, uszu, jamy ustnej, pazurów czy oczu.

Pielęgnacja kota – podstawowe zasady

1. Pielęgnacja sierści kota domowego

Pielęgnacja kociej sierści jest ważnym aspektem opieki nad swoim kotem. Podstawowym zabiegiem, jeśli chodzi o sierść jest jej wyczesywanie. Służy do tego szeroka gama szczotek i grzebienie, którą znajdziemy w sklepach zoologicznych. Pamiętajmy, że szczotkę czy grzebień należy dobrać biorąc pod uwagę rodzaj sierści kota i jego upodobania. Pamiętajmy również o tym, aby zadbać o skórę pupila np. poprzez wybieranie dobrej jakości kosmetyków, które rekomendowane są przez lekarzy weterynarii. Regularne czesanie kota zapobiega tworzeniu się nieestetycznych kołtunów. Pozwala również usunąć różnego typu zanieczyszczenia. Kocie futerko dzieli się ze względu na długość (długie, półdługie, krótkie), gęstość (gęste i rzadkie), strukturę (proste i falowane), a także twardość (sztywne lub miękkie). Dobierając przyrządy do czesania kotów najczęściej kierujemy się jednak długością włosia.

2. Przycinanie pazurków

Tryb życia kota domowego, który nie wychodzi z domu, może uniemożliwić mu wystarczające starcie ich końcówek. Pazurek należy wysunąć, lekko uciskając na łapkę, i obciąć za pomocą specjalnych ostrych nożyczek tylko kawałek jego przedniej białej części, tak aby nie uszkodzić rdzenia i nie spowodować jego  krwawienia. Jeśli kot ma zbyt długie pazury, będzie się czuł niekomfortowo, może mieć również problemy ze sprawnym poruszaniem się.

3. Higiena jamy ustnej

Kamień na zębach u kotów powoduje zapalenie dziąseł, wypadanie zębów, a nawet problemy z sercem. A wszystko to  przez bakterie, które z chorych zębów i dziąseł rozchodzą się wraz z krwią po całym organizmie, wywołując stany zapalne. Na rynku dostępne są różne produkty stomatologiczne dla kotów w formie żelu lub pasty. Możemy czyścić kocie zęby, nakładając odpowiednią ilość preparatu na wacik, szczoteczkę dla zwierząt lub gumową szczoteczkę w formie nakładki na palec wskazujący. Najlepiej sprawdzi się delikatna szczoteczka dla dzieci. Możesz użyć specjalnej pasty do zębów dedykowana kotom, ale nigdy nie używaj pasty dla ludzi. Fluor jest dla kotów szkodliwy, a może być nawet trujący. Podobnie jak w przypadku innych zabiegów, tak i tu przyzwyczajaj kota stopniowo – najpierw do otwierania pyszczka naciskając delikatnie boki, tam gdzie szczęka łączy się z żuchwą i unoszenia do góry warg w celu odsłonięcia zębów, a następnie do przecierania zębów.

Pielęgnacja kota – 5 ważnych zasad(1)
fot.

4. Przemywanie uszu

Regularne kontrolowanie stanu kocich uszu jest bardzo ważne, bowiem pojawiająca się w większej ilości brązowa wydzielina w małżowinie może świadczyć o świerzbowcu.

5. Przemywanie oczu

Najlepiej zrobić to nasączonym ciepłą wodą kosmetycznym wacikiem. Można również użyć do tego soli fizjologicznej lub naparu ze świetlika lekarskiego.
Czysty i pachnący kot – to kot szczęśliwy i przede wszystkim zdrowy, dlatego tak ważna jest pielęgnacja swojego pupila, pamiętaj jednak aby wykonywać to regularnie, bo najważniejsza jest profilaktyka, a to leży w naszych rękach.
Zobacz również: Odpowiednia kocia dieta, czyli czym karmić swojego kota

*Materiał powstał we współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: