Zamknij

Czy można nauczyć kota sztuczek?

Zbliżenie kota jest odtwarzane. Niegrzeczny kot wygląda. Kot brytyjski krótkowłosy w zabawnej pozie.
fot. Shutterstock

Posłuszne zwierzę, które reaguję na komendy wzbudza podziw u obcych ludzi. Wiele osób uważa, że koty nie są zwierzętami nadającymi się do trenowania.

Posłuszne zwierzę, które reaguję na komendy wzbudza podziw u obcych ludzi. Wiele osób uważa, że koty nie są zwierzętami nadającymi się do trenowania. Teoria ta mogła być oparta na zwyczajach dotyczących szkoleń dla psów i ich umiejętności uczenia się. Jednak kotu również jest potrzebna aktywność umysłowa, którą jest właśnie nauka umiejętności. Kot może nauczyć się poleceń i poznawać nowe sztuczki, dzięki którym życie z nim będzie łatwiejsze, to również świetna zabawa, która wzmacnia więzi między opiekunem a mruczącym pupilem.

Siad, podaj łapę, aport – jakich sztuczek możesz nauczyć swojego mruczka?

Kluczem do sukcesu niewątpliwie jest konsekwencja w działaniu oraz młody wiek. Koty do 1 roku życia uczą się najszybciej. Aby szkolenie przyniosło efekty potrzebna jest również ogromna cierpliwość, motywacja i duża wyrozumiałość w stosunku do zwierzęcia. Ważne: Każda sztuczka musi mieć swoją unikalną komendę głosową: siad, daj, podaj. Najskuteczniejsze są krótkie komendy, wymawiane stanowczo, ale przyjaźnie. Mruczki są bardzo wyczulone na tembr naszego głosu.

5 sztuczek dla kota, których warto go nauczyć:

1.  Siad

Jeśli masz w domu kilka kotów, albo kota i psa, siadanie na komendę okaże się bardzo przydatne. Zacznij od trzymania łakocia nad głową pupila. Wypowiedz komendę „siad” i równocześnie przesuń jedzenie za głowę kota. Mruczek będzie obserwował jedzenie i – aby nie stracić go z oczu – będzie musiał usiąść.. Nagradzaj dopiero po prawidłowo wykonanej czynności.

2.  Podawanie łapy

Przybijanie sobie piątki ze swoim własnym zwierzęciem może dać Ci naprawdę wielką satysfakcję. Wybierz nagrodę, którą Twój kot lubi najbardziej. Pozytywna nagroda to najlepsza opcja do nauczenia zwierzaka nowych rzeczy. Weź przysmak. Powiedz do kota „podaj łapę” i na początek sam weź łapkę w dłoń, pogłaszcz, poczęstuj smakołykiem. Powtórz te czynności kilka razy.

3.   „Do nogi” – czyli przychodzenie na zawołanie

Ta sztuczka jest bardzo przydatna w życiu z kotem, może ona uchronić kota wychodzącego przed niebezpieczeństwem m.in. przed wpadnięciem pod samochód. Wybierz ulubioną przekąskę swojego kota jako nagrodę za udane wykonanie sztuczki. Na początek musisz nauczyć go, że ma imię. Następnie trzeba wyrobić w zwierzaku pozytywne skojarzenie – gdy podejdzie zawołany, poczęstuj go przysmakiem, pogłaszcz.

 
 

4.  Chodzenie na smyczy

Ta czynność jest możliwa do opanowania w każdym wieku kota. Niezależnie od tego, czy Twój kot wychodzi na zewnątrz, chodzenie na smyczy będzie dla niego prawdziwą atrakcją. Zacznij od założenia kotu obroży, niezbyt ciasno, bez przypinania smyczy. Zrób trening na sucho, nie wychodź z kotem z domu. Dla odwrócenia uwagi możesz zająć go zabawą lub jedzeniem.

Czy można nauczyć kota sztuczek(2)
fot.

5.  Aport

To jedna z najlepszych sztuczek, których możesz nauczyć swojego zwierzaka. Każdy kot potrzebuje wysiłku fizycznego. Aportowanie pozwoli mu rozwijać się fizycznie i spalać kalorie, co pomoże w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Wybierz ulubioną zabawkę Twojego kota, ważne, żeby była na tyle mała, aby kot mógł złapać ją swobodnie w pyszczek. Rzuć przedmiot, początkowo blisko, potem coraz dalej. Koty ochoczo ścigają poruszające się przedmioty, gorzej z ich przynoszeniem. Rzucając przedmiot, za każdym razem wypowiadaj łagodnie ale stanowczo komendę „daj”.

Kocie sztuczki to praktyczna forma zabawy

Praktyczna forma nie tylko zabawy dla kota jak i dla Ciebie, ale również nauka nowych umiejętności psycho-fizycznych pomagających utrzymać ciało i umysł w doskonałej formie. Przeciwdziała znudzeniu i frustracji, która występuję dość często u kanapowych mruczków.

*Materiał powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: