Zamknij

Gdzie szukać kleszczy u psa?

Weronika Domoradzka
15.05.2019 12:12
Biegający pies
fot. Shutterstock

Babeszjoza w sezonie jesiennym często przebiega z mniej dramatycznymi objawami i pozostaje dłuższy czas niezauważona. Powoduje to, że częściej w tym okresie zdarzają się niewydolności nerek i wątroby jako powikłanie tej choroby.  

Kleszcze i choroby, które przenoszą, stanowią ogromne zagrożenie dla zdrowia zwierząt, dlatego po każdym spacerze dokładnie obejrzyj ciało psa, zwłaszcza miejsca, gdzie kleszcze wgryzają się najchętniej.

Kleszcze przechodzą przez trzy fazy rozwoju: larwy, nimfy i dorosłe osobniki. By przejść cały cykl rozwojowy, a także rozmnażać się potrzebują krwi, dlatego właśnie wgryzają się w ciało swoich ofiar, którymi mogą stać się m.in. nasi pupile. Warto wiedzieć, jakie miejsca na ciele czworonoga kleszcze upodobały sobie najbardziej, aby po spacerze móc sprawdzić, czy nasz pies nie wrócił z „pasażerem na gapę”.

8 miejsc na cele psa, które kleszcze lubią najbardziej

Pies biegający po lesie czy łące jest dla kleszcza doskonałą ofiarą. Te niebezpieczne pajęczaki czają się w trawie i na niskich gałęziach krzewów i roślin, czekając, aż ofiara będzie na tyle blisko, by móc przyczepić się do jej sierści. Wtedy pasożyt zaczyna wędrować po ciele swojego żywiciela, szukając idealnego miejsca, by wgryźć się w ciało i dostać do życiodajnej krwi. Kleszcze najchętniej wybierają mniej owłosione, ciepłe i wilgotne miejsca, dlatego najczęściej znajdziesz je:

  • na brzuchu,
  • w okolicach uszu,
  • w okolicach krocza.
  • pod ogonem,
  • pod obrożą,
  • na łokciach,
  • pod pachami,

Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj te miejsca. Nie spodziewaj się jednak, że zobaczysz tam wielkiego, opitego krwią pajęczaka. Na początku kleszcz może być tak mały jak ziarenko sezamu, szukaj więc niewielkich, czarnych zgrubień.

Foresto-infografika-13
fot.

Co zrobić, gdy pies ma kleszcza?

Jeśli na ciele swojego pupila znajdziesz pasożyta, nie zwlekaj i natychmiast go usuń, chwytając pęsetą i wyciągając równolegle do osi wgryzienia. Po zabiegu upewnij się, że kleszcz został wyjęty w całości, a w ciele zwierzęcia nie pozostały żadne fragmenty pajęczaka, zwłaszcza głowa wraz z otworem gębowym. Przez kilka kolejnych dni obserwuj miejsce po ukąszeniu oraz zachowanie pupila. Pies jest apatyczny, ma biegunkę, gorączkę i nie chce jeść, koniecznie skonsultuj się z weterynarzem. Istnieje bowiem ryzyko, że Twój pupil został zarażony jedną z chorób przenoszonych przez kleszcze. Do takiej sytuacji najlepiej w ogóle nie dopuścić. Jak to zrobić? Prostym i wygodnym sposobem ochrony przed tymi niebezpiecznymi pajęczakami jest założenie psu specjalnej obroży przeciwkleszczowej takiej jak Foresto. Dzięki zawartym w niej substancjom obroża odstrasza i zabija larwy, nimfy i dorosłe osobniki kleszczy, zapewniając Twojemu psu ochronę aż do 8 miesięcy.

 
 

*Artykuł powstał we współpracy z marką Foresto.
*Zapoznaj się z ulotką: