Zamknij

Wakacje z psem - o czym trzeba pamiętać?

Weronika Domoradzka
16.05.2019 11:21
Dwa psy bawiące się w parku w jesiennych liściach
fot. Shutterstock

Lato dobiegło końca, jednak na jesienne wakacje z naszym pupilem nigdy nie jest za późno.

Jeśli na urlop zabierasz swojego czworonożnego przyjaciela, do podróży powinieneś przygotować się odpowiednio wcześniej, by podczas wyjazdu nic Cię nie zaskoczyło i nie zepsuło Ci odpoczynku, a pies – czuł się komfortowo.
Podróżowanie z psem to nie lada wyzwanie. Są jednak miejsca, w których nasi czworonożni przyjaciele są mile widziani, a ich twórcy dobrze wiedzą, że merdający ogonem pies to najlepszy poprawiacz humoru najmłodszych turystów.

Wybierz odpowiednie miejsce

Jeśli wyjeżdżasz na wakacje z psem, wybierając miejsce wypoczynku, powinieneś kierować się także preferencjami i możliwościami swojego pupila. Na przykład wyjazd na trekking po Alpach z pekińczykiem może nie być najlepszym pomysłem – mały i raczej „kanapowy” piesek nie da rady biec za Tobą po wysokich górach. Uwielbiający biegać husky natomiast nie będzie raczej zadowolony z wyjazdu do SPA, gdzie Ty większość czasu będziesz spędzać w hotelowym basenie lub na masażach, a on – sam w pokoju. Dlatego szukając wakacyjnej destynacji, weź pod uwagę także potrzeby swojego pupila.

Spacer po lesie? Zbieranie grzybów?

Jest to często wybierana forma rozrywki jesienią, jeśli Ty również ją preferujesz i zabierasz na nią swojego ukochanego pupila musisz na niego uważać, bowiem w lesie czeka na niego kilka zagrożeń min. dzikie zwierzęta, trujące grzyby, węże i kleszcze. Kleszcze o tej porze roku są bardzo aktywne, a trujące grzyby dla naszego pupila są równie niebezpieczne, co dla nas samych. 

Wybierasz się w daleką podróż? Znajdź hotel przyjazny zwierzętom

Coraz więcej hoteli i pensjonatów przychylnym okiem patrzy na gości przyjeżdżających ze swoimi pupilami, jednak aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, lepiej wcześniej upewnić się, że obiekt, w którym chcesz dokonać rezerwacji, nie ma nic przeciwko zwierzętom. Koniecznie sprawdź też, czy hotel nie wprowadza żadnych obostrzeń dotyczących wielkości czworonoga – zdarza się bowiem, że w danym obiekcie można przebywać tylko z małymi zwierzętami, a większe rasy psów nie są zbyt mile widziane.

Wybierz odpowiedni środek transportu

Jeśli nie wybieracie się bardzo daleko, a Twój pies panicznie boi się latać samolotem, może lepiej przemęczyć się te kilka godzin dłużej w aucie, ale oszczędzić psu niepotrzebnego stresu? Jeśli to niemożliwe, zrób wszystko, by podróż dla Twojego pupila nie była traumatycznym przeżyciem. Jeśli lęk przed lataniem jest bardzo silny, przed wyjazdem udaj się do weterynarza i poproś i specjalne tabletki na uspokojenie, które pomogą psu łatwiej znieść drogę. Koniecznie pamiętaj też o tym, by sprawdzić, jakie są zasady przewozu zwierząt w liniach lotniczych, którymi chcesz lecieć, oraz jakie warunki trzeba spełnić, by wywieźć czworonoga do innego kraju. Jeśli natomiast podróżujesz autem, zaopatrz się w specjalne szelki, które umożliwią Ci bezpieczne przewożenie psa w samochodzie. Jeśli Twój pupil nigdy wcześniej z nich nie korzystał, kilka tygodni przed planowanym wyjazdem zacznij go do nich przyzwyczajać i przypinaj go, nawet jeśli jedziecie tylko do pobliskiego supermarketu na zakupy.

Foresto-infografika-8
fot.

Zadbaj o komfort pupila

Pamiętaj, że psy bardzo przyzwyczajają się do miejsca, w którym żyją, dlatego dłuższa rozłąka z domem może być dotkliwa dla Twojego pupila. Zrób więc wszystko, żeby pies jak najmniej tęsknił są swoimi czterema katami i razem z Tobą cieszył się z wakacji. Koniecznie zabierz ze sobą jego legowisko, kocyk czy poduszkę  – psu będzie łatwiej zasnąć w nowym miejscu, gdy będzie leżał na swoim „łóżku” o znajomym zapachu. Nie zapomnij też o ulubionej zabawce, a także miskach na wodę i jedzenie. Jeśli podejrzewasz, że tam, dokąd jedziecie, możesz mieć trudności z kupieniem pokarmu, który pies zazwyczaj je, zabierz ze sobą zapas, który wystarczy na cały wyjazd. Nagła zmiana pożywienia w połączeniu ze zmianą klimatu może spowodować problemy ze strony układu pokarmowego czworonoga, takie jak biegunki, zaparcia czy wymioty.

Zadbaj o zdrowie psa

Podczas wyjazdu mogą zdarzyć się różne nieprzewidziane sytuacje, dlatego zawczasu zatroszcz się o zdrowie swojego pupila. Koniecznie zabierz ze sobą apteczkę, a w niej jałowe gaziki, wodę utlenioną, bandaż, środek antyseptyczny, węgiel leczniczy i ewentualnie leki zapisane przez weterynarza. Nie zapomnij także o książeczce zdrowia, w której powinny znaleźć się wszystkie wymagane w danym kraju szczepienia. Warto zabrać ze sobą także numer telefonu do weterynarza, który na co dzień opiekuje się psem, żeby w razie nagłej potrzeby móc szybko się z nim skonsultować. Na wszelki wypadek sprawdź także, gdzie w miejscu, do którego jedziesz, znajduje się najbliższa przychodnia weterynaryjna. Pamiętaj także o ochronie psa przed pasożytami zewnętrznymi. Najprostszym i bardzo wygodnym sposobem jest założenie psu obroży przeciwkleszczowej Foresto, która aż do 8 miesięcy wykazuje skuteczne działanie przeciwko larwom, nimfom i dorosłym osobnikom kleszczy, a ponadto chroni czworonoga także przed pchłami oraz ogranicza ryzyko zakażenia pierwotniakami Leishmania infantum przenoszonymi przez muchówki Phlebotomus (muchy piaskowe). Co więcej, obroża Foresto jest wodoodporna, co oznacza, że jej działanie nie osłabnie, nawet gdy pies będzie zażywał kąpieli w morzu czy jeziorze.

 

*Artykuł powstał we współpracy z marką Foresto.
*Zapoznaj się z ulotką: