Zamknij

Jak zostać wolontariuszem w schronisku? Tak wygląda ich dzień

Weronika Domoradzka
02.04.2019 15:06
Pies w boksie w schornisku dla zwierząt dotyka łapą ręki człowieka
fot. Shutterstock

Myśleliście kiedyś o zgłoszeniu się jako wolontariusz w schronisku? Tłumaczymy, na czym polega ta praca i jak możecie rzeczywiście pomóc zwierzętom. Jakie wymagania należy spełnić? Tak wygląda dzień z życia wolontariusza w schronisku dla zwierząt.

Wolontariat w schronisku dla zwierząt

Kochacie zwierzęta i chcielibyście im jakoś pomóc? Wolontariat w pobliskim schronisku dla zwierząt może okazać się idealnym rozwiązaniem. Kto powinien rozważyć taką formę pomocy? Roli wolontariusza najczęściej podejmują się ludzie młodzi, lubiący kontakt ze zwierzakami. Nie ma tu jednak reguły – barierą nie jest wiek, ale kwestia czasu. Rola wolontariusza jest podobna do pracy na etacie. Większość schronisk od razu zastrzega, że pomocy będzie oczekiwać regularnie, w określonych godzinach. Nie są to wcale tylko spacery z podopiecznymi schroniska – to wymaga już doświadczenia i odpowiedzialności. Jednak jeśli to wasze dzieci chciałyby już pomóc czworonogom, mają taką szansę! Zawsze mogą pomóc np. z roznoszeniem ulotek zachęcających do wpłaty datków na schronisko lub przy wydarzeniach organizowanych przez daną placówkę. Jakie jeszcze obowiązki czekają opiekunów zwierząt w schronisku?

Obowiązki wolontariuszy w schronisku dla zwierząt

Zakres zadań powierzanych wolontariuszom różni się w zależności od wybranego schroniska. Niektóre placówki potrzebują nawet pomocy, którą możecie wykonać zdalnie z domu. To np. pomoc przy przygotowywaniu materiałów zachęcających do wpłaty datków na rzecz zwierzaków, czy adopcji podopiecznych wciąż czekających na nowy dom. Organizacja wydarzeń, podczas których potencjalni nowi opiekunowie mogą wybrać nowego domowego pupila, ma ogromne znaczenie dla samotnych i porzuconych zwierząt. W tym celu wielu wolontariuszy odwiedza również szkoły i inne miejsca, aby opowiadać w nich o losie niechcianych zwierząt i tłumaczyć, o czym powinna wiedzieć osoba decydująca się na przygarnięcie ich do swojego domu. Tu liczy się także kreatywność – wiele schronisk nagłaśnia swoje istnienie także za pomocą teledysków, sesji zdjęciowych i innych akcji, mających na celu jak najlepsze „zareklamowanie” zwierzaków pozostających pod ich opieką.

Jak zostać wolontariuszem w schronisku Tak wygląda ich dzień(1)
 

Jakie wymagania będziecie musieli spełnić, aby zostać wolontariuszami w schronisku?

Taką decyzję warto starannie przemyśleć. Jeśli nie jesteście pewni, czy w dłuższej perspektywie nie zniechęcicie się do takiej roli, być może pomysł wolontariatu lepiej odłożyć na przyszłość. Jeśli jednak jesteście pewni swoich chęci pomocy, powinniście zacząć od wejścia na stronę wybranego przez siebie schroniska (im bliżej waszego miejsca zamieszkania, tym lepiej!) i wypełnienia stosownego formularza ze zdjęciem. Musicie także mieć skończone co najmniej 18 lat! Dzieci poniżej tego wieku nie tylko będą musiały uzyskać zgodę rodziców na pomoc w schronisku, ale i nie będą mogły uczestniczyć we wszystkich standardowych zajęciach wolontariuszy. Przy wypełnianiu formularza warto też zwrócić uwagę na to, czym bardziej chcielibyście się zająć: bezpośrednią opieką nad zwierzętami (spacery będą wymagać specjalnych szkoleń), ich socjalizacją i pielęgnacją, czy też działaniami promocyjnymi na rzecz schroniska. Czego schroniska oczekują od takich osób? Dla większości z nich pożądane cechy to:

 

1. Ukończone 18 lat.
2. Możliwość rozpoczęcia pracy wolontariusza od zaraz.
3. Możliwość przychodzenia regularnie m.in. raz w tygodniu na min. 4 godziny spacerów.
4. Sympatia do psów i brak strachu przed zwierzętami, czy też uczuleń.
5. Możliwość zobowiązania się do regularnych wizyt w schronisku przez min. rok czasu.
6. Zaangażowanie, odpowiedzialność, systematyczność, wytrwałość.
7. Umiejętność pracy w grupie.
8. Umiejętność radzenia sobie ze stresem.
9. Zaangażowanie się w promocję psów – m.in. aktywne poszukiwanie im domów poprzez pisanie ogłoszeń i zamieszczanie ich na wskazanych portalach internetowych, branie udziału w akcjach promocyjnych poza schroniskiem.

Brzmi jak coś w sam raz dla was? Choć opieka nad bezdomnymi zwierzętami bywa trudna i wymaga wielu poświęceń, większość wolontariuszy mocno podkreśla ogromną satysfakcję, jaką daje im niesienie takiej pomocy. Jeśli więc los zwierząt mocno leży wam na sercu i posiadacie, choć odrobinę wolnego czasu, to może okazać się najpiękniejszą przygodą, jaką będziecie mieli okazję przeżyć.

 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
Zapoznaj się z ulotką: