Zamknij

Fakty i mity o kleszczach u zwierząt

Weronika Domoradzka
02.04.2019 11:23
Właściciel przytula swojego psa i szuka kleszczy w jego sierści
fot. Shutterstock

Specjaliści ostrzegają przed nimi wiosną, a także latem, czy to oznacza, że przez resztę roku nasi czworonożni pupile są bezpieczni? Niestety nie!

Jesienią ataki tych groźnych pajęczaków ponownie się nasilają, dlatego warto zadbać o właściwą profilaktykę antykleszczową. Czy są one tak samo groźne dla zwierząt, jak i dla nas, ludzi? Jak chronić przed nimi pupila i co zrobić, jeśli pies ma kleszcza? Podpowiadamy!

Mamy różne sezony aktywności kleszczy, najintensywniej żerują wiosną i jesienią, dopiero z pierwszymi przymrozkami sytuacja zostaje opanowana.

W ostatnich latach o kleszczach mówi się coraz więcej zarówno w kontekście zdrowia ludzi, jak i zwierząt. Co z tych informacji jest prawdą, a co mitem? Postanowiliśmy to sprawdzić i obalić najpopularniejsze mity dotyczące kleszczy i chorób odkleszczowych u zwierząt.

1. Kleszcze stanowią większe zagrożenie dla ludzi niż dla zwierząt – MIT

Kleszcze to problem, który dotyczy nie tylko nas, ludzi, lecz także naszych czworonożnych przyjaciół. Te małe, podstępne pajęczaki są tak samo groźne dla psów i kotów i mogą przenosić różne choroby będące poważnym zagrożeniem dla zdrowia naszych pupili.

2. Kleszcze pojawiają się wiosną i latem – MIT

Kleszcze kojarzą nam się zwykle z wiosną i latem. Jednak to mit. Mogą one wykazywać aktywność również zimą. Ciepłe dni powodują, że bezkręgowce budzą się i atakują, zwłaszcza zwierzęta. Kluczowe znaczenie ma w tym przypadku nie pora roku, lecz temperatura. Kleszcze stają się bowiem aktywne, gdy gleba ogrzeje się do min. 5 stopni Celsjusza, co oznacza, że mogą zaatakować naszego czworonoga znacznie wcześniej niż wraz z nadejściem wiosny. Tym bardziej, że w ostatnich latach mamy bardzo łagodne zimy, w związku z tym aktywność tych pasożytów może się zaczynać wcześniej. Może się okazać, że takiego pasażera na gapę możesz znaleźć na skórze swojego psa czy kota nawet po zimowym spacerze.

3. Kleszcza należy natychmiast usunąć – PRAWDA

Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj swojego pupila, a jeśli na jego skórze zauważysz kleszcza, nie zwlekaj i od razu pozbądź się nieproszonego gościa. Możesz to zrobić w gabinecie weterynaryjnym lub samodzielnie w domu za pomocą pęsety czy specjalnego przyrządu do usuwania kleszczy, który kupisz w aptece. Kleszcza należy chwycić i wyciągnąć zdecydowanym ruchem obrotowym. Po zabiegu koniecznie upewnij się, że pajęczak został usunięty w całości, a jeśli w ciele psa zostały jeszcze fragmenty pasożyta – natychmiast udaj się z czworonogiem do weterynarza.

4. Kleszcze żyją tylko w lasach – MIT

Jeśli wydaje Ci się, że spacerując z psem po parku, łące czy miejskim skwerku, minimalizujesz ryzyko złapania przez niego kleszcza właściwie do zera, to jesteś w dużym błędzie. Wiele osób nadal uważa, że ulubionym i jedynym siedliskiem kleszczy są gęste, leśne zarośla. To jednak nieprawda. Te pajęczaki spotkasz także w parkach, na łące i skwerach, a nawet… na trawniku przed Twoim domem czy blokiem.

5. Można skutecznie chronić zwierzęta przed kleszczami – PRAWDA

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, by uchronić naszego pupila przed kleszczami, a tym samym – przed chorobami, które przenoszą. Do wyboru masz kilka możliwości. Możesz zaopatrzyć się m.in. w specjalne spraye lub środki płynne typu spot-on, które aplikuje się bezpośrednio na sierść psa. Jednak, aby te sposoby były skuteczne, trzeba pamiętać o użyciu odpowiedniej dawki substancji  (co w przypadku dużych psów o gęstej sierści może być zarówno kosztowne, jak i długo trwać), jak również o tym, by po czasie określonym na ulotce ponowić aplikację (co może być nieco uciążliwe, zwłaszcza jeśli zamierzamy cały dzień spędzić na łonie natury).

 
Foresto-infografika-2(1)
fot.

6. Zwierzęta nie mogą zachorować na boreliozę – MIT

Wbrew pozorom borelioza, jedna z chorób przenoszonych przez kleszcze, nie jest zagrożeniem wyłącznie dla ludzi, lecz także dla zwierząt. Co więcej, w organizmie zwierzęcia sieje ona takie samo spustoszenie, jak w ciele człowieka, dlatego tak ważne jest, by nie dopuścić do zakażenia i w miarę możliwości – chronić czworonoga przed kleszczami oraz szybko usuwać pajęczaki z jego ciała. Warto także pamiętać o tym, że bolerioza to nie to samo, co babeszjoza – każda z chorób daje odmienne objawy i wymaga innego leczenia.

7. Wszystkie choroby przenoszone przez kleszcze zawsze dają specyficzne objawy u zwierząt – MIT

Niektóre choroby odkleszczowe dają u zwierząt pewne objawy takie jak: apatia, niechęć do jedzenia, gorączka, wymioty, senność, inne, jak np. borelioza mogą przebiegać całkowicie bezobjawowo. Dlatego nie czekaj, aż z Twoim pupilem zacznie dziać się coś niepokojącego i po każdym spacerze starannie obejrzyj jego skórę, by – w razie potrzeby – móc jak najszybciej zainterweniować.

8. Nieleczona babeszjoza może doprowadzić do śmierci psa – PRAWDA

Babeszjoza to najgroźniejsza z chorób odkleszczowych u zwierząt. Jej najczęstszymi objawami są: bardzo wysoka gorączka, senność, brak łaknienia, apatia, żółtaczka wymioty, a czasem również czerwone zabarwienie moczu. Choroba może też prowadzić do wystąpienia krwotoków, zespołu rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego, a tym samym powodować poważne zaburzenia ruchowe, neurologiczne i naczyniowe. Nieleczona babeszjoza może doprowadzić do śmierci zwierzęcia w ciągu zaledwie kilku dni, dlatego leczenie należy rozpocząć niezwłocznie po rozpoznaniu choroby.

9. Choroby odkleszczowe u zwierząt wymagają leczenia farmakologicznego – PRAWDA

Leczenie chorób przenoszonych przez kleszcze jest absolutnie koniecznie i niestety nie obejdzie się tu bez farmaceutyków. Jeśli masz podejrzenie, że Twój pupil mógł zostać zarażony chorobą odkleszczową, natychmiast idź z nim do weterynarza i powiedz o swoich obawach. Lekarz zleci specjalistyczne badania, by postawić właściwą diagnozę, a jeśli Twoje obawy się potwierdzą – przepisze zwierzęciu odpowiednie leki.

 
 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
Zapoznaj się z ulotką: