Zamknij

Czym różni się borelioza i babeszjoza – czy to te same choroby?

Weronika Domoradzka
17.06.2019 12:59
pies bawi się w jesiennych liściach
fot. Shutterstock

Borelioza i babeszjoza to dwie bardzo groźne choroby przenoszone przez kleszcze. Sprawdź, czym się od siebie różnią, jakie są ich objawy, jak im zapobiegać i jak je leczyć, jeśli pies zachoruje.

Nasza piękna polska jesień, promienie słońca, ciepłe dni zachęcają do spacerów, zbierania grzybów w pobliskich lasach bądź wycieczek rowerowych wraz z naszymi pupilami. Park, las czy łąka to świetnie miejsca do zabawy z psem, nauki aportowania czy odpoczynku, jednak to właśnie w takich miejscach – z pozoru spokojnych – na zdrowie Twojego czworonożnego przyjaciela czyha ogromne zagrożenie. Musimy pamiętać, że wrzesień i październik, a niektórzy twierdzą, że także listopad to czas kiedy następuje drugi szczyt aktywności kleszczy. Wbrew temu co wielu z nas uważa, kleszcze nie siedzą jedynie na drzewach. Te małe pajęczaki czyhają na nas przede wszystkim  w wysokich trawach i zaroślach. Mogą przenosić wiele niebezpiecznych chorób, które powodują prawdziwe spustoszenie w organizmie zwierzęcia i w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Dwie z nich to borelioza i babeszjoza. Czym się od siebie różnią, jakie są ich objawy, jak je leczyć, a przede wszystkim – jak im zapobiegać? Sprawdź koniecznie, zanim Twój pies zachoruje.

Borelioza  i babeszjoza u psów – przyczyny

Przyczyną boreliozy (zwanej również chorobą z Lyme) u psów są dokładnie te same bakterie Borrelia (z gatunku burgdorferi, afzelli i garinii), które wywołują tę chorobę u ludzi. Babeszjozę (zwaną również piroplazmozą) powodują natomiast pierwotniaki z rodzaju Babesia: Babesia canis i Babesia gibsoni. Do zarażenia psa obiema chorobami może dojść wskutek ugryzienia przez kleszcza, który jest nosicielem tych bakterii lub pierwotniaków.

Borelioza  i babeszjoza u psów – objawy

Pierwsze objawy boreliozy u psa mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od ukąszenia, przez co choroba jest dość trudna do zdiagnozowania. Jej najczęstsze symptomy to:

 • apatia;
 • brak apetytu;
 • brak chęci do zabawy;
 • wysoka gorączka (do 40 stopni Celsjusza);
 • kulawizna i obrzęki stawów, które w efekcie mogą prowadzić do zwyrodnień;
 • sporadycznie: kłębuszkowe zapalenie nerek (a w jego konsekwencji spadek masy ciała, wymioty i obrzęki łap), zapalenie wątroby, opon mózgowych i mięśnia sercowego, niedowłady kończyn, padaczka.

W przypadku babeszjozy, gdy pierwotniaki wraz ze śliną kleszcza przedostaną się do krwioobiegu psa, atakują czerwone krwinki. Organizm zwierzęcia, próbując walczyć z pasożytem, wytwarza wtedy przeciwciała, które – poza pierwotniakiem – usuwają także erytrocyty. Objawy babeszjozy mogą pojawić się od 10 do 21 dni po ukąszeniu i zależą od tego, czy mamy do czynienia z powikłaną postacią choroby czy też nie. Pierwsze symptomy babeszjozy to:

 • niedokrwistość, co powoduje bladość błon śluzowych zwierzęcia;
 • apatia;
 • brak apetytu;
 • ospałość;
 • zmiana koloru moczu z żółtego na czerwony;
 • wysoka gorączka;
 • czasem żółtaczka.

  infografika-3
  fot.

W przypadku babeszjozy powikłanej powyższym objawom towarzyszą: niskie ciśnienie tętnicze krwi, zapalenie trzustki, obrzęk kończyn, wymioty, niewydolność nerek, zaburzenie funkcjonowania układów wewnętrznych, m.in. neurologicznego i oddechowego. W skrajnych przypadkach może nawet dojść do śmierci zwierzęcia. 

Borelioza  i babeszjoza u psów – leczenie

Jeśli u swojego pupila zauważyłeś powyższe objawy i masz podejrzenie, że mógł zostać zarażony boreliozą lub babeszjozą, nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do weterynarza. W celu postawienia diagnozy, lekarz zrobi badania krwi, a następnie zaleci odpowiednie postępowanie.

Boleriozę – jak każdą chorobę powodowane przez bakterię – leczy się antybiotykiem, zazwyczaj doksycykliną. Wprawdzie terapia trwa ok. miesiąca, ale poprawę widać już po kilku dniach – poszczególne objawy powoli ustępują, a pies odzyskuje apetyt, dobre samopoczucie i chęć do zabawy.

W przypadku babeszjozy leczenie jest nieco trudniejsze. Aby zabić pierwotniaka Babesia, psu podaje się więc zarówno leki przeciw pierwotniakom, jak i inne preparaty, które są dobierane w zależności od występujących objawów i obrazu choroby u danego zwierzęcia. W skrajnych przypadkach konieczna jest transfuzja krwi, by wyrównać poziom erytrocytów. Czas trwania terapii zależy od stopnia zaawansowania choroby i tego, jakie spustoszenia zdążyła już zrobić w organizmie zwierzęcia. Najlepsze rokowania są wtedy, gdy diagnoza została postawiona szybko.

Borelioza  i babeszjoza u psów – zapobieganie

Podstawą profilaktyki jest ochrona pupila przed ukąszeniami kleszczy. Prostym i skutecznym sposobem jest założenie mu specjalnej obroży przeciwkleszczowej, takiej jak Foresto. Dzięki zawartości imidakloprydu i flumetryny produkt ten wykazuje skuteczne działanie przeciwko larwom, nimfom i dorosłym osobnikom kleszczy nieprzerwanie przez aż 8 miesięcy.

 

*Artykuł powstał we współpracy z marką Foresto.
*Zapoznaj się z ulotką: