Zamknij

Kleszcz: mały pasożyt - duży problem

Weronika Domoradzka
15.05.2019 13:09
Dwa psy rasy owczarek niemiecki biegają po lesie jesienią
fot. Shutterstock

Jesień w pełni, ciepła temperatura i słoneczne dni skłaniają właścicieli psów i kotów do spędzania wspólnie czasu na łonie natury, wśród urokliwych pól, lasów i łąk.

Niestety jesień to drugi szczyt aktywności kleszczy i ich żerowania w ciągu roku. Te groźne pajęczaki są nosicielami wirusów wielu ciężkich chorób i mogą zarazić nimi naszych pupili. Poznaj najczęściej spotykane choroby odkleszczowe u psów i dowiedz się jak skutecznie chronić przed nimi swojego czworonoga.

Babeszjoza

Jest to choroba wywoływana przez pierwotniaki babesia canis, którymi kleszcz przyssany do ciała zwierzęcia infekuje jego układ krwionośny. Stopniowo prowadzi to do niszczenia krwinek czerwonych, a co za tym idzie anemii. Potem zniszczeniu ulegają narządy wewnętrzne. Objawami, jakie powinny przykuć naszą uwagę są smutek i brak apetytu u zwierzaka. Charakterystyczna jest wysoka gorączka, wymioty, biegunka, a także krwiomocz. Jeśli zauważymy któryś z tych objawów u naszego psa lub kota powinniśmy niezwłocznie udać się z nim do lekarza weterynarii, aby zacząć specjalistyczne leczenie. Pamiętajmy, że babeszjoza to choroba o gwałtownym przebiegu i jeśli nie zostanie szybko rozpoznana, może prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.

Borelioza

Ta choroba występuje rzadziej niż babeszjoza, ale może być także groźna dla naszego czworonoga. Chorobę wywołują takie same patogeny odkleszczowe jak te, które wywołują boreliozę u ludzi – bakterie Borrelia. Objawy zakażenia mogą nie być proste do zaobserwowania, czasami pojawiają się dopiero po kilku miesiącach i są zbliżone do tych występujących w przypadku babeszjozy. Są to apatia, niechęć do jedzenia oraz wysoka temperatura. Przy dłuższym rozwoju tej choroby możemy zaobserwować u zwierzęcia również kłopoty ze stawami – różnego rodzaju obrzęki oraz problemy z poruszaniem się. W przypadku leczenia boreliozy stosowana jest antybiotykoterapia, która daje efekt poprawy stanu zdrowia naszego pupila już po paru dniach od jej zastosowania. Znika gorączka, a pies czy kot przestaje być osowiały i powraca mu apetyt.

Anaplazmoza

Ta choroba odkleszczowa jest spotykana w Polsce stosunkowo rzadko ale może być bardzo groźna, ponieważ jej objawy przypominają niekiedy zwykłe przeziębienie lub gorsze samopoczucie i są przez właścicieli czworonogów ignorowane. Anaplazmozę wywołują bakterie Anaplasma phagocytophium.W przypadku zachorowania można zaobserwować takie symptomy jak podwyższona temperatura, kaszel, problemy ze stawami, apatia. W diagnostyce anaplazmozy pomagają testy laboratoryjne polegające na badaniu krwi psa lub kota i określeniu występowania w niej patogenu odkleszczowego. W leczeniu, tak jak w przypadku boreliozy, stosowane są antybiotyki.

Erlichioza

Erlichioza to choroba bakteryjna wywoływana przez ehrichia canis. O ile schorzenia takie jak babeszjoza i borelioza są powszechnie znane, to erlichioza i objawy jej towarzyszące już nie, ponieważ występuje ona dużo rzadziej. W przebiegu choroby drobnoustroje odkleszczowe atakują układ odpornościowy zwierzęcia, a także komórki krwi – trombocyty odpowiedzialne za jej krzepnięcie. Dlatego też w przypadku zakażenia mogą wystąpić takie objawy jak wylewy, na przykład wyciek krwi z nosa zwierzęcia. Powinniśmy również zwrócić uwagę na objawy takie jak apatia, podwyższona temperatura, biegunka i wymioty. Erlichiozę leczy się poprzez antybiotykoterapię stosując przy niej również środki przeciwzapalne i witaminy.

Należy pamiętać, że możemy skutecznie zapobiegać wymienionym chorobom i chronić nasze zwierzęta, stosując specjalistyczne preparaty takie jak kropelki lub obroże przeciwkleszczowe. Ich zakup jest bezcenną inwestycją w zdrowie naszego psa.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: