Zamknij

Weterynarz idealny – jak wybrać medycznego opiekuna dla naszego zwierzaka?

Weronika Domoradzka
04.04.2019 10:24
Pani bawi się na dywanie ze swoim psem
fot. ---

Znalezienie weterynarza dla naszego pupila to poważne, odpowiedzialne i wcale niełatwe zadanie. Sprawdź, czym się kierować, wybierając placówkę weterynaryjną oraz lekarza dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Pojawienie się w naszym życiu psa, kota lub innego zwierzaka wiele zmienia. To nie tylko ogromna radość z możliwości przebywania ze zwierzęciem i zabawy z nim, lecz także ogromna odpowiedzialność za niego. I nie chodzi wyłącznie o karmienie pupila, wychodzenie z nim na spacer czy zapewnienie mu dachu nad głową. Bardzo ważnym aspektem opieki nad zwierzęciem jest też troska o jego zdrowie. Dlatego zawczasu warto wybrać dobrego weterynarza, który nie tylko będzie na bieżąco czuwał nad stanem zdrowia czworonoga, lecz także pomoże nam w sytuacjach kryzysowych wymagających szybkiej interwencji. Podpowiadamy, jak znaleźć weterynarza idealnego.

Czym kierować się, wybierając weterynarza dla naszego pupila?

Liczba przychodni, gabinetów, lecznic i klinik weterynaryjnych jest naprawdę imponująca – jak spośród tak bogatej oferty opieki medycznej dla zwierząt wybrać najlepszą placówkę i idealnego weterynarza? Oto kilka rzeczy, na które powinnaś zwrócić uwagę, by mieć pewność, że Twój pupil jest pod dobrą opieką.

Wiedza i doświadczenie weterynarza

To absolutny must have dobrego lekarza weterynarii. Tu powinieneś kierować się taką samą zasadą, jak przy wyborze lekarza dla siebie, czyli im lepsze i szersze wykształcenie specjalisty i im więcej lat przepracowanych w zawodzie w placówkach cieszących się dobrą opinią, tym lepiej. Zwróć uwagę, czy weterynarz poza ukończonymi studiami, co jakiś czas uczestniczy w kursach i szkoleniach, pozwalających mu na pogłębianie swojej wiedzy. To da Ci pewność, że lekarz będzie na bieżąco z nowinkami w swojej dziedzinie i żadna, nawet niespodziewana sytuacja związana ze zdrowiem Twojego pupila go nie zaskoczy.

 

Podejście do zwierząt

Sama wiedza i doświadczenie nie wystarczą, by zasłużyć na miano weterynarza idealnego. Do tego potrzebne jest jeszcze dobre podejście do czworonogów. Podczas pierwszej wizyty zwróć szczególną uwagę na to, jak weterynarz zachowuje się wobec Twojego pupila oraz innych zwierząt będących jego pacjentami. Sprawdź, czy jest wystarczająco cierpliwy i delikatny, ale jednocześnie na tyle stanowczy i zdecydowany, by móc bez przeszkód wykonywać swoją pracę. Zwracaj też uwagę na reakcje Twojego podopiecznego – bez trudu rozpoznasz, czy Twój pies lub kot polubił swojego nowego doktora, czy wolałby już nigdy więcej nie wracać do jego gabinetu. Jeśli zauważysz, że zwierzak boi się i skamle, a lekarz nie podejmuje żadnej próby uspokojenia go i zminimalizowania jego strachu i bólu, lepiej szukaj dalej – wizyty u takiego weterynarza będą tylko niepotrzebnym stresem zarówno dla Ciebie, jak i czworonoga.

 

Przebieg wizyty u weterynarza

Pierwsza, kontrolna wizyta u weterynarza może dużo powiedzieć Ci o tym, z jakiej klasy specjalistą masz do czynienia. Jeśli Twojemu pupilowi nic nie dolega, podczas standardowej wizyty lekarz powinien zmierzyć zwierzakowi temperaturę i tętno, osłuchać płuca i serce, zbadać brzuch, oczy, nos i uszy, a także skontrolować stan zębów i dziąseł oraz przeprowadzić z Tobą szczegółowy wywiad. Nie bój się także zadawać pytań. Dobry weterynarz powinien cierpliwie i wyczerpująco odpowiedzieć na nie i rozwiać Twoje wszystkie wątpliwości odnośnie do stanu zdrowia Twojego czworonożnego przyjaciela.

 

Godziny otwarcia i lokalizacja gabinetu weterynaryjnego

Najlepiej, aby gabinet weterynaryjny znajdował się niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Nie będziesz wtedy musiała wieźć pupila przez pół miasta na każdą wizytę, a w razie nagłych sytuacji, gdy kot lub pies będzie chory i osłabiony, szybciej uzyskasz pomoc. Zwróć też uwagę na godziny, w których przyjmuje weterynarz. Idealnie, jeśli jest dostępny całą dobę – wtedy masz pewność, że nawet w razie gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia zwierzęcia, możesz go przywieźć do gabinetu. Jeśli wybrana przez Ciebie klinika jest otwarta w określonych porach dnia, koniecznie zapytaj, jak możesz uzyskać pomoc poza standardowymi godzinami przyjmowania pacjentów.

 

Wygląd i wyposażenie gabinetu weterynaryjnego

Będąc na pierwszej wizycie u weterynarza, warto także zwrócić uwagę na to, jak wygląda gabinet, w którym przyjmuje lekarz. Przede wszystkim powinno w nim być czysto i schludnie, nie może zabraknąć także podstawowych akcesoriów medycznych i leków. Doskonale, jeśli w placówce znajduje się także specjalistyczny sprzęt, taki jak aparat rentgenowski, ultrasonograf czy elektrokardiograf. Jeśli w danym gabinecie nie można zrobić tak szczegółowych badań, koniecznie zapytaj, gdzie mogłabyś je wykonać.

Możesz także zapytać o radę innych właścicieli czworonogów. Jeśli Twoi znajomi mają psa lub kota, na pewno przetarli już szlaki w różnych placówkach weterynaryjnych, warto więc skorzystać z ich doświadczenia i dowiedzieć się, jakie gabinety i których specjalistów polecają. Dobrym pomysłem będzie także przejrzenie forów internetowych oraz sprawdzenie opinii w sieci na temat interesujących Cię lecznic. Pamiętaj jednak, że ostateczną decyzję powinieneś podjąć sam, oceniając przebieg wizyty u weterynarza oraz uwzględniając reakcje Twojego pupila.

 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą Foresto
Zapoznaj się z ulotką: