Zamknij

Jak uchronić naszego pupila przed kleszczami?

Weronika Domoradzka
05.04.2019 10:55
Pani głaszcze swojego psa po głowie
fot. Shutterstock

Kleszcze to niebezpieczne pasożyty zewnętrzne, które przenoszą śmiertelne choroby. Mają one kilka okresów żerowania, sezon ich aktywności rozpoczyna się wraz z zakończeniem mrozów, czyli wczesną wiosną, a kończy późną jesienią, natomiast zimą zapadają w zimowy letarg, zakopując się w liściach.

Największy i najbardziej wzmożony wysyp kleszczy przypada na przełom kwietnia i maja oraz od końca sierpnia do października. W tych miesiącach należy szczególnie zadbać o ochronę swoich pupili. Należy również pamiętać, o jednym fakcie - jeśli temperatura jest dodatnia, kleszcze żerują również w zimie, dlatego również wtedy dbajmy o odpowiednią ochronę swoich zwierząt. W Polsce istnieje 21 gatunków kleszczy, najbardziej niebezpieczne są dwa: kleszcz pospolity i łąkowy.

 

Gdzie możemy spotkać kleszcze?

Kleszcze kojarzymy głównie z lasów, jednak wbrew powszechnemu przekonaniu, nie bytują tylko tam. Możemy spotkać je dosłownie wszędzie, zarówno w niewielkich zaroślach, łąkach, parkach, przydomowych ogródkach, jak i nawet miejskich trawnikach. Najwygodniej jest im oczywiście w obszarach o dużej wilgotności. Warto też pamiętać  że są aktywne nie tylko w dzień. Co prawda najbardziej pobudzone są rano, około 8 , jednak zdarza się, że końcowa faza aktywności następuje około północy. W pozostałym czasie pajęczaki unikają wysokich temperatur i słońca, aby uchronić się przed wysychaniem.
Jak widać, nasz pies bardzo łatwo może złapać kleszcza, a więc jak możemy go przed nim ochronić?

Foresto-infografika-3
fot.
 

Przegląd sierści psa po spacerze

Ta czynność powinna niewątpliwie wejść nam w nawyk po każdym spacerze pupilem. Dokładnie oglądaj skórę swojego zwierzęcia, szukaj małych grudek lub czegoś w rodzaju krost, kleszcz może być wielkości ziarna maku. Dopiero opity krwią przybiera większe rozmiary – jest porównywalny wielkościowo do paznokcia, ma szary kolor. Szczególną uwagę zwróć na okolicę uszu, brzucha, ogona i pachwin, to miejsca, gdzie najczęściej wgryzają się kleszcze, ponieważ są to miejsca najbardziej ukrwione.

 

Obroża przeciwkleszczowa dla psa – ochrona przed pasożytami zewnętrznymi

Na rynku znajduję się bardzo dużo produktów przeciwkleszczowych, których gama cały czas rośnie. Psa możemy ochraniać kropelkami, które aplikujemy w okolicach karku. Zabieg ten musi być jednak powtarzany co miesiąc, ponieważ tyle utrzymują się one na skórze zwierzęcia. Następnie mamy tabletki, które działają od 5 do 12 tygodni – w zależności od produktu, oraz obroże, która są niewątpliwie najdłużej działającym rodzajem ochrony, jednak wybierając obrożę przeciwkleszczową, należy wybierać preparaty, które oprócz działania bójczego mają także działanie odstraszające. Polecanym produktem przez użytkowników jest obroża Foresto – działa do 8 miesięcy, jest wodoodporna i bezzapachowa, możemy ją zakładać zarówno psom jak i kotom. Możemy ją kupić w różnych rozmiarach, dla mniejszych pupili – do 8 kg, jak i tych większych – od 8 kg wzwyż. Można ją stosować u szczeniąt powyżej 7. tygodnia życia i u kociąt powyżej 10. tygodnia życia.  Obrożę powinno się założyć tak, aby między szyją psa a obrożą dało się wsunąć dwa palce. Dzięki działaniu odstraszającemu kleszcze nie wbijają się w skórę psa, przez co ograniczone zostaje ryzyko zarażenia chorobami odkleszczowymi.

 

Ochrona psa przed kleszczami - o czym należy pamiętać?

Ochrona przed kleszczami powinna być takim samym obowiązkiem dla właściciela, jak szczepienie przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego tak ważnym elementem jest wspominany przegląd sierści swojego pupila, zwłaszcza gdy byliśmy na spacerze w miejscach o podwyższonym ryzyku pojawienia się kleszczy. Jeśli na ciele psa zauważysz pajęczaka, usuń kleszcza najlepiej przy pomocy specjalnego urządzenia, które kupisz w sklepie zoologicznym lub aptece, a ranę zdezynfekuj. Kleszcza, który został usunięty, nie wolno rozgniatać, najlepiej zawiń go w papier i spal. Jeśli boisz się, że fragment kleszcza zostanie w ciele zwierzęcia, zwróć się o pomoc do weterynarza.

 
 

*Artykuł powstał przy współpracy z firmą Foresto
Zapoznaj się z ulotką: