Zamknij

Pchły u psa – jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Weronika Domoradzka
15.05.2019 12:57
Zadowolony pies
fot. Shutterstock

Twój pies intensywnie się drapie, jest niespokojny i nadpobudliwy? Może to oznaczać, że ma pchły. Sprawdź, jak poradzić siebie z tym problemem.

Pchły to najczęstsze pasożyty psów i kotów. Te bezskrzydłe owady żywiące się krwią są niezwykle dokuczliwe i mogą skutecznie uprzykrzyć życie Twojemu pupilowi. Jak się ich pozbyć? Podpowiadamy!

Jak rozpoznać, że pies ma pchły?

Pchła to bardzo mały owad – jego dorosła postać ma zaledwie od 2–4 mm i jest szarego lub białego koloru. Jej larwy są jeszcze mniejsze – to ledwo widoczne gołym okiem czarne punkciki, należy jednak pamiętać, że cykl rozwojowy pchły przebiega niezwykle szybko. Samica może złożyć dziennie 25–50 jaj przez okres nawet 100 dni, a larwy potrzebują zaledwie 3–4 tygodni, by osiągnąć dojrzałą postać. Nad inwazją tych pasożytów nie łatwo więc zapanować, dlatego kluczowe jest szybkie zdiagnozowanie problemu. Do najczęstszych objawów inwazji pchłami należą:

  • niepokój i nadpobudliwość,
  • silny świąt, który powoduje drapanie, a nawet gryzienie,
  • niedokrwistość,
  • uszkodzenia skóry,
  • reakcje alergiczne.

Aby upewnić się, że pies ma pchły, koniecznie dokładnie obejrzyj jego ciało w poszukiwaniu pasożytów. Znalezienie tak małych insektów może być trudne zwłaszcza w przypadku zwierząt o długiej, gęstej sierści, dlatego lepszym sposobem może okazać się wyczesanie zwierzęcia grzebieniem na białą, namoczoną kartkę. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zauważyć zarówno pchły, jak i ich odchody – maleńkie, czarne punkciki z czerwoną obwódką.

Foresto-infografika-12
fot.

Co zrobić, gdy pies ma pchły?

Jeśli Twoje podejrzenia się potwierdziły i Twój pupil został zaatakowany przez pchły, od razu zacznij działać. Pierwszym krokiem może być kąpiel w ciepłej wodzie z dodatkiem specjalnego szamponu przeciw pchłom, a następnie dokładne wyczesanie sierści zwierzęcia. To jednak nie wystarczy. Aby pozbyć się tych insektów na dobre, najlepiej zastosować bardziej skuteczne metody, takie jak np. obroża Foresto, która zwalcza pchły (Ctenocephalides felis, C. canis) oraz zapobiega ich inwazji przez okres 7 do 8 miesięcy. Co więcej, chroni także przed rozwojem larw pcheł, a także może być stosowana jako element strategii zwalczania alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS). Podczas walki z pchłami koniecznie pamiętaj, by terapię przeszły Twoje wszystkie zwierzęta. Odkaź i upierz w specjalnych preparatach zwalczających pchły i ich larwy legowiska Twoich pupili, a także wszystkie inne miejsca, z którymi miały styczność, np. dywany, wykładziny czy koce.

*Artykuł powstał we współpracy z marką Foresto.
*Zapoznaj się z ulotką: