Zamknij

Jak zapewnić psu bezpieczeństwo podczas jazdy samochodem?

Weronika Domoradzka
17.06.2019 13:42
Pies podróżujący samochodem ze swoją panią
fot. Shutterstock

Wiele osób zaczynających podróżowanie samochodem wspólnie ze swoim psem zastanawia się, jak zapewnić mu bezpieczeństwo podczas jazdy. O czym należy pamiętać, zabierając psa w trasę, i w jakie akcesoria powinniśmy się zaopatrzyć?

Wybierasz się na wakacje z psem? A może planujesz tylko krótki weekendowy wyjazd z pupilem? Bez względu na to, na jak długo i jak daleko wyjeżdżacie, musisz zapewnić psu bezpieczeństwo podczas podróży. Jak to zrobić?

Podróż z psem samochodem - co ze sobą zabrać?

Na rynku istnieje mnóstwo produktów, które pomogą nam zapewnić bezpieczeństwo psu w trakcie podróży. Są to takie akcesoria jak:

  • transporter
  • mata samochodowa
  • kratki zabezpieczające przed przechodzeniem psa na przód samochodu
  • specjalistyczne szelki przypinane do pasów samochodowych

Każda z tych rzeczy ma zarówno zapewnić bezpieczeństwo psu (na przykład podczas silnego hamowania), jak i komfort kierowcy i pasażerowi, gdyż sprawia, że zwierzę podróżuje w wyznaczonym miejscu i nie przemieszcza się w samochodzie.

Jak przygotować psa do podróży samochodem

Aby pies w samochodzie czuł się bezpiecznie, trzeba go odpowiednio przygotować do podróży. Na początku wybierajmy krótkie trasy, stopniowo je wydłużając. Starajmy się też by jazda była płynna i łagodna – w miarę możliwości unikajmy wyboistych terenów. Ważne, aby robić częste postoje, w trakcie których pies będzie mógł odpocząć, napić się wody lub załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Należy też pamiętać, by nie karmić zwierzęcia przed podróżą samochodem, ponieważ może to wywołać u niego mdłości i wymioty.

Niezbędne akcesoria w podróży z psem

Przed podróżą z psem upewnijmy się, że mamy zapas wody oraz miskę dla naszego pupila. Zabierzmy ze sobą również zabawkę, którą pies będzie mógł się zająć w trakcie jazdy samochodem. Dobrym pomysłem jest też kocyk, w który pies może się wtulić i który ułatwi mu zasypianie. Warto także odpowiednio wcześnie udać się do weterynarza po specjalistyczne leki na chorobę lokomocyjną – może się zdarzyć, że nasz czworonóg będzie ich potrzebował.

Pamiętajmy również, aby nigdy nie zostawiać psa samego w aucie. Może to doprowadzić do przegrzania jego organizmu, a w konsekwencji nawet do śmierci zwierzęcia.

*Artykuł powstał przy współpracy z marką Foresto
*Zapoznaj się z ulotką: