Zamknij

Chiny chcą podzielić Mount Everest. Wszystko z powodu koronawirusa

11.05.2021 11:35
Mount Everest
fot. Prakash Mathema/AFP/East News

Szczyt Mount Everest zostanie podzielony. Chiny utworzą "linię podziału" na najwyższej górze świata, aby uniemożliwić kontakty pomiędzy wspinaczami z dotkniętego pandemią Nepalu i tymi, którzy wspinają się od strony Tybetu (chińskiej).

Obóz bazowy po stronie nepalskiej został zaatakowany przez COVID-19. W ostatnich tygodniach ewakuowano stamtąd ponad 30 zakażonych alpinistów. Agencja AFP przypomina, że sąsiadujący z Indiami Nepal mierzy się z kolejną falą zachorowań. 

Tymczasem w Chinach pandemia od wielu miesięcy znajduje się zasadniczo pod kontrolą, a w kraju nie wykrywa się praktycznie żadnych nowych lokalnych infekcji.

Mount Everest. Chiny utworzą „linię podziału” na szczycie

Mały zespół tybetańskich przewodników wspinaczkowych wejdzie na Mount Everest i stworzy na szczycie „linię podziału”, by powstrzymać wszelki kontakt między alpinistami wchodzącymi od strony Tybetu oraz Nepalu – poinformowała oficjalna chińska agencja prasowa Xinhua.

Na razie nie jest jasne, jak ta granica będzie wyglądać i w jaki sposób będzie egzekwowana. Najprawdopodobniej będzie to po prostu rozciągnięta lina.

Sam szczyt, położony na wysokości 8848 metrów, to pagórek, którego rozmiar porównywalny jest do stołu jadalnego. To „maleńkie i niegościnne miejsce mogące pomieścić pół tuzina wspinaczy i przewodników w jednym czasie" – podaje CNN. 

Chińskie władze od ubiegłego roku w związku z pandemią koronawirusa nie zezwalają obcokrajowcom na wchodzenie na Mount Everest od strony tybetańskiej. Nie przyjmuje się też zagranicznych grup wspinaczkowych, wstęp mają wyłącznie grupy krajowe.

Chińska państwowa komisja zdrowia zgłosiła w poniedziałek 11 nowych zakażeń koronawirusem, przy czym wszystkie wykryto wśród osób przybywających z zagranicy. W Nepalu w piątek odnotowano natomiast rekordowy bilans dobowy – 9023 nowe infekcje.

Źródło: CNN, PAP