Zamknij

Prezes Wizz Aira pisze do Morawieckiego. Ostrzega przed dużą podwyżką cen biletów z Polski

05.10.2021 11:12
Wizz Air - pasażerowie
fot. Albin Marciniak/East News

Prezes linii Wizz Air, József Váradi, napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego apelujący o powstrzymanie podwyżek zapowiedzianych przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. "Ogromny wzrost opłat w lotnictwie opóźni wznowienie połączeń lotniczych w Polsce i będzie szkodliwe dla wzrostu gospodarczego kraju" – pisze szef węgierskiego przewoźnika. Dodaje, że planowane podniesienie opłat spowoduje wzrost cen biletów lotniczych o 30 procent.

Najpierw list do premiera Mateusza Morawieckiego napisał prezes grupy Ryanair, Michael O'Leary. Teraz w jego ślady poszedł Jozsef Varadi, czyli szef Wizz Aira. Chodzi o planowane przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej podwyżki. PAŻP chciałby podnieść opłatę trasową pobieraną od lotnisk regionalnych o 70 procent, a tak zwaną terminalową – o 26 procent. 

Prezes węgierskiej linii ostrzega, że planowane podwyżki będą szkodliwe dla polskiej gospodarki.

Szef Wizz Aira sprzeciwia się podwyżkom opłat przez PAŻP

Jozsef Varadi w swoim liście do premiera Mateusza Morawieckiego apeluje, aby ten jak najszybciej zainterweniował w sprawie zapowiadanych podwyżek na lotniskach. 

– Tak ogromny wzrost opłat w lotnictwie opóźni odbudowę/wznowienie połączeń lotniczych w Polsce i będzie szkodliwe dla wzrostu gospodarczego kraju, małych przedsiębiorstw, a w efekcie także dla obywateli – wyjaśnia szef Wizz Aira. 

Dodaje, że przyjęcie nowych stawek spowoduje przerzucenie części kosztów na pasażerów w postaci droższych o nawet 30 proc. biletów lotniczych. 

W liście do premiera Jozsef Varadi wskazuje, że już przed pandemią polskie opłaty za korzystanie ze służb żeglugi powietrznej były niekonkurencyjne w porównaniu do innych krajów europejskich. Właśnie dlatego przewiduje, że linie lotnicze będą przed tą podwyżką uciekały do innych krajów, o "bardziej konkurencyjnej strukturze kosztów".

Szef Wizz Aira prosi też Mateusza Morawieckiego o weryfikację proponowanych opłat.

–  Jeśli PAŻP potrzebuje finansowego wsparcia, Unia Europejska ustanowiła odpowiednie reguły dla rządów w kwestii zbierania funduszy na odbudowę i cyfryzację, i nie jest uzasadnione oczekiwanie, że linie lotnicze, i w konsekwencji pasażerowie, poniosą ten ciężar – podsumowuje.

Swój list Varadi kończy prośbą o spotkanie z premierem Polski: "Przy najbliższej okazji, z przyjemnością spotkam się z Panem w tej sprawie".

Źródło: Rp.pl, Fly4free