Zamknij

Bułgaria zaostrza restrykcje. Wstęp do restauracji i hotelu tylko z paszportem covidowym

20.10.2021 10:28
Bułgaria
fot. Sjhutterstock

Bułgaria zaostrza restrykcje pandemiczne. Przed wejściem do wielu przestrzeni publicznych, w tym lokali gastronomicznych, hoteli czy muzeów, konieczne będzie okazanie tzw. przepustki Covid-19 potwierdzającej zaszczepienie się przeciw koronawirusowi, przejście infekcji lub negatywny wynik testu. Zmiany wchodzą w życie od czwartku, 21 października. 

Bułgaria zmaga się obecnie z rosnącą falą zachorowań na Covid-19 – liczba nowych przypadków zakażenia koronawirusem jest najwyższa od końca marca. Wobec szczytu czwartej fali pandemii władze kraju, zamiast ogłaszać lockdown, podjęły decyzję o wprowadzeniu tzw. przepustek covidowych (znanych jako paszporty covidowe). Bułgarski rząd liczy, że obowiązek posiadania takiego dokumentu zmusi część osób sceptycznie odnoszących się do szczepień, aby zmieniły zdanie. 

Bułgaria. Obowiązkowe certyfikaty covidowe w lokalach i hotelach

Przepustki covidowe w Bułgarii będą upoważniać do wejścia do lokali gastronomicznych, hoteli, kin, teatrów, na koncerty, do muzeów, centrów handlowych, siłowni czy na hale sportowe. Przy wejściu do tych obiektów ochrona będzie sprawdzać posiadanie dokumentów. Obiekty, które nie dostosują się do powyższych wymagań, będą zamykane.

Decyzja nie odnosi się do aptek, sklepów spożywczych, banków oraz instytucji administracji państwowej.

– Liczba nowych zakażeń koronawirusem i zgonów rośnie. To zmusza nas do wprowadzenia dodatkowych środków bezpieczeństwa. Wszystkie aktywności w pomieszczeniach zamkniętych powinny odbywać się na podstawie tzw. zielonego certyfikatu – powiedział minister zdrowia Stojczo Kacarow.

Koronawirus w Bułgarii. Najniższy wskaźnik szczepień w UE

Decyzję dotyczącą wprowadzenia obowiązkowych przepustek covidowych ogłoszono w dniu, w którym odnotowano 4979 nowych zakażeń koronawirusem (19 proc. przeprowadzonych testów) oraz 214 zgonów związanych z Covid-19. Najnowsza liczba nowych infekcji niewiele ustępuje dotychczasowemu rekordowemu bilansowi z 31 marca br., kiedy odnotowano 5176 przypadków.

Od wybuchu pandemii w Bułgarii zarejestrowano 545 598 zakażeń. Liczba aktywnych infekcji wynosi obecnie 63 241, władze medyczne przypuszczają jednak, że w rzeczywistości zakażeń jest więcej, gdyż nie wszyscy chorzy udają się do lekarza, chcąc uniknąć kwarantanny, i leczą się sami. Od marca 2020 r. zmarło łącznie 22 488 osób z Covid-19.

Agencja Reutera zwróciła uwagę, że Bułgaria jest krajem o najniższym wskaźniku szczepień spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. Z 7 milionów mieszkańców Bułgarii zaledwie 19 procent jest zaszczepionych. 

Źródło: PAP, Reuters