Zamknij

Izrael otwiera się na zagranicznych turystów. Podróżni będą musieli spełnić kilka warunków

22.10.2021 10:22
Izrael otwiera się na zagranicznych turystów. Kiedy i kto będzie mógł wjechać do kraju?
fot. SHUTTERSTOCK

Dobra wiadomość dla wszystkich, którzy chcieli wybrać się do Izraela, ale pandemia koronawirusa pokrzyżowała im plany. Tamtejszy rząd właśnie wyraził wstępną zgodę na przyjazd do kraju zagranicznych turystów. Podróżni będą jednak musieli spełnić ściśle określone warunki.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wjazd na terytorium Izraela możliwy jest wyłącznie w odniesieniu do ściśle określonych kategorii cudzoziemców - po uzyskaniu zgody odpowiednich władz izraelskich. Wkrótce jednak ma się to zmienić. W czwartek tamtejszy rząd wyraził wstępną zgodę na wpuszczenie do kraju zagranicznych turystów.

Izrael otwiera się na turystów. Kiedy i kto będzie mógł wjechać do kraju?

Prawdopodobnie od 1 listopada br. do Izraela będą mogli wjechać podróżni, którzy przeszli koronawirusa lub zostali zaszczepieni przeciw COVID-19 w ciągu 180 dni przed wejściem na pokład samolotu. W przypadku preparatu Pfizera od drugiego (lub przypominającego) zastrzyku do wjazdu do kraju musi minąć siedem dni. Jeśli natomiast chodzi o szczepionki Moderna, AstraZeneca, Johnson & Johnson, Sinovac i Sinopharm - będzie to 14 dni.

Zobacz także:  Powstała interaktywna mapa COVID-19. Ma ułatwić podróżowanie w czasie pandemii

Wbrew wcześniejszym doniesieniom medialnym, ministrowie postanowili na razie nie uznawać rosyjskiego preparatu Sputnik V. Możliwe jednak, że premier Izraela Naftali Bennett zmieni tę decyzję podczas piątkowego spotkania w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Ponadto wpuszczeni do Izraela zostaną tylko turyści z krajów, które nie są zaklasyfikowane jako "czerwone" ze względu na wysoki wskaźnik infekcji oraz - co bardzo prawdopodobne - z państw, w których nie pojawił się nowy wariant koronawirusa AY4.2.

Przypomnijmy, że podwariant Delty po raz pierwszy zidentyfikoano w Izraelu we wtorek; zakażenie stwierdzone zostało u 11-letniego chłopca powracającego z Mołdawii. W czwartek natomiast tamtejsze ministerstwo zdrowia ogłosiło, że odnotowano kolejnych pięć przypadków AY4.2

Decyzja rządu o otwarciu kraju dla turystów musi zostać jeszcze potwierdzona przez najważniejszych ministrów.

Zobacz także:  Holandia zaostrza zasady wjazdu dla podróżnych z Polski. Nowe restrykcje od 24 października

RadioZET.pl/PAP(Joanna Baczała)/gov.pl