Zamknij

USA wprowadzają kolejne ułatwienie dla podróżujących. Nieletni zwolnieni z części restrykcji

02.11.2021 15:03
USA - podróże
fot. Shutterstock

USA łagodzą kolejne restrykcje dla podróżujących. Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) poinformowało, że nieszczepieni turyści w wieku poniżej 18 lat, podróżujący do USA drogą lotniczą po 8 listopada, nie będą musieli poddawać się kwarantannie po przybyciu na miejsce.

Stany Zjednoczone już wcześniej zapowiedziały, że od 8 listopada ponownie otworzą swoje granice dla turystów. Do tej pory (z powodu obostrzeń wynikających z pandemii) wyjazd do USA w celach turystycznych był praktycznie niemożliwy. Po ponad roku przerwy w końcu ma się to zmienić.

Zgodnie z wcześniejszym rozporządzeniem podróże do Ameryki będą możliwe dla osób zaszczepionych i z negatywnym wynikiem testu na obecność Covid-19. Okazuje się, że wobec osób nieletnich zostaną wprowadzone łagodniejsze restrykcje. 

USA. Niezaszczepieni poniżej 18 lat zwolnieni z kwarantanny

Dyrektor Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), Rochelle Walensky, podpisała zmienione rozporządzenie wykonawcze prezydenta USA Joe Bidena z 25 października, znoszące od 8 listopada dotychczasowe restrykcje dla zaszczepionych podróżujących z zagranicy, przybywających do kraju samolotem.

Zgodnie z rozporządzeniem USA będą mogli odwiedzić turyści, którzy są zaszczepieni i mają negatywny wynik testu na Covid-19, przeprowadzony najwcześniej 3 dni przed odlotem (akceptowane są zarówno testy PCR, jak i antygenowe).

Jedynymi uznawanymi szczepionkami będą te zatwierdzone przez amerykański urząd FDA (Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson) oraz znajdujące się na liście WHO (AstraZeneca, Covishield, Sinopharm, Sinovac). Należy pamiętać, że od przyjęcia ostatniej dawki preparatu musi minąć przynajmniej 14 dni.

Jak pisze Reuters, rozporządzenie wzbudziło obawy wśród zagranicznych podróżnych, że ich dzieci będą musiały zostać poddane kwarantannie po przyjeździe do USA. Także linie lotnicze naciskały na zmiany dla dzieci z zagranicy, twierdząc, że nakaz kwarantanny dla niepełnoletnich zaszkodzi turystyce międzynarodowej.

W końcu CDC poinformowało, że nieszczepieni cudzoziemcy w wieku poniżej 18 lat, podróżujący do USA drogą lotniczą po 8 listopada, nie będą musieli poddawać się kwarantannie po przybyciu na miejsce.

Podpisanie przez prezydenta Bidena dokumentu oznacza otwarcie granic USA dla podróżnych z całego świata. Granice te były w praktyce zamknięte dla osób z ponad 40 krajów, w tym m.in. UE, Brazylii i Wielkiej Brytanii, od marca 2020 roku. 

Źródło: PAP, gov.pl