Zamknij

Popularne jezioro w Tatrach całkowicie wyschło. Do sieci trafiło niepokojące zdjęcie

05.11.2021 09:24
Łomnicki Staw
fot. Shutterstock

Działalność człowieka, zmiana klimatu, brak opadów deszczu - to wszystko doprowadziło do tego, że jeden z symboli Tatr, Łomnicki Staw, całkowicie wysechł. W zbiorniku znajdującym się w Tatrach Wysokich po słowackiej stronie nie ma nawet kropli wody.

Łomnicki Staw to popularne jezioro polodowcowe w słowackich Tatrach Wysokich, położone w Dolinie Łomnickiej, pod południowymi stokami Łomnicy. Leży na wysokości 1751 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię 1,23 ha. W najgłębszym miejscu ma nawet 2 m. Niestety przez zmieniający się klimat, a także działalność człowieka akwen ten całkowicie wysechł.

Problem nagłośniła słowacka telewizja RTVS, która przygotowała materiał dotyczący tego zbiornika. Towarzyszą mu zdjęcia, na których wyraźnie widać, że w jeziorze nie ma wody.

Zobacz także: U wybrzeża Szkocji pojawił się tajemniczy wir. Do sieci trafiło niepokojące zdjęcie

Popularne jezioro w Tatrach całkowicie wyschło. Do sieci trafiło niepokojące zdjęcie

Słowacka telewizja RTVS nagłaśnia w ostatnich dniach problem, jakim jest całkowite wyschnięcie Łomnickiego Stawu, który zlokalizowany jest w Tatrach Wysokich.

Łomnicki Staw, który znajduje się niedaleko górnej stacji kolejki linowej i obserwatorium meteorologicznego w słowackiej części Tatr Wysokich, jest bez kropli wody - podają słowaccy dziennikarze.

Okazuje się, że jeszcze w ostatni weekend października w polodowcowym zbiorniku można było znaleźć trochę wody. Jednak materiał realizowany przez telewizję 2 listopada pokazuje jedynie suche miejsce, które wcześniej zajmowało jezioro.

Do sieci trafiły zdjęcia ukazujące, jak obecnie wygląda Łomnicki Staw na Słowacji. Proces jego wysychania trwa już bardzo długo i przyczyniają się do tego zmiana klimatu, działalność człowieka, a także brak opadów deszczu w ostatnim czasie. Jak podaje portal Onet, na początku listopada w tych okolicach zanotowano jedynie opady śniegu i niskie temperatury, a to może oznaczać, że woda wróci do stawu najwcześniej wiosną 2022 roku.

Już w latach 30. i 50. XX wieku podejmowano próby, które miałyby zapobiec wysychaniu zbiornika. Niestety na niewiele się zdały. Woda pojawia się w Łomnickim Stawie najczęściej po ulewnych deszczach. Jezioro zasila również potok Łomnica, ale on także często wysycha.

Źródło: RTVS, Onet Podróże