Zamknij

Najpiękniejsze jarmarki bożonarodzeniowe w Europie. 9 miejsc, które warto zobaczyć

22.11.2021
Aktualizacja: 23.11.2021 08:05
Jarmark świąteczny
fot. Shutterstock

Jarmarki bożonarodzeniowe cieszą się ogromną popularnością. Stragany pełne są świątecznych dekoracji, tradycyjne przysmaki, zapach pierników i grzanego wina oraz magiczna, niemal baśniowa sceneria tworzą niezwykły klimat w wielu europejskich miastach. Dokąd warto wybrać się w poszukiwaniu świątecznej atmosfery? Oto 9 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. 

W tym roku tradycyjne jarmarki świąteczne można odwiedzić m.in. w Niemczech, Chorwacji, Czechach, Austrii, Francji oraz w Polsce. W wielu miejscach, z uwagi na obowiązujące obostrzenia epidemiczne, nie będą organizowane koncerty czy parady świąteczne. Nie zabraknie jednak kolorowych straganów z ozdobami świątecznymi i lokalnymi wyrobami, wśród których unosi się aromat tradycyjnych potraw i grzanego wina.

Warto wybrać się w podróż po rynkach i ulicach największych miast, które już wkrótce przekształcą się w bajkowe scenografie. Oto lista najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. W tych 9 miejscach można w pełni poczuć atmosferę świąt. 

Praga – magia świąt u południowych sąsiadów

Jarmarki bożonarodzeniowe w czeskiej Pradze to zdaniem wielu osób jedne z najpiękniejszych tego typu imprez w Europie. Wszystko za sprawą prawdziwego bogactwa oferowanych produktów oraz wyjątkowego klimatu, jakiego nabiera zimową porą praskie Stare Miasto. Największy, a jednocześnie najbardziej popularny z praskich jarmarków co roku organizowany jest na Rynku Staromiejskim. Na środku staje pięknie ozdobiona choinka będącą jedną z wielu atrakcji.

Praga
fot. Materiały prasowe Travelist

Na malowniczych ulicach z przystrojonymi, barokowymi fasadami można napić się grzanego wina czy skosztować wielu smakołyków, m.in. tradycyjnych zawijanych ciasteczek z cynamonem (zwanych tredelnik). Szukając kolejnych świątecznych atrakcji, można ruszyć w stronę innych jarmarków – na przykład tego na oddalonym o zaledwie parę minut placu Wacława.

 • Kiedy: 27 listopada – 6 stycznia.
 • Gdzie: Rynek Starego Miasta i plac Wacława

Berlin – europejska stolica jarmarków bożonarodzeniowych

Tradycja jarmarków świątecznych wywodzi się z Niemiec i tam są one najbardziej okazałe. Praktycznie w każdym mieście można zrobić zakupy na kilku lub kilkudziesięciu jarmarkach usytuowanych w strategicznych punktach na mapie. W tym roku w niemieckiej stolicy, Berlinie, stanęło blisko 80 różnych jarmarków. Można spędzić nawet tydzień w mieście, codziennie odwiedzając inną „świąteczną fiestę”.

Berlin - jarmark bożonarodzeniowy
fot. Materiały prasowe Travelist

Na niektórych jarmarkach dodatkową atrakcją jest przejażdżka na diabelskim młynie, jazda na lodowisku lub zjazd z 70-metrowego toru saneczkowego. Mimo tak ogromnej różnorodności wszystkie berlińskie jarmarki łączy jedno – w każdym z tych miejsc można zjeść tradycyjne przysmaki, tj. placki ziemniaczane, prażone orzeszki czy też napić się grzanego wina.

 • Kiedy: 29 października – 2 stycznia
 • Gdzie: Najwięcej straganów, jak co roku, znajduje się na Alexanderplatz oraz na Placu Poczdamskim. Najbardziej magiczna atmosfera panuje jednak na placu Gendarmenmarkt.

Budapeszt – kolorowe stragany i węgierskie specjały

Budapeszt w grudniu ma wyjątkowy klimat. Spacerując po ulicach, można niemal na każdym kroki natknąć się na pięknie przystrojone choinki. Najlepiej dojść do placu Vörösmarty, gdzie odbywa się najsłynniejszy w mieście jarmark bożonarodzeniowy. Kolorowe stragany oferują całą gamę produktów – począwszy od świątecznych ozdób, przez biżuterię, wyroby rzemieślnicze i inne gadżety do domu. Nie brakuje też tradycyjnych drewnianych budek, pomiędzy którymi unosi się aromat tradycyjnych dań kuchni węgierskiej, pieczonych kasztanów i grzanego wina.

Budapeszt - jarmark bożonarodzeniowy
fot. Materiały prasowe Travelist

W Budapeszcie niezwykle prezentuje się fasada słynnej cukierni Gerbeaud, która na czas jarmarku zmienia się w wielki kalendarz adwentowy. Codziennie otwiera się tam nowe okienko z magiczną niespodzianką. Magiczne są również świąteczne pokazy laserowe, wyświetlane co wieczór na fasadzie monumentalnej bazyliki św. Stefana. Dodatkową atrakcją jest tutaj lodowisko z wielką choinką pośrodku.

 • Kiedy: 19 listopada – 31 grudnia.
 • Gdzie: Plac Vörösmarty i okolice bazyliki św. Stefana

Strasburg – najstarszy jarmark świąteczny we Francji

Stolica Alzacji, ze swą gotycką zabudową, kanałami i wąskimi uliczkami, nad którymi nachylają się kilkusetletnie domki z muru pruskiego, przez cały rok przypomina niemal baśniową scenografię. W zimowej odsłonie, w blasku tysięcy różnokolorowych lampek, robi jeszcze lepsze wrażenie. Nic dziwnego, że Strasburg nosi nieoficjalny tytuł „francuskiej stolicy świąt” – to właśnie tutaj odbywa się najstarszy (organizowany od 1570 r.), największy oraz najbardziej znany jarmark bożonarodzeniowy.

Strasburg
fot. Materiały prasowe Travelist

Co roku na pięknie udekorowanym placu Kleber staje gigantyczna choinka, a pobliskie ulice oraz okolice katedry zapełniają się drewnianymi straganami, których łącznie jest nawet 300. Na miejscu można znaleźć ręcznie robione dekoracje, oryginalne upominki, regionalne smakołyki (jak drożdżowa babka kugelhopf), a przede wszystkim mnóstwo aromatycznego alzackiego wina na rozgrzewkę. Atrakcją jest również ogromne lodowisko.

 • Kiedy: 26 Listopada – 26 Grudnia
 • Gdzie: Place Kleber, Place Broglie i okolice katedry Notre Dame

Wrocław – przepiękny polski jarmark

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy to jeden z najsłynniejszych, najpiękniejszych i najbogatszych w świąteczne atrakcje jarmark w całej Polsce. Zabawa zaczyna się tu już pod koniec listopada, kiedy otwierane są pierwsze drewniane domki, w których można porządnie zaopatrzyć się w bożonarodzeniowe gadżety i prezenty pod choinkę.

Wrocław
fot. Materiały prasowe Travelist

Rozświetlenie przepięknej choinki we Wrocławiu zaplanowano w tym sezonie na 3 grudnia. W tym roku jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu będzie funkcjonował wyłącznie w formie handlowej. Ze względu na pandemię i konieczność zachowania zasad bezpieczeństwa nie będą organizowane koncerty, występy na scenie, parady świąteczne czy warsztaty dla dzieci.

 • Kiedy: 19 listopada – 31 grudnia
 • Gdzie: Rynek, ul. Świdnicka, ul. Oławska oraz Plac Solny

Wiedeń – magia świąt w Austrii

Niektóre miasta po prostu lepiej wyglądają zimą – i Wiedeń z pewnością do nich należy. Świąteczne stoiska znajdziemy niemal na każdym wiedeńskim placu – pierwsze z nich pojawiły się już w pierwszej połowie listopada. Największy i najpopularniejszy jarmark, który obejmuje blisko 150 stoisk, co roku organizowany jest przed ratuszem. W tym roku – oprócz atrakcji charakterystycznych dla okresu Bożego Narodzenia – będzie można pojeździć na łyżwach na dużych ślizgawkach oraz ścieżkach prowadzących przez park.

Wiedeń
fot. Materiały prasowe Travelist

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. Specjalnie dla nich w sali balowej ratusza przygotowano darmową degustację świątecznych pierników. Jarmarki świąteczne to także okazja, aby skosztować wiedeńskich przysmaków – jabłek w karmelu czy słynnego strudla jabłkowego.

 • Kiedy: 12 listopada – 26 grudnia
 • Gdzie: Rathausplatz

Kopenhaga – bożonarodzeniowa magia w parku rozrywki

Ogrody Tivoli w sercu duńskiej stolicy to wyjątkowe miejsce bez względu na porę roku – to tu znajduje się drugi najstarszy park rozrywki na świecie, który urzeka staromodnym klimatem i mnóstwem oryginalnych atrakcji, w tym drewnianą kolejką górską z 1914 r. W okresie świątecznym park ten robi jeszcze większe wrażenie.

Kopenhaga
fot. Materiały prasowe Travelist

Wirujące karuzele, repliki budynków z całego świata i klimatyczne parkowe ścieżki oświetlone są setkami tysięcy światełek. Co więcej, tradycyjne drewniane domki w skandynawskim stylu zapraszają na bożonarodzeniowe zakupy, a w zabytkowym pociągu stojącym przy stacji św. Mikołaja można spróbować jabłkowych ciasteczek z cynamonem oraz grzanego wina. Jarmark świąteczny w kultowym parku rozrywki jest atrakcją samą w sobie.

Kiedy: 12 Listopada – 22 grudnia

Gdzie: Ogrody Tivoli

Zagrzeb – jeden z najlepszych jarmarków świątecznych

Choć stolica Chorwacji zwykle pozostaje w cieniu innych atrakcji tego kraju, jest jeden okres w roku, kiedy to właśnie Zagrzeb przyciąga uwagę całej Europy. To czas tzw. Adventu, który jest czymś więcej niż tradycyjnym jarmarkiem świątecznym. Przypomina raczej wielką, radosną fiestę, którą przez kilka grudniowych tygodni żyje całe miasto. Oprócz straganów z rękodziełem, pamiątkami, dekoracjami i mnóstwem regionalnych smakołyków odwiedzających przyciągają uliczne spektakle, lodowiska, pokazy rzeźbienia w lodzie oraz atrakcje dla dzieci, w tym przejażdżki bajkowym tramwajem w asyście św. Mikołaja i elfów.

Zagrzeb
fot. Materiały prasowe Travelist

Nic dziwnego, że chorwacka stolica przez trzy lata z rzędu znajdowała się na szczycie zestawienia najlepszych europejskich imprez świątecznych w prestiżowym plebiscycie European Best Destination.

 • Kiedy: 27 Listopada – 6 Stycznia
 • Gdzie: Jarmark trwa w całym mieście, ale zdecydowanie najwięcej dzieje się na placu Bana Jelačića, placu Króla Tomislava i w parku Zrinjevac.

Kraków – przepiękny polski jarmark w europejskiej czołówce

Choć konkurować z takimi potęgami jak Norymberga czy Wiedeń nie jest łatwo, w 2008 r. Kraków trafił na stworzoną przez magazyn „The Times” listę 20 najlepszych europejskich jarmarków świątecznych. Nie bez powodu. Co roku krakowski rynek na kilka tygodni powraca do swoich handlowych korzeni i zamienia się w wielkie targowisko, ozdobione świątecznymi ozdobami i kuszące bożonarodzeniowymi atrakcjami.

Kraków
fot. Materiały prasowe Travelist

Na straganach można się zaopatrzyć m.in. w ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, drewniane i ceramiczne wyroby czy też biżuterię i pamiątki. Dodatkowo zachęca oferta kulinarna – można spróbować wielu tradycyjnych przysmaków, tj. prażony oscypek z żurawiną, wyśmienite potrawy z grilla, pieczone kasztany oraz świąteczne ciasteczka i pierniczki.

 • Kiedy: 26 listopada – 26 grudnia (choć w tym roku wyjątkowo jarmark będzie przedłużony – od 27 grudnia do stycznia)
 • Gdzie: Rynek Główny (część przedłużona będzie natomiast rozmieszczona nieco obok – od strony kościoła Świętego Wojciecha).

Źródło: Materiały prasowe Travelist