Zamknij

Wyspy Kanaryjskie zaostrzają przepisy. Wjazd tylko z paszportem covidowym

23.11.2021 10:46
Lotnisko - pasażerowie
fot. Shutterstock

Wyspy Kanaryjskie ogłosiły wprowadzenie obowiązku posiadania paszportu covidowego dla wszystkich osób przybywających na popularny hiszpański archipelag. Zaostrzone przepisy obejmują zarówno zagranicznych turystów, jak i obywateli Hiszpanii.

Nowe przepisy dla podróżujących na Wyspy Kanaryjskie zaczną obowiązywać od 1 grudnia. Tamtejsze władze wyjaśniły, że zaostrzenie zasad wjazdu jest efektem drastycznego wzrostu zakażeń na hiszpańskim archipelagu. Kanaryjski rząd będzie wymagać certyfikatu covidowego od każdego, bez względu na miejsce, z którego przybywa. 

Do tej pory (od 7 czerwca) paszport covidowy przy wjeździe do Hiszpanii był wymagany wyłącznie od podróżnych z krajów znajdujących się na "liście ryzyka". Polska widnieje obecnie wśród tych "czerwonych krajów". Hiszpańska lista regionów ryzyka jest jednak aktualizowana co 7 dni i zmienia się w zależności od sytuacji epidemicznej w danym państwie. 

Wyspy Kanaryjskie. Wjazd tylko z paszportem covidowym

Rząd Angela Victora Torresa potwierdził, że wszyscy przybywający na Wyspy Kanaryjskie będą musieli przedstawić dokument potwierdzający przejście pełnego procesu szczepień przeciwko koronawirusowi, zaświadczenie o przebyciu Covid-19 lub negatywny wynik testu. 

Warto przy tym podkreślić, że od przyjęcia szczepionki musi minąć co najmniej 14 dni. W przypadku negatywnego wyniku testu musi on zostać wykonany w ciągu 72 godzin przed przylotem do Hiszpanii (test PCR) lub 48 godzin przed przekroczeniem granicy (test antygenowy). 

Z kolei tzw. ozdrowieńcy muszą okazać zaświadczenie o przebyciu choroby, które wydane zostało przynajmniej 11 dni od uzyskania pierwszego pozytywnego wyniku testu. Tego typu dokumenty tracą ważność dokładnie po 180 dniach od otrzymania wspomnianego wyniku.

Według zapowiedzi kanaryjskiego rządu obowiązujący od 1 grudnia wymóg posiadania tzw. paszportu covidowego jest wynikiem szybko rosnącej na archipelagu liczby zakażeń - minionej doby zanotowano 654 nowych przypadków zachorowań. 

Regionalne służby medyczne odnotowują, że pandemia na Wyspach Kanaryjskich nasila się, mimo że pełen proces szczepień przeszło tam już ponad 85 proc. mieszkańców.

Warto przypomnieć, że wszyscy podróżujący do Hiszpanii są zobowiązani dodatkowo do wypełnienia formularza sanitarnego (jest dostępny na stronie www.spth.gob.es). Należy w nim podać m.in. dane osobowe, nr lotu, adres hotelu, w którym się zatrzymujemy, kontakt w nagłych przypadkach oraz dane współtowarzyszy podróży. Formularz generuje kod QR, który należy okazać przed wejściem na pokład samolotu oraz po przybyciu do Hiszpanii.

Źródło: PAP (Marcin Zatyka), gov.pl